Öğretmenlere eğitim şart

 Öğretmenlere eğitim şart

İstanbul’daki ilköğretim okullarının öğretmenleri, Renault, İstanbul Milli Eğitim İl Müdürlüğü ve Autodrom işbirliğiyle “trafikte güvenli sürüş eğitimi” alacak. Başvuruları 3 Temmuz’a kadar sürecek eğitimler, İstanbul’da görev yapan yaklaşık 55 bin kişilik öğretmenin katılımına açık olacak.

Türkiye’nin trafik güvenliği alanında en uzun soluklu kurumsal sosyal sorumluluk projesi olan Sokakta İlk Adımlar, İstanbul’un tüm ilköğretim okullarında uygulandığı bu yıl, İstanbul Milli Eğitim İl Müdürlüğü Renault Mais birlikteliği ile birlikte öğretmenlere Autodrom’da güvenli sürüş eğitim desteği veriyor. Türkiye’de 9 yıldır sürdürülen Sokakta İlk Adımlar sosyal sorumluluk projesi kapsamında Autodrom’da bine yakın öğretmene güvenli sürüş eğitimi veriliyor. İstanbul Milli Eğitim İl Müdürlüğü ile birlikte yürütülen bu çalışma ile Türkiye’nin ilk otomobil ve motor sporları eğitim kompleksi Autodrom’da bu kez öğretmenler güvenli sürüş eğitimi alıyor. Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, Sokakta İlk Adımlar’ın geleceğin yetişkinleri olacak öğrencileri erken yaşta yol güvenliği bilinciyle tanıştırmayı amaçladığını belirterek, şunları söylüyor: “Sokakta İlk Adımlar, yol güvenliği alanında Türkiye’nin en uzun soluklu kurumsal sosyal sorumluluk projesi. Trafikte çocuklarımız yetişkinlere göre daha ciddi risklerle, tehditlerle karşı karşıya. Sokakta İlk Adımlar projesinden, bu eğitim öğretim yılında İstanbul’daki bin 644 okulda, 206 bin 895 öğrenci yararlanacak. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Dr. Muammer Yıldız’ın değerli katkılarıyla farklı bir projeye daha imza atıyoruz. Öğrencilerimizi bu konuda eğiten sevgili öğretmenlerimizi de unutmadığımızı göstermek istedik. İstanbul kentinde görev yapan tüm ilköğretim öğretmenlerine Autodrom’da bir güvenli sürüş teknikleri eğitimi sunuyoruz. Bu sayede öğretmenlerimiz, öğrencilerimize yol güvenliği konusunda teorik bilgilerin yanısıra pratikbilgi ve deneyimlerini paylaşma fırsatı bulacaklar. Autodrom’un kurucusu Ethem Genim’e de bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. 2011’de projemizden toplam 800 bin öğrenci yararlanmış olacak ve inanıyorum ki bu 800 bin öğrenci kentlerimizde gönüllü trafik elçileri gibi çalışacak. İnanıyorum ki onlar, yollarımızda saygılı ve örnek alınan yurttaşlar olarak yaşayacaklar.”
2003 yılından bu yana hizmet veren, ulusal yol güvenliğine katkıda bulunan Türkiye’nin İlk Yol ve Sürüş Güvenliği Akademisi Autodrom’un kurucusu Ethem Genim ise konuşmasında, ülkemizde trafik kültürünün oluşması için ciddi bir reform gerektiğinin altını çizerek şunları dile getirdi:
“Trafik kültürünün oluşmasındaki en önemli faktör olan çocuklarımızın, Renault Mais’in gerçekleştirdiği Sokakta İlk Adımlar Projesi ile bilinçlendirilmesi, ülkemiz için örnek alınması gereken bir sosyal sorumluluk örneğidir. Geleceğimizi emanet ettiğimiz öğretmenlerimizin alacağı eğitimler de, bu projenin devamı niteliğindedir. Öğretmenlerimizi, Autodrom’da ağırlamaktan mutluluk duyacağız. Biz artık, bilinçsizlikten kaynaklanan kazalar sonrası yaşanan kayıpların, son bulmasını istiyoruz. Renault Mais ve Milli Eğitim Müdürlüğü’nün verdiği bu destek, trafik reformu için gerekli olan en önemli adımlardan biridir.”