New York’u Gölcüklü Connectler bastı

 New York’u Gölcüklü Connectler bastı

İlk Ford Transit Connect Taksiler New York şehrinde Eylül ayı itibariyle hizmet etmeye başladı. Connect’e olan ilgi dolayısıyla artan siparişler ile yeni Transit Connect’lerin de yakın bir zamanda hizmete girmesi bekleniyor. New York Taksi ve Limuzin Komisyonu’nun Transit Connect Taksi’yi, “Big Apple” adıyla anılan şehirde kullanılmak üzere seçmesinin ardından verilen ilk sipariş kapsamında ilk grup araç şehre ulaştı ve yeni araçların her iki ön kapısına da ikonik “NYC Taxi” arması siyah renkle işlendi.

Önümüzdeki dönemde toplamda 400 kadar Transit Connect Taksi, New York Şehrine yönlendirilmiş olacak. ABD genelinde Transit Connect Taksiler için verilen siparişler pazardaki ilk yılında hızla 1000 rakamına doğru yaklaşıyor. ABD’deki yeni taksi pazarı ortalama 6000 adet civarında seyrediyor.

Ford Ticari Araçlar Direktörü Len Deluca, “Taksi işletmecileri, Transit Connect Taksi’nin harika bir araç olduğunun farkına varıyorlar ve bunun en önemli sebebi, aracın geliştirilmesi için onların bize yardımcı etmiş olmaları” dedi ve şunları ekledi: “Ürün geliştirme sürecinde ABD şehirlerini ziyaret ederek taksi sahipleri, işletmeciler, sürücüler ve belediye yetkilileriyle, bir taksiden bekledikleri önemli özellikleri görüştük.”

Gölcük’teki Ford Otosan fabrikasında üretilen Transit Connect’lerin, ABD gibi otomobilin anavatanı olan bir ülkeye, dünya gözünde ikon haline gelen New York taksisi olarak tercih edilmesinden memnuniyetini dile getiren Ford Otosan Genel Müdürü Nuri Otay, “Türkiye’de üretilen Transit Connect’lerin dünyada göstermiş olduğu başarı bizim için gurur verici. Türk işçi ve mühendisinin emeğiyle yaratılan Transit Connect modelinin özellikle ABD gibi zorlu bir pazarda elde ettiği başarı Türkiye’nin gururu. Güvenliği, tasarımı, işçiliği ve kalitesiyle pek çok pazarda yılın otomobili ödülünü almış aracımızın 2014 yılına kadar New York taksisi olarak tercih edilmesi, Ford Otosan olarak yaptığımız işlerin ne kadar doğru olduğunu gösteriyor. Teslim edilen bu araçlara ilave olarak siparişlerin devam ediyor olması, hem Ford Otosan hem de Ford dünyası için önemli bir gelişme,” dedi.

Bu çalışmaların sonucunda ortaya çıkan bugünkü Ford Transit Connect Taksi, ABD’nin bir ucundan diğer ucuna müşterilerin gönlünü kazanan bir araç oldu.

McGuiness Management Genel Müdürü Chris Harisopoulos, “Bizzat kullandım ve şimdiye kadar kullandığım bütün diğer taksilerden çok daha konforlu olduğunu gördüm” dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu aracın hem yolcular hem de sürücüler için bir başka harika özelliği, ferahlığı ve genel anlamdaki dayanıklılığı. Gerçekten harika bir taksi.”

Taksi işletmecisi şirketlerin Transit Connect Taksi siparişi verdiği şehirler arasında New York’un yanı sıra Los Angeles, Chicago, Las Vegas, St. Louis, Tampa, Fla., Orlando, Fla., Hartford, Conn. ve West Haven, Conn bulunuyor. Deluca, “Transit Connect Taksi’nin ülke genelinde müşterilerin ihtiyaçlarını tam olarak karşılamasından çok memnunuz,” dedi.

New York Taksi ve Limuzin Komisyonu tarafından onaylanan Transit Connect Taksi, bunun yanı sıra, taksilerin belli şartları yerine getirmesi gereken şehirlerden Chicago, Philadelphia ve Boston şehirlerinin yetkili kuruluşları tarafından da onay aldı.
Araç aynı zamanda Reagan Ulusal ve Dulles Uluslararası Havaalanı’nda kullanılmak üzere Metropolitan Washington Havaalanları İdaresi tarafından, San Francisco Uluslararası Havaalanı’nda kullanılması için de SFA Havaalanı Komisyonu tarafından onaylandı. Ford Ticari Araçlar Satış ve Pazarlama Müdürü Lary Gach, “Transit Connect Taksi, Las Vegas’ın çöle benzer şartlarından New England’ın aşırı soğuk kışlarına kadar en zorlu koşullarda ihtiyaç duyulan dayanıklılık özelliklerini karşılıyor,” dedi.

Transit Connect Taksi’nin ferah yapısı, içeride baş yüksekliği ve yolcuların görünürlük özelliklerinin mükemmel olmasını sağlıyor ve – yerden yüksekliğinin 16,5 cm olması sayesinde – yolcular kayar kapıdan kolaylıkla araca binebiliyorlar. Arka kapının açılma mesafesi tabanda 127,5 cm ve yüksekliğinin de 132 cm ölçülerinde.

Transit Connect Taksi, Ford Hafif Ticari Araçlar Dayanıklılık Standartları sertifikasına sahip, amortisör parçaları ve gövde altı yapısının ise yollardaki çukur ve tümseklerle ilgili şartları karşıladığı tespit edilmiş durumda. 11.8 metrelik dönüş çapı, aracın dar alanlarda kolaylıkla kullanılabilmesini sağlıyor.

Standart Ford Transit Connect -2010’da Kuzey Amerika’da Yılın Otomobili- 2.0 litrelik I-4 motoruna sahip ve şehir içinde 10.6 lt/100 km, şehirlerarası yollarda 8.7 lt/100 km’lik yakıt tüketen bu motor geleneksel taksi araçlarına göre yakıt tüketiminde yaklaşık yüzde 30 iyileşme anlamına geliyor.

Transit Connect Taksi, sıkıştırılmış doğalgaz (CNG) ve sıvı propan gaz (LPG)’ye geçiş için motor hazırlık paketiyle birlikte satın alınabiliyor. CNG ve LPG, taksi filolarının işletme maliyetlerini düşürmelerinin yanı sıra çevre için de daha iyiler.