New York’un taksi sorunsalı!

 New York’un taksi sorunsalı!

Metropoller metropolü New York yine bir taksi seçimi arifesinde. Geleceğin Taksisi sloganıyla açılan taksi ihalesine 14 büyük proje katıldı. Şehir büyük olunca böylesi heyecanlarının da büyük olması olağan. İhalenin kazanılması durumunda, gelecek on yılda 26.500 adetlik taksi üretimini kapsayan heyecanın bizi ilgilendiren kısmı, üç finalistten ikisinin Türk işi olması! Gurur verici müthiş bir olay! Karsan’ın geliştirdiği V1 konsepti ile Ford Otosan’ın geliştirdiği Transit Connect, Nissan ile birlikte halen şehirde ‘fink atan’ Ford Crown Victoria’ların yerini almak için mücadele verecek. Karsan V1, tamamen bu ihale için tasarlanmış bir konsept. Cam tavanlı olması planlanan aracın içinde 4 yolcu koltuğu yer alıyor. Bunlardan biri, diğer üçüne bakacak şekilde ters konumlandırılmış. Diğerlerinden farklı olarak tekerlekli iskemle yükleyebilmek için de entegre bir platformu var. Transit Connect ise, yollarımızda sıkça gördüğümüz araçtan geliştirilmiş bir versiyon. Nissan’a gelince, Japon temsilci de modern hafif ticari aracı NV200’den geliştirdiği bu taksi versiyonunu elektrikli de üretmeyi planlıyor. Geniş camlar, çevreci unsurlar, konfor ve de bugünkü araçlara göre daha güvenli olması ana şartları oluşturuyor. Buna karşılık New York Belediye Başkanı Bloomberg adayların üçünden de çok memnun değil… New York Times’a “Her birinin vaatleri var ama hiçbiri mükemmel değil. Beklentilerimizi karşılamazlarsa hiçbirine mecbur değiliz” dedi bile…

Fotoğrafta görülen sarışına gelince… O da geçmişte bu yarışma için ter akıtmış ama kazanamamış bir aday… Halen Arese’deki 4800 metrekarelik Alfa Romeo müzesi, Museo Storico Alfa Romeo’da sergilenmekte olan konsept, aslında o tarihe kadar Avrupa’da hiç yer almamış, Amerika’daysa sadece Chrysler’in ürettiği minivan segmentinin öncü örneği!

Chrysler, 1983 yılında Voyager modeliyle otomobil tarihinin ilk minivanını üretirken bunu Avrupa’da başaran ise 1984’te tanıttığı Espace modeli ile Renault olmuştu. Bu ikili uzun yıllar minivanların bayraktarları olarak gerim gerim gerindiler. Ama sorun nerede biliyor musunuz? Alfa Romeo, Italdesign ile işbirliği yaparak New York için Taxi Project adını verdiği prototipi hazırladığında yıl 1976 idi. Dev metropolün taksi sıkıntısı içinde seçilememesi çok önemli değil, ama bu şık tasarım, minivan olarak gerçek bir öncü olabilirdi. Ne yazık ki, bu değerli tasarım, prototipten seri üretime geçemeyince ilk minivan kıtalararası paylaşımla Chrysler ve Renault’ya “kısmet oldu”!.. Aracın bir kopyası da New York Modern Sanatlar Müzesi’nde sergileniyor.