Mucize motorlu Focus Türkiye’de

Ford’un ileri teknolojiye sahip küçük hacimli ve 3 silindirli yeni 1.0 litrelik EcoBoost motoru Türkiye’de satışa sunuluyor. Yeni Focus 1.0L EcoBoost, 1.6lt Ti-VCT 125PS benzinli motorun üzerine yaklaşık 1500 TL fiyat farkı ile satılacak. Bu yıl Avrupa’da ilk kez Focus’ta sunulmaya başlanan yeni motor, yakıt ekonomisi, performans, yüksek çekiş gücü, sessizlik ve yumuşak çalışma karakteri ile 13 yıldır düzenlenen “Yılın Motoru-Engine of the Year” organizasyonu tarafından, gelmiş geçmiş en yüksek puanı alarak “2012 Yılın Motoru” ödülünü kazandı. 1.0L EcoBoost aynı zamanda “En İyi Yeni Motor” ve “1.0 Litrenin Altındaki En İyi Motor” kategorilerinde de ödüllerin sahibi oldu.


Haydar Yenigün: “1.0L EcoBoost, 2012 Yılın Motoru’ ödülü ile global benzinli motorlar için oyunun kurallarını değiştiren bir ürün olduğunu kanıtladı”
Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, 1.0L EcoBoost Ford Focus’un tanıtımında yaptığı konuşmada; “2012 yılının ilk 5 ayında elde ettiğimiz 39 bin adetlik satışımızla otomotiv toplam pazarında yüzde 13,8’lik payla liderliğimizi sürdürüyor ve son 10 yıldır olduğu gibi 2012 yılını da lider tamamlamayı hedefliyoruz” dedi. Ford’un en büyük hedefinin müşterilerine hayatı kolaylaştıran yaratıcı ve akıllı teknolojiler sunmak olduğunu belirten Yenigün, “Bu vizyonla, Ford mühendislerinin müşterilerin ihtiyaç ve beklentileri doğrultusunda geliştirdiği ileri teknolojiler, ürün gamımızı rakipsiz kılıyor. Müşterilerimizin hak ettiği yüksek kalitede ve doğayla dost ürünler geliştiriliyorlar ve karbondioksit salımı ile yakıt ekonomisinde üstün bir seviyeye ulaşma hedefiyle çalışıyorlar. Ford’un sadece bir otomotiv şirketi değil, aynı zamanda ileri teknolojiler üretebilen bir teknoloji şirketi olduğunun altını çiziyoruz. Sürüş, konfor, fonksiyonellik ve güvenliğin ötesinde en yeni teknolojimiz hiç kuşkusuz 1 litrelik EcoBoost motorumuz” dedi.


Yaşadığımız dünyayı koruma, doğayla dost ürünler geliştirme ve karbondioksit salımı ile yakıt ekonomisinde üstün bir seviyeye ulaşmanın en önemli hedefleri olduğunu belirten Yenigün, “Yeni motorumuz da bu stratejinin en önemli sonuçlarından biri. Geçtiğimiz günlerde aldığı ‘2012 Yılın Motoru’ ödülü ile benzinli motorlar teknolojilerinde oyunun kurallarını değiştiren bir ürün olduğunu kanıtladı. Düşük hacimli motor kullanımı Türkiye’de binek araç segmentlerinde gittikçe artan bir eğilim gösteriyor. Müşterilerimizin ortak beklentisi içerisinde düşük hacim, düşük yakıt tüketimi, daha çevreci ama daha fazla performans ve sürüş keyfi veren seçenekler olduğunu biliyoruz. Yeni nesil 1.0L EcoBoost benzinli motor da bu noktada bu beklentileri karşılayan mükemmel bir seçenek olacak. Avrupa’daki Ford mühendisleri tarafından global kullanım için geliştirilen 1.0L EcoBoost benzinli motorları yakın bir zamanda Focus dışında diğer modellerimizde de sunmaya başlayacağız” açıklamasında bulundu.

