Nissan model gamını yeniliyor

 Nissan model gamını yeniliyor
Reklam


Nissan’ın Cenevre Otomobil Fuarı’ndaki standında dört adet geleceğe yönelik konsept sahne alıyor. Şirketin 2011 yılında rekor bir satış başarısı elde etmesine yardımcı olan Nissan’ın farklı araçlardan oluşan serisinin gücünü ve derinliğini gösteren diğer yenilikçi modellere katılacaklar. Yeni konseptler arasında, 2013 yılında Avrupa’da üretime başlayacak olan yeni üretim modelinden esinlenen bir tasarım seti olan Invitation’ın dünya prömiyeri yer alacak.

İkinci dünya prömiyeri ise Nissan’ın yeni nesil crossover modelleri arasında yer alan yedi koltuklu bir elektrikli/benzinli hibrid crossover olan çarpıcı Hi-Cross Concept. Dörtlüyü, yüzde 100 elektrikli e-NV200 Concept ve spor Juke Nismo Concept tamamlıyor. Kendinden emin ve enerjik bir tasarım olan INVITATION, kompakt bir tasarım içerisinde modern ve geniş bir iç alan sunuyor. Düşük ağırlıklı yapı ve gelişmiş motor tasarımı açısından en yeni Nissan düşüncesini sergileyen bu göz alıcı yeni konsept, şirketin ünlü ödün vermeme yaklaşımı ile birlikte olağanüstü yakıt ekonomisi ve düşük emisyonla birlikte güçlü bir dinamik sağlamak üzere tasarlandı.
Ayrıca, aracın kolaylıkla park edilebilmesi için bir helikopter görüşü sağlayan ünlü Around View Monitor (Çevre Görüş Sistemi) (AVM) ve sürücüyü potansiyel tehlikelere karşı uyarmak üzere kameralar ve yaklaşma sensörleri kullanan Nissan Safety Shield (Nissan Güvenlik Kalkanı) sistemi başta olmak üzere, kendi sınıfındaki bir araç için son derece ileri bir teknoloji içeriyor.

Hi-Cross Concept, kompakt, ancak yedi yolculuk üç sıra koltuğu ile şaşırtıcı derecede geniş bir crossover. 2.5 litre bir motordan beklenen gücü çok daha küçük bir motordan beklenen ekonomi ve emisyon seviyesi ile birlikte sunmak üzere bir elektrikli motora sahip Hi-Cross Concept, 2.0 litre doğrudan enjeksiyonlu benzinli motorla bağlantılı yeni bir hibrid güç aktarımına sahip.
e-NV200 Concept ise, Nissan’ın sıfır emisyon liderliğinde bir sonraki adımını sergileyen ve birden fazla ödül kazanmış olan Nissan LEAF’i takip eden yeni %100 elektrikli araç. Yedi kişiye kadar oturma imkânı sağlayan ekonomik aile ulaşımı sağlayan araç yeni nesil New York taksisi seçilen NV200’den geliştirildi.

Nissan’ın efsanevi motor sporları bölümünden esinlenen Juke Nismo Concept, Nismo kimliğini taşıyacak olan ilk popüler model. Juke Nismo, Avrupa’da Nissan’ın Sunderland fabrikasında üretilecek ve yıl sonuna doğru Avrupa’da satılmaya başlayacak. Ayrıntılı teknik özellikler aracın piyasaya çıkmasına yakın sunulacak, ancak Juke Nismo heyecanlı crossover tasarımını bir tanesi iki teker sürüş ve diğeri ise dört teker sürüş ve tork vektörleme olmak üzere teknik olarak ileri seviye iki şasi seçeneği ile sunulacak. Her iki versiyon da revize edilmiş süspansiyon ayarlarına sahip olacak. Bu arada Nissan Juke Nismo Concept, ilerisi ve daha sonrası için vaat edilen Nismo versiyonları için bir deneme olacak. Nissan, Nismo adının performans ve premium spor Nissan modelleri ile eşanlamlı hale gelmesi amacını taşıyan bir genişleme programı yürütecek.

reklam
Skoda Superb