Otomatik vitesli Sandero Stepway satışa sunuldu

 Otomatik vitesli Sandero Stepway satışa sunuldu

Dacia Sandero Stepway Easy-R
Dacia, ‘Easy-R’ adı verilen yarı otomatik vites kutusunu ilk kez Sandero Stepway ile Türkiye’de satışa sunuyor. Türkiye’de ilk modelleri Solenza ve pick-up’ı 2004 yılında satışa çıkaran Dacia, geride kalan 12 yılda 242 bin otomobil satışı gerçekleştirirken pazarda %4.6 pazar payına ulaştı. Şimdiyse ürün gamına otomatik vites seçeneğinin eklenmesiyle başarı hikayesinde yeni bir sayfa açılıyor. Dacia’nın mini crossover modeli Sandero Stepway, Stop & Start sistemiyle donatılmış olan 90 HP/140 Nm’lik 0.9 litre Turbo benzinli ve 90 HP/220 Nm’lik 1.5 dCi dizel motoru ile birlikte sunuluyor. Benzinli motora sahip versiyon 46.000, dizel motorlu seçenek ise 54.150 TL fiyata sahip.

Dacia Sandero Stepway Easy-R
Otomobilin lansmanında konuşan Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar “Dacia markası, 2004 yılındaki ilk modelinin lansmanından bu yana Türkiye’de büyük begeni topluyor. Marka sıralamasında hızla yükselen Dacia, 2015 yılını toplam pazarda 8. Marka olarak tamamladı ve 4,6 pazar payı elde etti. Otomatik vites, Dacia müşterilerinin uzun bir süredir beklediği ve ısrarla talep ettiği bir özellik. Sandero Stepway Easy-R yarı otomatik ile bu pazara iddalı bir giriş yapıyoruz. Dacia başarı hikayesi, ürün gamına eklenen Easy-R yarı otomatik versiyonu ile tüm hızıyla devam ediyor.” dedi.

Dacia Sandero Stepway Easy-R
Dacia markası için Renault mühendisleri tarafından özel olarak geliştirilen robotize vites kutusu sayesinde şehir içi kullanımda büyük rahatlık sağlayan esnek sürüş tarzı elde edilebiliyor. Easy-R’nin kullanımı çok basit ve otomatik vites kutusunun rahatlığını sürücülere sunuyor. Bu vites kutusunda bilgisayar kontrollü bir elektromekanik uygulayıcı (aktüatör) yer alıyor. Söz konusu uygulayıcı (aktüatör) debriyaj bırakma, vites değiştirme ve tekrar debriyaja basma gibi hareketleri sürücünün yerine gerçekleştiriyor. Easy-R yarı otomatik vites kutusu her türlü durumla baş edebilecek iki adet operasyonel moda sahip: ‘Drive’ (Sürüş) ve ‘Manual’ (Düz) ( vites değiştirme). ‘Drive’ modunda bilgisayar mevcut sürüş koşulları ışığında vites değişimini kontrol ediyor. Vites değişiklikleri motor devri, araç hızı, sürüş stili vb. verilere göre ayarlanıyor. Easy-R otomatikleştirilmiş vites kutusu, 2017 başından itibaren Duster ve Symbol’de de kullanılacak. Sevilla’da üretilen şanzımanın başka bir markada kullanılmayacağı ifade ediliyor.

Geliştirilme aşaması sırasında Easy-R vites kutusu bant üzerinde 130.000 saat, yolda 120.000 km test edildi. Ayrıca, her bir Easy-R vites kutusu üretim hattından çıkana kadar eksiksiz kalite kontrol işleminden geçiriliyor.

Dacia Sandero Stepway Easy-R
Zengin donanım seviyesi
Sandero Stepway Easy-R; ABS (Anti Blokaj Fren Sistemi), AFU (Acil Fren Destek Sistemi), ESP (Elektronik Denge Programı), ASR (Elektronik Patinaj Önleme Sistemi), HSA (Yokuşta Kalkış Destek Sistemi), Sürücü Hava Yastığı, 3 Noktalı Arka Emniyet Kemerleri, Çocuk Koltuğu Sabitleyici (ISOFIX) gibi zengin güvenlik ekipmanlarına sahip. Ayrıca Dacia MEDIA NAV 2.0 Navigasyon ve Multimedya Sistemi Opsiyonu, Ön Sis Farları, Eco Mode, Stop&Start olmak üzere konfor ve teknoloji ekipmanları ile de göz dolduruyor.