Tibet Soysal: “Sınıfının en küçük hacimli ve en düşük yakıt tüketimine sahip benzinli motoru”
Ford’un İngiltere Dunton ve Almanya Merkenich’teki teknik merkezlerinde tasarlan 1.0L EcoBoost’un motor bloğunun bir A4 kağıdın üzerine sığacak kadar küçük olduğunu belirten Ford Otosan Pazarlama Müdürü Tibet Soysal, “1.0L EcoBoost motorumuzu Türkiye’de ilk olarak Yeni Focus ile 125PS olarak satışa sunuyoruz. Motor, alt devirlerde yakaladığı 170 Nm’lik yüksek torku geniş devir aralığında devam ettirerek yüksek çekiş gücü sağlıyor. Yeni Focus 1.0L EcoBoost 125PS, 5.0 litrelik ortalama yakıt tüketimi ve km başına 114 gr’lık CO2 salımına sahip. 1.0L EcoBoost motorlu modellerimiz yakıt tüketimini daha azaltmaya yönelik Otomatik Start-Stop, aktif ön ızgara gibi birçok çevreci teknolojiyi de beraberinde getiriyor. Bu motorla donatılan modellerimiz, sahip oldukları yakıt verimliliği ve düşük CO2 salımı özellikleriyle bundan böyle ECOnetic Teknolojisi amblemi taşıyacak” dedi.

Türkiye’de 1.0L EcoBoost motorun ilk olarak Yeni Focus ile satışına başlandığını belirten Soysal, “Segmentinin en küçük hacimli ve en düşük yakıt tüketimine sahip motoru olan 1.0L benzinli motorumuzla müşterilerimize performans ve çekiş gücünü düşük yakıt tüketimi ile sunacağız. Yeni Focus 1.0L EcoBoost’u, 1.6lt Ti-VCT 125PS benzinli motorun üzerine yaklaşık 1500 TL fiyat farkı ile satışa sunuyoruz. Böylece senelik 15 bin km yapan bir kullanıcı araç fiyatı ve kullanım maliyetleri birlikte düşünüldüğünde 3 yılda normal benzinli motora göre 1000 TL, dizel motora göre ise yaklaşık 6500 TL daha az ödemiş olacak” dedi.


Ford Focus yeni ileri teknoloji özellikleri ile sınıfına öncülük etmeye devam ediyor
Satışa sunulduğu ilk günden itibaren sürüş keyfini ve güvenliği artıran akıllı teknolojileri ile öne çıkan üçüncü nesil Focus, üstün teknolojilerine yenilerini eklemeye devam ediyor. Birçoğu sınıfında birer ilk olan bu yeni teknolojiler sayesinde Yeni Ford Focus ile yolculuklar çok daha güvenli ve konforlu hale geliyor.

Şimdiye kadar sadece premium markalara verilmiş olan “Euro NCAP İleri Güvenlik” ödüllerini Ford’a kazandıran “Aktif Şehir İçi Güvenlik Sistemi” ve “Şeritte Kalma Yardımcısı”, Focus’ta kaza önleme teknolojileri ve gelişmiş yolcu koruma sistemlerine verilen önemin en büyük göstergesi. Yeni Focus’un ürün gamında hali hazırda sunulan Aktif Şehir İçi Güvenlik Sistemi’ne diğer bir ödüllü teknoloji olan “Şerit Takip Sistemi ve Şeritte Kalma Yardımcısı” da ekleniyor.

Yeni Focus’ta ön kamera sistemiyle entegre çalışan ’Şerit Takip Sistemi ve Şeritte Kalma Yardımcısı’ ile birlikte Sürücü Dikkat Takip Sistemi, Otomatik Uzun Far teknolojisi ve Kör Nokta Uyarı Sistemi gibi ileri güvenlik teknolojileri de kullanıcılara sunuluyor. Tüm bu yenilikçi teknolojiler Yeni Focus’ta opsiyonel olarak “Tekno Paket” donanım seviyesinde sunuluyor.

Şerit Takip Sistemi
Bu özellik, ön kameranın şeritten istemeden çıkıldığını belirlemesi durumunda direksiyon simidindeki bir titreşimle sürücüyü uyarmak üzere tasarlandı. Ön cama entegre kamera sayesinde 65 km/s üzerinde hızla seyrederken aracın şerit içerisindeki konumunu sürekli olarak gözlemleyerek istem dışı (sinyal verilmeden veya kesin bir şerit değiştirme manevrası yapılmadan) şerit değişimi yapılması durumunda, öncelikle gösterge panelinde beliren görsel bir uyarı yardımıyla; eğer sürücü tepki vermez ise direksiyonun titretilmesi yolu ile sürücüyü uyarıyor. Sürücü sistemin hassasiyetini ve uyarının şiddetini ayarlayabiliyor veya sistemi bütünüyle kapatabiliyor.

