Mitsubishi Eclipse Cross Türkiye’de

 Mitsubishi Eclipse Cross Türkiye’de


Japon üretici Mitsubishi Motors, uzun süren sessizlik dönemini yeni ürünlerle kırmaya başlıyor. Geçen yılın hit birleşmelerinden biri olan Renault Group’un görkemli şemsiyesinin altına girmesiyle performans tutkunlarının gözdesi olan markanın yeniden tırmanışa geçmesi umuluyor. Ama beklenin aksine ilk aşamada Lancer EVO gibi otomobiller olmayacak, Kırmızı Elmas, güncel otomotiv trendlerinin doğrultusunda crossover ve SUV modelleriyle yeniden yükselişe geçecek. Markanın yeni jenerasyon otomobillerinin ilki olan yeni coupé SUV modeli Eclipse Cross, Avrupa’nın ardından ülkemizde de satışa sunuldu. Beş farklı donanım seviyesinde satışa sunulan yeni Mitsubishi SUV modeli Eclipse Cross’un fiyatları önden çekişli ve manuel vitesli versiyonda 131.900 TL’den başlıyor ve 4×4 ve CVT otomatik vitesli en donanımlı versiyonda 199.900 TL’ye kadar yükseliyor.
Mitsubishi markasının 80 yıllık 4×4 geçmişi, 30 yıllık All-Wheel-Control (S-AWC) teknolojisi, onlarda Paris-Dakar Rallisi Şampiyonlukları ve Pajero gibi kült bir SUV geleneğine dayanan üretim felsefesinin eseri olan Eclipse Cross, henüz Renault teknolojisinin hissedilmediği safkan bir Japon. Dikkat çekici tasarımı, kaliteli sürüş dinamikleri ve inovatif detayları ile öne çıkan Eclipse Cross, Mitsubishi Motors’un, bundan sonraki dönemde tamamen bir SUV oyuncusu olma yolundaki yeni konumlandırmasının ve yeni ürün stratejisinin de önemli bir adımını oluşturuyor. Günümüz otomobil trendlerinin doğrultusunda coupé formlu tasarlanan SUV’nin ülkemizdeki lansmanı Bodrum’da düzenlenen test sürüşüyle gerçekleştirildi.


Otomobilde çekici coupé gövde formu, keskin ve maskülen hatlarının yanı sıra, gelişmiş ileri güvenlik özelliklerine sahip sürüş dinamikleri ve sürücünün yoldan gözünü ayırmadan yönetebildiği akıllı telefon fonksiyonlarını kullanmasına olanak sağlayan Smartphone Link Display Audio sistemi gibi yüksek teknolojili donanımı ile dikkat çekiyor. Sadece 1.5 litrelik benzinli turbo motorla ithal edilen Eclipse Cross’u manuel şanzıman yada 8 ileri vitesli sürekli değişken oranlı CVT otomatik şanzımanla da tercih etmek mümkün.


Temsa Genel Müdürü Akpulat: “2018’de 4 kat büyümeyi hedefliyoruz”
Eclipse Cross’un Türkiye lansmanında Temsa Motorlu Araçlar Genel Müdürü Levent Akpulat, Mitsubishi Motors’un 2017’de globalde yüzde 10 büyüdüğünü belirtirken; “Bu oran ile Renault Nissan Mitsubishi Motors İttifakı’nın en yüksek büyüme hamlesini gerçekleştiren Mitsubishi Motors, önümüzdeki üç yılda satışlarda yüzde 30’un üzerinde artış hedefliyor. Eclipse Cross’un Türkiye pazarına girmesi bu anlamda önemli. Türkiye olarak biz de gerçekleştirdiğimiz Eclipse Cross lansmanı ile yılda 2.000 adet Eclipse Cross satışı gerçekleştirerek binek araç kategorisindeki satışlarımızı 4 kat artırmayı hedefliyoruz” dedi.


Eclipse Cross ismini güneş tutulmasından alıyor
Mitsubishi Motors’un Eclipse Cross ile başlattığı yeni ürün gamı yolculuğu, yeni otomobil için seçilen isme de yansıtıldı. Eclipse Cross, ismini Mitsubishi Motors’un 1989-2012 yılları arasında ABD’de satılan ve çok sevilen Eclipse spor otomobilinden alıyor. Güneş tutulması sırasında ortaya çıkan göz alıcı parlaklıktan esinlenerek, inovatif bir sürecin sonucunda geliştirilen yoğun parlak metalik kırmızı renk araca adını veren unsurlardan bir diğeri olarak görülüyor.


Farklılaştırılmış dinamizm
Mitsubishi Motors’un geçtiğimiz üç yıl boyunca konsept XR PHEV II, konsept eX ve konsept GT-PHEV otomobillerinde sergilediği gösterişli ve otantik görsel kimliğin oluşturduğu yeni global tasarım stratejisi, Eclipse Cross’a uygulanmış. Dinamik hatlara ve atletik çizgilere sahip Eclipse Cross’ta, Mitsubishi Motors’un yeni görsel kimliği “Dynamic Shield”i daha çarpıcı hale getirmek için LED farları ve gündüz farları daha yükseğe yerleştirilirken, sis farları ve sinyal lambaları daha aşağıda bulunuyor. Keskin hatlara sahip coupe SUV Eclipse Cross, kama şeklindeki kemer çizgisi, arka kısmında yer alan ve öne doğru eğik olan C sütunundan çıkan sıra dışı V çizgisi ve kaslı arka çamurlukları ile heybetli ve dikkat çekici çizgilere sahip.


