Oğlan bizim kız bizim!

 Oğlan bizim kız bizim!

Sadece İngiltere’de değil, neredeyse tüm dünyada gündem Prens William ile Kate Middleton’ın evlilik törenine odaklanmıştı. Genç çifte mutluluklar dileriz tabii ama i-motoring.com olarak bizim gözümüz Rolls Royce’tan Bentley’e Aston Martin’e seremoni otomobilleri üzerindeydi. Gerek nikahın kıyıldığı Westminster Kilisesi’ne transferler gerekse taze çiftin birlikte çıkışında kullanılan otomobiller, adeta İngiliz otomobil gösterisiydi. Kraliyet garajından seçkin top modellerin geçit töreni, bizim gözümüzde tüm seremoniyi gölgede bırakacak kadar görkemliydi. Gelin Kate Middleton, nikaha hazırlandığı Goring Oteli’nden babasıyla beraber Kraliçe’nin Rolls-Royce Phantom VI Landaulette’i ile Westminster Abbey’e geldi. Kraliçe için 1977 yılında özel olarak üretilen bu otomobilin en önemli özelliklerinden biri, şapkalarla oturabilmek için tavanının yüksek yapılmış olmasıydı! Prens William ise Westminster Abbey’e -NTV sunucusu üzerine basa basa Rolls Royce dese de!- Bentley ile geldi. Bu da Kraliçe’nin garajından özel üretilmiş bir otomobildi. Normal bir Arnage’tan daha uzun, daha ağır ve yüksek olan otomobil, yolcularını mayından bile koruyabilecek kadar güçlü zırhla kaplıydı. Damadın -dünyanın en yaşlı prensi!- babası Prens Charles ise, törene eşi Prenses Camillia ile Aston Martin DB5 ile geldiler.

Nikah sonrasındaysa ilginç bir gelişme yaşandı. Westminster Abbey’deki törenin ardından üstü açık bir faytonla halkı selamlayan çift, Buckingham Sarayı’nda Kraliçe 2. Elizabeth’in onurlarına verdiği resepsiyona katıldılar.Bu resepsiyonun ardından ise genç çift, Prens Charles’a ait olan Aston Martin DB6 MKII Volante ile Clarence House’a doğru yola çıktı. Normalde bu tip seremonilerde krallar, kraliçeler, prensler, prensesler otomobil kullanmazlar. Ama Prens William, eşiyle birlikte Londra caddelerinde babası Prens Charles’a ait Seychelles mavisi Aston Martin DB6 MKII Volante ile dolaşarak halkı selamladı. Bu otomobilin özelliği Prens Charles’a 1969 yılında annesi Kraliçe Elizabeth tarafından 21. yaşgünü hediyesi olarak verilmiş olmasıydı. Prens Charles’ın isteği üzerine Kraliyet Sarayı’nın çevreci yaklaşımını sembolize etmesi için -tabii ki sarayın çiftliğinde yetiştirilen üzümlerden elde edilen!- bioethanolle çalışabilmesini sağlayan özel bir kitle donatılan bu otomobil, bir galon (3.78 litre) alkolle 12 km mesafe kat edebiliyormuş!

Ön tampondaki L tabelasına gelince… İnce espri var, İngiltere’de yeni ehliyet alıp trafiğe çıkanların kullanmak zorunda olduğu Learner/acemi’yi simgeliyor! Otomobilin balonlar bağlanmış arkasındaysa geleneksel ‘just married/yeni evliler’ ibaresi yerine yine aynı anlama gelen ama biraz sulandırılmış JU5T WED plakası kullanılmıştı. Söylenti o ki, çiftin MSN’de tanışmalarına esprili bir göndermeydi bu…