Nissan Pulsar 1.2 DIGT-T X-TRONIC

 Nissan Pulsar 1.2 DIGT-T X-TRONIC
Reklam

Nissan Pulsar 1.2 DIGT-T X-TRONIC

reklam
Skoda Superb

Şu bazı otomobil üreticilerinin pazarlara göre isim seçme huyu yok mu? Kafa karıştırmakta üzerlerine yok. Pulsar ülkemizde yeni bir model bibi görünüyor olsa da neredeyse VW Golf kadar geçmişi olan, 1978’den bu yana eski bir model. Ama biz onu yıllarca Sunny, Almera gibi bölgeye özel isimlerle tanıdık! Japon markanın kompakt hatchback olarak ürettiği model, Datsun Cherry’e kadar uzanan bir otomobil. Bizde çok tanınmazlar ama Sentra’sı, Tiida’sı da ayrı! Ne olursa olsun, Golf örneğindeki gibi bir modelin üretiminde isimdeki istikrar da pay sahibi. Son olarak Renault’nun Fluence’tan tekrar Megane’a geri dönüşünü de düşünürsek! Bu farklılıkların modellere -kafa karıştırmaktan başka!- ne kazandırdığı gerçekten merak konusu! Sonuç olarak tam bir marka “kararsızlığı”! Nissan ilk kez Pulsar ismiyle Avrupa’ya çıkartma yapıyor!

reklam

Büyük aşka sahne olan Nissan-Renault birlikteliğinin VW Grubu’nun MQB’si gibi birçok modeli yüklenen platformu Common Module Family (CMF) üzerinde yükselen Pulsar, aslında 2015’ten beri yollarda olan bir model. Sadece Avrupa pazarı için geliştirildiği açıklanan otomobil, Nissan’ın İspanya tesislerinde üretiliyor. Japon üreticinin Avrupa üssü iyiden iyiye Sunderland’den Barcelona’ya kaymış gibi görünüyor.

Nissan Pulsar 1.2 DIGT-T X-TRONIC

Çetin kapışmaların yaşandığı kompakt hatchbackler arasında iddialı bir modelle yarışa katılan Nissan, Pulsar’da Renault ile ortaklığını yoğun olarak hissettiriyor. Tasarım tamamen özgünse de şasiden motora ve yürüyen aksama Renault kanı geziyor Pulsar’ın damarlarında. Görünenlerdense mesela krom kaplı görüntü verilmiş Megane II kapı kollarını söyleyebilirim. Kokpiti oluşturan sert plastik biraz ucuz görünse de üzerindeki dijital aksamlarla bu durum gizleniyor. Adeta Qashqai ile ortak çizgilere sahip otomobil, birçok rakibin tekdüze ve sıkıcı hatlarının yanında prestijli ve iddialı bir görünüme sahip. Nissan’ın sınıf atlama modeli olmadığı bir gerçek, Almera’nın güncel ekipmanlarla modernize edilmiş hali gibi. Yeterince şık ve kaliteli görünüyor, tipik bir aile hatchback tasarımı. Ama rakibi sınıfın Avrupalıları değil.

Nissan Pulsar 1.2 DIGT-T X-TRONIC

Yumuşak kavisli gövde hatlarıyla zarif ve yakışıklı görüntü çizen otomobil, kabine girildiğindeyse genişliğiyle dikkat çekiyor. Özellikle arka bölümdeki rahatlık, çok müşteri tavlamasını sağlayabilir. Direksiyon Navara’dan itibaren birçok modelden tanıdık, kokpitteyse bütün butonlar orta konsola dağıtılmış, kendini aratan kumanda yok, yeterince ergonomik. Gerçi biraz ucuz bir yöntemle kontağın üzeri plastikle kapatılıp start/stop düğmesi vites konsoluna taşınmış ama yeni yerinin kullanışlı olduğunu belirtmeliyim. Gösterge tablosundaki minik TFT ekran, yüksek çözünürlüklü görüntülerde Sürüş Yardımcıları ile gelişmiş sürüş desteği sağlıyor. Burada lastik basınçlarından, sayısal hız değerine, dinlenilen müzikten hava durumuna birçok bilgiyi görmek mümkün. Ama karşılaşması en tatsız bilgi ise “Yakıt Az”!

