Nissan’dan dizel motorlara veda

 Nissan’dan dizel motorlara veda

Avrupa genelinde dizel araç satışını tamamen sonlandırma kararı alan Japon üretici Nissan, Avrupa’da satılacak yeni modellerin dizel versiyonlarını da üretmeyeceğini açıkladı. Nissan, artan çevresel düzenlemeler nedeniyle Avrupa genelinde dizel araç satışlarını kademe kademe sonlandıracağını açıkladı. Japon üretici Avrupa’da satılan dizel modellerin dönüşümü yapıldıktan sonra dizel motorlu otomobil üretimini tamamen sonlandıracak. Geçtiğimiz günlerde dizel arabalardaki zehirli NOx salınımını 10’da 1 düzeyine indiren ve Avrupa’nın koyduğu yasal sınırların dahi oldukça altına inildiğini açıklayan Bosch, gözden düşen dizel teknolojisini yeniden diriltebilecek bir çözüm bulduğunu belirtmişti ancak bu gelişme Nissan’ı tatmin etmişe benzemiyor. Qashqai ve Micra gibi modellerinde Avrupa’da tercih edilen dizel modellere sahip olan Nissan’ın aldığı karar tüm SUV ve kompakt modellerde de geçerli.

Nissan, böylelikle Toyota ve Subaru’nun ardından Avrupa için yeni dizel binek otomobili üretimi yapmayacağını açıklayan 3. Japon üretici oldu. Subaru, bu kararı Avustralya’da da 2020 yılından itibaren uygulayacağını belirtmişti. Aynı zamanda Renault’nun da ortağı olan Nissan, 2025 yılı itibarıyla Avrupa satışlarındaki payın yarısına elektrikli modellerin hakim olmasını istiyor ve gerek tasarım gerekse de ürün geliştirme kısmında Renault ve Mitsubishi ile birlikte çalışmaya devam ediyor.

Nissan’ın ülkesi Japonya içerisinde de iddiaları planları var. 2022 yılı itibarıyla tamamen elektrikli 1 milyon araç satışına yönelik çalışmalar sürdürülüyor ve Leaf modelinin yanı sıra 8 saf elektrikli model çıkartma hazırlığı var ancak pazar payını E-Power denilen görece daha ucuz olan bir tür olan hibridin domine edeceği öngörülüyor.