Şeritte Kalma Yardımcısı
Sistem, Elektrik Destekli Direksiyon Sistemi’ni (EPAS) kullanarak sadece bir uyarıyla yetinmeyip, aracı aktif bir şekilde şeridine döndürerek Şerit Takip Sistemi’nin fonksiyonunu genişletiyor. Şerit Takip Sistemi’nin yaptığı uyarılara sürücünün tepki vermemesi durumunda ‘Şeritte Kalma Yardımcısı’ otomatik olarak devreye girerek direksiyona hafif bir tork uygulamak suretiyle aracı yumuşak ve hassas bir şekilde şeridine döndürüyor. Eğer şerit değiştirme bilinçli bir şekilde yapılıyorsa, sistem sürücü tarafından kolayca devre dışı bırakılabiliyor. Sürücü iki hassasiyet düzeyinden birini seçebiliyor ve isterse sistemi bütünüyle kapatabiliyor.

Sürücü Dikkat Takip Sistemi
Bu özellik, kamera sistemini kullanarak sürücünün yorulduğunu ve hatta uyumak üzere olduğunu belirliyor. ‘Sürücü Dikkat Takip Sistemi’, sürüş esnasında aracın yol çizgilerine göre konumunu sürekli olarak gözlemleyerek yalpalama ve sapma algılaması durumunda sürücüyü uyarıyor. Sistem, sürücü performansının düştüğünü belirlerse, iki aşamalı bir uyarı süreci başlatıyor. Birincisi, gösterge panelinde bir uyarı mesajıyla birlikte sesli bir uyarı gönderiliyor. Sürücü yorgun davranışlar göstermeye devam ederse, eranda sürekli bir uyarı gösterilmeye 3 silindir ve sürücünün OK düğmesine basarak bunu fark ettiğini belirtmesi gerekiyor.

Otomatik uzun far
Otomatik uzun far teknolojisi, gece uzun far kullanımını daha fazla görüş alanı sağlamak için maksimum verimlilikte tutmayı amaçlıyor. Sistem, karşı yönden gelen ya da önünüzde seyahat eden bir araç tespit edilmesi durumunda otomatik olarak uzun far-kısa far geçişi yaparak, diğer sürücülerin uzun farlardan etkilenmesini engelliyor. Öndeki engel kalktıktan sonra sistem tekrar uzun fara geçiş yapıyor. Aynı şekilde ışık şiddetinin az olduğu bir ortamda ise sistem otomatik olarak kısa fardan uzun fara geçişi sağlıyor.

Yeni Focus’u segmentinde öne çıkaran bu aktif güvenlik donanımları Tekno Paket dahilinde 4500 TL’lik rekabetçi fiyatı ile opsiyonel olarak satışa sunuluyor.


Sürüş izlenimleri
İlk anda 3 silindirli bir motorun “koskoca” Focus’u hareket ettirip ettiremeyeceği ön yargısıyla sürücü koltuğuna yerleşirken tabii ki geçmişteki mütevazı motorlu araç deneyimlerime güveniyordum. Ama daha birkaç yüz metre ilerlediğimde bu motorun sadece alçak gönüllü değil aynı zamanda çok da sinirli olduğunu anladım. Tipik 3 silindirli motorlara özgü vibrasyonlu çalışma karakteri göstermeyen çelik bloklu motor, çift turbolu olduğundan kalkıştan itibaren 125 HP ve 1500-4500 d/d arasında overboost ile anlık olarak alınabilen 200 Nm’lik maksimum torkla umulmadık derecede akıcı sürüş sağlayabiliyor. En doğru ifadeyle ezberbozan 3 silindirli yapı, otomobil sahiplerine kullanılan yüksek teknolojiyle “az”ın aslında “çok” olabildiğini gösteriyor!
Geleneksel kullanıcıların en az 4 silindirli motorlara alışkın olduğunu ve daha azını tanımadan küçümseyeceklerini herkes tahmin edebilir. Ama bu mütevazı motorla ne kadar pozitif sonuçlar alındığını tahmin etmek imkansız diyebilirim. Tahmin yerine deneme sürüşleri yapmak ise ön yargıları yıkıp ezberleri bozacaktır! Bu ödüllü “mucize” motorun araç sahiplerine getireceği kazançları gelecek haftalarda yapacağımız test sürüşünde ayrıntılı olarak inceleyeceğiz. Şunu bilmek gerekiyor ki, yakın gelecekte yollarda çoook sayıda 3 silindirli motora sahip otomobil göreceğiz! Bu arada Focus her zaman olduğu gibi sürüş dinamikleriyle göz kamaştırırken yeni eklenen sürücü dikkat takip sistemi, şerit takip sistemi ve şeritte kalma yardımcısı gibi donanımlar da epey dikkat çekecek. Özellikle Şeritte Kalma Yardımcısı, gerekli anlarda direksiyona yaptığı müdahalelerle müthiş şaşırtıyor, otomobilde sürücüden başla bir canlı olduğunu düşündürüyor!..