Opel’in SW geleneği Astra Sports Tourer ile sürüyor

 Opel’in SW geleneği Astra Sports Tourer ile sürüyor

Yıllarca hizmet aracı olarak iş gören station wagonlar, kompakt vanların geliştirilip yaygınlaşmasıyla başka bir misyona yol açmıştı. Fonksiyonelliğini bir “yaşam stili unsuru” olarak geliştiren station wagonlar, isimlerine de imaj yükledi. İşte Astra Sports Tourer da bu dönüşümde oluşan elit pastadan pay almak amacında. Ocak ayından itibaren 46.389 liradan başlayan fiyatlarla satışa sunulacak olan otomobil, daha önce Alfa Romeo’nun 159, Volvo’nun V50 ve Volkswagen’in Passat ile denediği yolu zorlayacak.


Otomobilin tanıtım toplantısında konuşan Opel Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik, Türkiye’de pazarın yapısı, binek amaçlı kullanılan ticari otomobiller ve geçmişteki bazı deneyimler nedeniyle station wagon segmentindeki otomobillerin çok fazla talep görmediğini söylerken Insignia Sports Tourer ve Astra Sports Tourer ile insanların yaşam tarzını yansıtan, işlevsellik ve şıklığı; station wagon ile sürüş keyfini birleştiren bir segment yaratmayı amaçladıklarını açıkladı.
Sports ve Cosmo olarak iki model seçeneğine sahip Astra ST, Türkiye’de 1.4 litrelik 120 HP turbo ve 1.4 litre 140 HP’lik turbo benzinli motorların yanı sıra 1.3 CDTi 95 HP’lik dizel motor seçeneğiyle satışa sunulacak.

Opel’in Almanya, Rüsselsheim’daki Uluslararası Teknik Tasarım Merkezinde tasarlanıp geliştirilen ve İngiltere, Ellesmere Port’daki üretim tesisinde üretilecek olan Astra Sports Tourer, 2011 yılının ocak ayı başında Türkiye’de pazara sunulacak. Bu şık otomobil, Astra’nın bilinen avantajlarına ek olarak station wagon formatının keyfini de sunuyor. 500 litrelik bagaj hacmi bulunan otomobilde sunulan FlexFold özelliği, arka koltukların tek bir düğmeye basılarak asimetrik katlanabilmesine olanak tanırken, hacim de 1550 litreye kadar çıkıyor.
Önde Insignia’yla aynı süspansiyon elemanlarını kullanan Astra Sports Tourer, arkada hatchback kardeşinin arka süspansiyon ve mekatronik FlexRide şasinden yararlanıyor. Sürüşe duyarlı ön farlar ve medikal olarak onaylanmış ergonomik ön koltuklarıyla segmentine konfor ve güvenlik katıyor.
Çok katlı taban döşemesini koruyan bagaj bölmesi, bagaj kapağı, arka tampon ve alçaltılmış koltuk sırtları Opel’in kullanıcılara taşıma alanını kendilerine göre düzenleyebilme olanağı sunan bölmeleri içeren uyarlanabilir FlexOrganizer depolama sistemi, Opel’in yeni nesil entegreli FlexFix bisiklet taşıyıcısı gibi özellikler ise gelecek yıl mevcut olacak.

Geçmişten günümüze Opel station wagon geleneği