Opel Astra 1.6 CDTi

 Opel Astra 1.6 CDTi

Opel Astra kompakt modeller arasında verdiği güvenle ilk gününden beri çok popüler. İsmi, kimliği son derece oturmuş durumda. Öyle ki artık üzerine ne koysanız yakışıyor. Rakipler dişli, eksik bıraktıklarınızın yokluğuysa hemen fark ediliyor. Sedan, SW ya da hatchback fark etmeksizin tümünde yıllardır aranan modern bir motordu 1.6 litrelik dizel. Gerçi otomatik versiyonla kombin edilmesine biraz daha süre var ama Opel bir geldi, tam geldi. Astra’ya dördüncü üretim yılında yetişmesine karşın Opel’in diğer modellerinde de yer alacağını düşündüğümüzde geç de olsa başarılı bir adım olduğu sayılabilir.

reklam

Opel Astra 1.6 CDTi www.e-motoring.com
Otomobilin oturaklı yapısı, kaliteli malzemeleri ve tasarımıyla ilgili değişen herhangi bir şey yok. Yine bildiğimiz Opel kalite anlayışıyla üretimin sonuçları gözleniyor test aracımızda. Opel’in en çok eleştiri alan kokpit aksamları, ilk olarak Insignia ve Cascada ile normalleştirildikten sonra diğer modellere de kullanıcı dostu olacak şekilde uygulanmıştı. Astra’da da bunun izleri görülüyor. Ancak radyo istasyonlarını manuel ayarlamak daha pratikleştirilebilirmiş. Bazı kokpit malzemelerinin de göründükleri kadar kaliteli olmadığı fark ediliyor. Gece olduğundaysa kabinin ışık oyunları öne çıkıyor ve bambaşka bir ambians yaratıyor. Aydınlatılmış kapı içleri ve vites konsolu etkileyici görünüyor. Kabinde sunulan mesafeler ve koltuk rahatlıkları bu sınıf için kabul edilmiş düzeyde.

reklam
Yeni 208 Advertisement

Opel Astra 1.6 CDTi www.e-motoring.com
Gelelim en büyük yenilik olan motora… Tamamen GM tasarımı olan bu yeni 1.6 litre hacimli motorda iki farklı güç seviyesi sunuluyor. Test aracımda 136 HP ve 320 Nm tork üreten versiyon var. Aslında çok düşük bir fiyat farkıyla satıldığından gerekliliğini sorgulatan 110 HP’lik versiyonsa filolar için düşünülmüş olmalı. Astra’nın yeni motoru çok sakin görünüyor. Sakinliği sessizliğinden, yanlış anlaşılmasın. Rölantide motor soğukken dahi dizel sesi rahatsız edici değil. Koltuğa yerleşip kapıyı kapattığımdaysa o “kısılmış” ses de dışarda kalıyor. İşte bu yüzden onun için “fısıldayan dizel” diyorlar. Kalkışlarda elbette motorun çalıştığını duyuyorum ama o sırada gelen dizel sesiyle değil, yüksek torkla sağlanan ivmelenmeyle ilgileniyorum. Çünkü gerçekten etkileyici bir torka sahip.

Opel Astra 1.6 CDTi www.e-motoring.com
Yerini aldığı 1.7 litrelik motora göre her anlamda daha avantajlı. Sürüş zevki, performans, çekiş, yakıt tüketimi ve buralarda pek ilgilenilmez ama emisyon değerleri çok daha iyi. Öncelikle ilgilenilecek kısım biliyorum ki motor gücü; 130 HP’den 136 HP’ye artış, %7 daha yüksek demek. 100 km’de 3,9 litrelik ortalama tüketim sunabilen dizel motorda kilometrede sadece 104 gramlık karbon salımı, 1.7 litrelik motordan yüzde 8 daha az emisyon sağlıyor. 1.7 litrelik motorun vergi dezavantajı da ülkemizde rağbet görmesini engelleyen bir faktör oldu hep.
Sürüş sırasında gözlediğim bir şey daha var, Opel dizellerin titreşim meselesine çok kafa yormuş olmalı ki, övgüyle anlatılan denge milleriyle motoru titreşimsiz hale getirebilmiş.

Opel Astra 1.6 CDTi www.e-motoring.com
Şimdilik Astralarda otomatik şanzıman sunulmuyor ama esnek sürüş konusunda dolu tork bandının avantajları yaşanıyor. Manuel vites değişimleri, tipik Opel kıvamında. Kemikli geçişleri, yüksek torku idare edebilmesiyle görmezden gelebiliriz… Tork bandının genişliği, Astra’nın sık vites değiştirmeye gerek kalmadan hemen her viteste kolayca hızlanmasını sağlıyor. Bu pozisyonda stop eden motor çok… Ama akıcı sürüşler için doğru hızlarda doğru viteslerde maksimum tork devrinin altına düşürmeden ilerlemek gerekiyor. Diri süspansiyonuyla dinamik görünen otomobil, gerek süspansiyon ayarları ve gerekse direksiyon sertlik dozuyla yüksek hızlarda güvende hissettiriyor. Ama dalgın sürücülere uyarı, tork yüksek olduğundan etkisi direksiyona yansıyor…

Opel Astra 1.6 CDTi www.e-motoring.com
Otomobilin 451 litrelik bagaj kapasitesi, sedan sever halkımızı tatmin edecek genişlikte. Zaten bu değer sınıf ortalamalarında yer alıyor.
1.6 litre 136 HP’lik dizel motor, Opel Astra’nın HB modelinde Sport ve Cosmo donanım seçenekleriyle, Sports Tourer modelinde sadece Sport donanımıyla, Sedan modelinde Edition, Business, Sport ve Cosmo donanım seçenekleriyle satılıyor. Opel Astra’da otomatik şanzıman opsiyonuysa 2015 yılında gelecek.

+ Sessiz motor
+ Düşük yakıt tüketimi
+ Yüksek çekiş
+ Fiyat/donanım
– Otomatik vites eksiği

Opel Astra 1.6 CDTi
Yakıt tipi: Dizel
Motor hacmi (cc): 1598
Motor gücü (HP): 136@3500-4000
Maksimum tork (Nm): 320 @2000 d/d
Vites kutusu: 6-ileri manuel
Maksimum hız (km/s): 205
0-100 km/s hızlanma (sn): 10.1
Tüketim (şehiriçi/şehir dışı/karma) (lt/100 km): 4.6/3.6/3.9
Ağırlık (kg): 1428
U/G/Y (mm): 4658/1814/1501
Aks mesafesi (mm): 2685