Japon mühendisliği
Mitsubishi Motors, yeni marka konumlandırmasını desteklemek için, Eclipse Cross ile başlayarak ürün gamındaki ürünlerin görsel kalitesini artırmayı hedefliyor. Gerek ürünün dışında, gerekse iç tasarımındaki malzeme seçimi, kaplamalar, dokumalar ve renkler bu konumlandırma ile paralel olacak şekilde seçildi. Eclipse Cross’un gümüş ve deri detaylar ile karbon ve piyano siyahının hakim olduğu iç kabini dikkat çekiyor.


Mitsubishi Motors, günümüzün ihtiyaçlarını göz önüne alarak Eclipse Cross’ta birçok yeni teknolojik çözümü bir arada sunuyor. Orta konsola yerleştirilen Apple Car Play ve Android Auto uyumlu Smartphone Link Display Audio (SDA) sistemi ve touchpad kontrol mekanizması sayesinde sürücü, yoldan gözünü ayırmadan müzik sistemi ve akıllı telefon fonksiyonlarını kullanabiliyor.

Eclipse Cross’ta ayrıca sürücünün, adaptif hız sabitleme sistemi, çarpışma önleyici uyarı sistemi, şerit takip uyarı sistemi gibi bilgileri takip edebileceği Head up Display (Direksiyon üzeri gösterge ekranı) bulunuyor.


Geniş iç hacim
2,670 mm dingil mesafesine, 1,805 mm genişliğe ve 4,405 mm uzunluğa sahip Eclipse Cross, 20 cm ileri-geri kayabilen ve sırt açısı ayarlanabilen arka koltukları ve panoramik cam tavanı ile yolcularına havadar ve geniş bir iç hacim sunarken sessiz çalışan motoru ve geliştirilmiş ses yalıtımı ile keyifli bir sürüş deneyimi sağlıyor.

Mitsubishi Lancer Evo’dan esinlenilen sürüş dinamikleri
Eclipse Cross’un 1,5L turbo benzinli motoru, 163PS güç üretiyor. 250Nm maksimum torka 1800 devir gibi düşük bir devirde ulaşan motor, bu tork seviyesini 4500 devire kadar koruyarak çarpıcı bir performans sunuyor. Eclipse Cross, 6 ileri vitesli manuel veya 8 kademeli CVT şanzıman seçenekleri, ayrıca 2WD veya 4WD çekiş konfigürasyonlarıyla geliyor. Rijit gövde yapısı ve iyi kalibre edilmiş süspansiyon sistemi, yol tutuşunu güçlendiriyor. EVO’dan hatırladığımız aktif yalpa kontrolünün (AYC) modern bir uyarlaması ile birleştirilmiş Sürekli Dört Çeker Sistemi (S-AWC) ise Eclipse Cross’un viraj performansını artırarak sürüş keyfini ve güvenliğini SUV standartlarının ötesine taşıyor.
Eclipse Cross, ayrıca adaptif hız sabitleyici, çarpışma önleme sistemi, şerit takip uyarı sistemi, kör nokta uyarı sistemi, hareketli nesne algılama sistemi, elektronik park freni gibi gelişmiş güvenlik özellikleri ile donatıldı.


Sürüş izlenimleri
Bodrum’da gerçekleştirilen lansmanda denediğimiz Eclipse Cross, ilk andan itibaren etkileyici motor performansıyla dikkat çekti. Turbo destekli motorun istekli çekişi, yol performansını keyifli hale getirirken otomobilin güvenilir yol tutuşu, gelişmiş özellikleri ve konfor seviyesi de beğenimizi topladı. Şık tasarımın ardında kabine girdiğimizde iç mekanda Lexus’u anımsatan kalite seviyesi, Mitsubishi’nin iddialı bir dönüş yaptığını anlatır gibiydi. Kokpit üzerindeki başarılı yerleşimler, alıştıktan sonra kullanımı çok pratik gelen touch pad ve yüksek oturma pozisyonuyla iyileşen görüş açıları değerlendirmemizden olumlu puanlar aldı. Arka kısımda çok da ferah olmayan oturma alanı, coupé gövde formuyla izah edilebilir ama arka koltuğun ileri geri kaydırılabilmesi, çok da önemli bir avantaj sağlamıyor. Virajlarda gösterdiği kararlı tutunma, yol güvenliğini artırıyor. EVO’dan uyarlanan aktif yalpa kontrol sistemi AYC, keskin sürüşlerde bile stabiliteyi destekliyor. Otomobilin sahip olduğu S-AWC sistemiyse, seyredilen yüzeye göre dört tekerlekten çekiş özelliklerini düzenliyor. Sonuç olarak Eclipse Cross, Mitsubishi’nin meraklılarını beklettiğine değecek etkileyici bir dönüş gerçekleştirdiği müjdesini veriyor.

Fiyat listesi
Eclipse Cross 2WD Invite MT 131.900 TL
Eclipse Cross 2WD Intense CVT 167.500 TL
Eclipse Cross 4WD Intense CVT 175.500 TL
Eclipse Cross 4WD Intense Plus CVT 187.900 TL
Eclipse Cross 4WD Instyle CVT 199.900 TL olarak açıklandı.