Yeni 208 Advertisement

Murat 131, Doğan olduğunda…

 Murat 131, Doğan olduğunda…


1977 yılında ilk üretildiğinde gazeteler onu yazıyor, Türkiye’nin Mercedes’i diye anlatıyordu. Gerçekten de yerli otomobillerin sunamadığı konfor ve donanımlar vardı onda. Ama otomotiv sektöründeki devinim, 131’i de 131 gibi bırakmadı ve daha iyisi planlandı, önce “light” Şahin geldi, ardından “fonksiyonel” Kartal. Sıra “lüks” donanımlar ve daha modern, daha sportif teknolojideydi. Haber 18 Eylül 1981 tarihli Hürriyet’ten, bir göz atalım.
Haberde artık 1.6 litreye çıkartılan motor hacmine ek olarak vurgulanan ikinci unsur, Doğan’da devir saatinin bulunması! Haberden Doğan’ın artık beş vitesli olduğu, 131’in kare farları yerine sportif iki yuvarlak farın uygulandığını, arka camlarda ise artık buğulanmayı önceyici rezistansın sunulduğu anlatılmış! 131 severlein belki de en keyif almadığı değişiklil, ön camlardaki kelebek camların kaldırılması! Ama sportiflik ve prestij, kelebek tanımıyor! Kabinden sonra bagajın halı kaplı olmasıysa ayrı bir mucize! Şaka bir yana, o zamanlar da ‘savrulmaya’ karşı denge çubuğu kullanmında iyileştirilme yapıldığı anlatılıyormuş! Ne denge çubuğudur ki, halen yeni model lansmanlarında sözü geçer! Fiyatı açıklanmasa da 1 milyon liranın üzerinde olacağı tahmin edilen haberde dönemin Tofaş Genel Müdürü Göker Bayındır, “Yeni modelimiz Avrupa standartlarında ve %85 oranında yerli” açıklamasını yapıyor.

Tofaş’ın Esentepe’deki merkezinde çekildiği anlaşılan fotoğrafta göremesek de “131’lere göre daha iyi görünen” yeni tip stop lambaları, otomobilin en önemli yeniliklerinden!
Bu haber, Tofaş’ın 18 Eylül’de yaptığı lansman toplantısının ardından yayınlanmış ama otomobilin piyasaya çıkışı Ekim ayı olarak yazılmasına karşılık 1 Kasım 1981’i bulmuştu.

1 Comment

  • Dikiz aynalarına dikkat!… Sadece 2 aylık ilk üretimlerde vardı bu kazulet aynalar… Bir sonraki seride daha ufak ve Fiat’tan alınan aynalar kullanılmıştı. Stop lambaları eski T stop, ancak çerçeveleri siyah boyalı ve dolayısıyla ampullerin altında ek aynalar mevcuttu. Işık daha parlak olarak yansıtılıyordu. 74 kasım çıkışlı Mirafiori Special ve 78 sonu faz2 Supermirafiori karışımı idi Doğan. Bir de arka plaka, öndeki gibi dikdörtgen forma dönüştürülmüştü…

Comments are closed.