Otomotiv tarihimizin en önemli günlerinden biri!

 Otomotiv tarihimizin en önemli günlerinden biri!

23 Aralık 2010. Türk otomotiv tarihinin en önemli günlerinden biri olarak işlendi takvimlere. O özel Perşembe günü, tüm Oyak Renault çalışanları, ilk elektrik motorlu Renault Fluence’ın banttan çıkışını alkışlarla kutladı. Fluence ZE’nin Paris’teki Technocentre’da prototiplerinin üretilmesinden sonra, Oyak Renault’daki ön seri üretimleri başarıyla başladı. 4 yıldan bu yana proje üzerinde çalışan tüm proje ekibi, üretimi bütün gün boyunca takip etti. Böylece, Fluence ZE Oyak Renault’da “fabrika girişini” sembolik olarak yapmış oldu. Ön seri Fluence ZE, Fluence’ın termik versiyonu, Symbol, Clio III Sedan ve SW Grand Tour ve Mégane HB modellerinin üretim hattı üzerinde gerçek seri üretim koşullarında üretiliyor.

İlk Fluence ZE’nin üretimiyle, elektrikli Fluence’ın, ön seri üretimleri mevcut seri üretim şartlarında Oyak Renault’nun montaj bantlarında yapılmaya başlandı. Ön serilerin üretimi nihai kalıplarla imal edilen parçalarla gerçekleşecek. Bu ön serilerle, klasik üretimli termik kardeşinden 13 cm daha fazla uzunluğuyla farklılaşan Fluence ZE seri üretime hazırlanacak. Elektrik motorlu Fluence ZE’nin seri üretimi ise 2011 yazında öngörülen üretim onayı ile başlayacak.

Oyak Renault Genel Müdürü Tarık Tunalıoğlu, Renault’nun ilk elektrik motorlu sedan otomobilini seri üretim şartlarında başarıyla üretmiş olmaktan gurur ve mutluluk duyan çalışanların alkışları arasında bant çıkışında bir konuşma yaparak “Tarihimizde yeni bir sayfa açılıyor. İşte gerçek endüstriyel tesislerde üretilen ilk Fluence ZE. Sizler elektrikli aracın geliştirilmesinde atılan ilk önemli adımların tanıklarısınız. Renault’nun seri üretim elektrikli araçlarını üreten 4 fabrikadan biri olarak Oyak Renault, sizlerin çabalarınız, titiz çalışmalarınızla böyle önemli bir etabı başarıyla geçmiş oluyor. Bu başarıda geçmişte ve şimdi katkısı olan ve gelecekte de katkısı olacak herkese teşekkür ederim. Üretim onayı, 2011’in ikinci çeyreğinde öngörülüyor Önümüzde sadece 6 ay var.Renault’nun, elektrikli aracı seri olarak üretip geniş kitlelere satma hedefine hep birlikte ulaşacağız. Günümüzde otomotiv sektörü büyük bir değişim ve dönüşüm yaşıyor. Renault olarak otomobilin yeniden insanlık ve dünya için bir ilerleme kaynağı olmasını istiyoruz. Bu nedenle herkesin erişebileceği eksiksiz bir Renault Z.E. otomobil gamının içerisinde yer alan Fluence ZE’yi öngördüğümüz planlamalara uygun olarak üreterek küresel pazarlarda geniş kitlelere ulaştırmamız çok önemli.” diye konuştu.

Renault Fluence Z.E.
Renault Fluence Z.E., geniş ve rahat bir araç arayışında olan bireysel müşterilere veya filolara hitap eden prestijli, çevreci ve teknolojik bir otomobil.
4.75 m uzunluğu ile Fluence’ın elektrik motorlu versiyonu, termik motorlu kuzenine kıyasla 13 cm daha uzun. Bataryaların arka koltukların gerisine yerleştirilmesini sağlamak amacıyla, 300 dm3 lük (VDA/ISO) bagaj hacmi korunarak, aracın arka kısmı tamamen yeniden çizildi.
Renault Fluence Z.E.’nin iç mekânı, sırasıyla önde 1.480 mm, arkada 1.475 mm’lik “best in class” dirsek genişliğiyle üst segment sedanlara layık bir görüntü sunuyor. Renault Fluence Z.E.’nin iç mekânı termik versiyonda sunulan tüm donanımları içeriyor. Gösterge paneli üzerinde elektrikli modellere özgü kontrol ve ölçüm aletlerinin dahil edilebilmesi amacıyla yeniden tasarlandı. Örneğin, termik modellerin klasik devir saati yerini burada menzile ve şarja ilişkin verileri görüntüleyecek olan bir kadrana bıraktı.
Renault Fluence Z.E. entegre akıllı seyir sistemi, Bluetooth® telefon, çift bölümlü otomatik klima, farların otomatik yanması ve cam sileceklerinin otomatik çalışması gibi tüm yararlı teknolojilere sahip son derece iyi donatılmış bir otomobil olarak tasarlandı. Renault Fluence Z.E. NEDC karma parkurda 160 km menzil sergiliyor. Gösterge tablosunda, sürücüye aracın şarj düzeyi ve kalan menzil mesafesi hakkında bilgi vermek için bir arayüz özel olarak geliştirildi. Bu menzilin, aracın kullanımı sırasında gereksiz düşmemesi için, şarj sırasında ön ısıtma ve ön havalandırma sistemi gibi yeni işlevsellikler de aracın standart donanımlarına eklendi.

Renault Fluence Z.E.’nin elektrik motoru 70 kW’lık (95 HP) bir güç üretiyor. Azami devir 11.000 d/d’ye ulaşıyor. Elektrikli motor azami 226 Nm’lik torkunu hemen kullanıma sunabiliyor. Düşük devirde net ivmelenmeler ve ara hızlanmalar elde ediliyor. Vites değiştirme olmaması ve motorun sessizliği yepyeni bir sürüş keyfi sağlıyor. Aracın azami hızı 135 km/s ile sınırlandırıldı.
Motor 22 kWh’lik enerji kapasiteli, 2 farklı yolla yeniden şarj edilebilir bir lityum-iyon batarya ile besleniyor:
Standart şarj: Kullanıcılar için en yaygın ve en pratik yol. Sadece otomobili evdeki bir prize veya kamuya açık bir alandaki şarj noktasına (örneğin bir otoparkta) takmak suretiyle, bu yöntemde, mevcut elektrik gücüne ve aracın tipine bağlı olarak 6 ilâ 8 saat arasında tam şarj yapılmasını sağlıyor. Evde şarj için 2 olanak var: Wall-Box (evde duvarda şarj noktası) veya aksesuar olarak önerilen EVSE (Electric Vehicle Supply Equipment) kablosuyla klasik bir ev tip priz ile şarj. Renault, ergonomi, hız, şarj maliyetinin minimize edilmesi ve güvenlik kurallarına uygunluk gibi pek çok avantaj sunan Wall-Box duvar tipi şarj noktasının kurulmasını tavsiye ediyor.
Quickdrop sistemi: Bazı ülkelerde otomatik batarya değişim istasyonları kurulacak. Müşteri, sadece 3 dakikada boşalmış olan bataryasını dolu bir bataryayla değiştirebilecek.