Nissan Pulsar 1.2 DIGT-T X-TRONIC Nissan Pulsar 1.2 DIGT-T X-TRONIC

Otomobilin Renault modellerinin yanı sıra Qashqai’den Juke’a Nissan model ailesinden de bildiğimiz direkt benzin enjeksiyonlu 1.2 litrelik turbo beslemeli motoru, tüm yakıt ekonomisi iddiasına karşın o kadar da tasarruf meraklısı değil. Klima devredeyken uzun yol sürüşlerinde bile 8.0 litre düzeyinde tüketim sergileyen Pulsar, bu cömertliğini X-TRONIC otomatik vites kutusuna borçlu gibi görünüyor. Çünkü bu motorun ekonomik kimliğini manuel vitesli modellerde tanımıştık. Sürekli değişken oranlı vites kutusu, eski CVT’ler gibi başına buyruk devir ayarlamaları, vites seçmeleri yapmıyor ama ekonomiye katkısı da gözlenmiyor. Tam dolu depoyla 500 km mesafe gitmek pek mümkün olmuyor. Tabii bunda otomobilin yakıt tankının 40 litre olmasının da payı var! Olabiliyor, kimi zaman vaat edilen düşük tüketimler gerçekleşemeyebiliyor.

Nissan Pulsar 1.2 DIGT-T X-TRONIC

Ha 100 km için otomobili öldürmemek gerek, lastik basınçları var, aşırı sıcaklar var, sürekli devreden olan klima var, yola çıkıyorsunuz, umulmadık derecede güçlü bir çekiş gözleniyor, hepsi unutuluyor. Hacim küçük ya, motoru değil, daha çok turboyu önemsiyorsunuz. Sanki sizi taşıyan turboymuş gibi! Zayıf kalacağı zannedilen 1.2 litrelik motor, adeta tırmalayarak Pulsar’ı yüksek hızlara ulaştırıyor ve hızını da kararlılıkla koruyor. Şaşırıyorsunuz, tırmanmaları neredeyse fark ettirmiyor, keyifle ilerliyor. Ama tabii bedelini ödeyerek! Mottomuz “Yakıt Az”…

Neyse güzel şeylerden bahsedelim, kabin yalıtımı hayli başarılı olan otomobilin arka koltuk genişliği dillere destan. Kalçalardan ön koltuğa sunulan 689 mm’lik bacak mesafesi, yolcusunu en iyi şekilde ağırlıyor. Aracın sürüş konforu dikkat çekici. Tam bir easy to drive otomobili. Direksiyon sertlik dozundan yaylandırma konforuna hepsi gayet keyifli. Bozuk yollardaki darbeleri kabine minimumda hissettiren süspansiyon, hızlı sürüşlerde de virajlara güvenle girip çıkıyor. Şanzıman sürekli değişken oranlı CVT olduğundan zaten vites değişimi diye bir şey hissedilmiyor.

Nissan Pulsar 1.2 DIGT-T X-TRONIC

Pulsar’ın 385 litrelik bagaj hacmi sınıf standartlarında yeterince geniş. Ancak yüksek kalan yükleme eşiği ve derinde kalan zemin kullanımı biraz zorlaştırıyor. Neyse ki arka koltuk sırtlıkları yatırıldığında elde edilen 1395 litrelik hacim, kapasite olarak tatmin ediyor. Ama sırtlıklar yatırıldığında zeminin tamamen düz olmadığını belirtmeliyim.

Otomobilin fren pedalı biraz yumuşak, alışana kadar bunu garipseyen sürücüler olabilir. Yarattığı sakıncalı bir durum gözlenmiyor.

Nissan Pulsar 1.2 DIGT-T X-TRONIC

76.300 TL fiyatıyla benzinli modellerin en pahalısı N-TEC. Visia donnaımlı versiyona 59.900 TL’den itibaren sahip olunabiliyor. Zengin donanım paketlerinde start/stop sistemi ve hız sabitleme sistemi Visia, çift bölgeli dijital klima Tekna’dan itibaren mevcut. Tabii en havalı olan N-TEC versiyonu; anahtarsız giriş ve çalıştırma, geri görüş kamerasından multimedya ekranına birçok ekstra sunuluyor.

Zengin donanımı ve özellikle kabin konforuyla belki VW Golf’e değil ama Hyundai i30, Toyota Auris gibi modellere kafa tutabilir. Mazda3 de tartışılır…

+ Şaşırtıcı performans

+ Yüksek sürüş konforu

+ Kabin ferahlığı

+ Zengin donanım paketleri

+ Kullanışlı direksiyon üstü kumandaları

– Yakıt tüketimi

– Küçük yakıt deposu

– Yüksek bagaj eşiği

 

Nissan Pulsar 1.2 DIGT-T X-TRONIC

Yakıt tipi: Benzinli

Motor hacmi (cc): 1197

Motor gücü (HP): 115@5200

Maksimum tork (Nm): 165@1750 d/d

Vites kutusu: 6-ileri otomatik

Maksimum hız (km/s): 185

0-100 km/s hızlanma (sn): 12.7

Tüketim (şehiriçi/şehir dışı/karma) (lt/100 km): 6.2/4.5/5.1

Ağırlık (kg): 1318

U/G/Y (mm): 4387/1768/1520

Aks mesafesi (mm): 2700

Bagaj hacmi (lt): 385/1395