Outback 107.000 TL

 Outback 107.000 TL

Subaru’nun Crossover segmentindeki iddialı temsilcisi Outback, yeni dizel motorlu versiyonu ile Türkiye yollarına çıkıyor. Dünyada sadece Subaru’nun sahip olduğu 2.0 litrelik boxer formlu Dizel motoru ile rafine bir güce kavuşan ve daha düşük yakıt tüketimi ile çevresel duyarlılığı artırılan Outback, 2.5 litrelik benzinli motor seçeneği ile aynı fiyata satışa sunuldu.
Crossover segmentinin öncüsü olarak ilk kez 1995 yılında piyasaya sunulan Outback, üstün yol tutuşu ve sürüş konforu özelliklerini SUV araçların işlevselliği ile birleştirerek büyük beğeni kazanmıştı. 2010 yılında Türkiye pazarında satışa sunulan 4’üncü nesil Outback geleneksel “Crossover” trendi ile tüm Subaru modellerinde yer alan konfor, güvenlik anlayışı ve çevre dostu karakterini yansıtacak şekilde geliştirildi.
Ayrıcalıklı bir iç mekan
Subaru Outback, özgün dizaynı ve son derece lüks kabin özellikleri ile ayrıcalıklı bir duruş sergilerken, tutumlu ve güçlü yeni dizel versiyonu ile göz dolduruyor. Dünyada ilk kez ve sadece Subaru tarafından üretilen boxer dizel motora kavuşan Outback, yakıt tüketiminde şaşırtıcı değerlere imza atıyor. Karşılıklı yatay yerleştirilmiş silindirler ve düşük ağırlık merkezi ile otomobile, sarsıntısız, sessiz ve akıcı bir güç aktarımı sağlayan Subaru boxer dizel motor ayrıcalığını ve performansını, artık Subaru’nun Crossover sınıfında efsaneleşen modeli Outback’te de yakalamak mümkün.

Üstün motor performansı ve çevreye duyarlı Outback
Türkiye pazarına hali hazırda 2.5 litrelik benzinli motor seçeneği de bulunan Outback, Subaru vazgeçilmezi olan simetrik dört tekerlekten çekişli AWD teknolojisi ile birlikte uyum içerisinde çalışan 2.0 litrelik boxer formlu turbo dizel motora sahip. 3600 d/d’da 150 PS güç üreten Outback, karşılıklı–yatay yerleştirilmiş 4 silindirli 2.0 Litre turbo dizel motoru sayesinde, düşük devirlerden itibaren tork üretme özelliği ile kolay kullanım ve zarif bir hızlanma hissi veriyor (350 Nm / 1800-2400 d/d). Ayrıca özel katalitik konvertörü ile egzoz emisyonu azaltılan model, gücünü 6 ileri düz vites ile yola aktarıyor. Subaru Outback’te yüksek sürüş performansı ve güvenlik seviyesini yükselten Araç Dinamikleri Kontrolü (VDC) de standart olarak bulunuyor.
1800 dd’dan itibaren maksimum gücüne kavuşan ve 350 Nm’lik tork değerine kavuşan dizel motor, Outback’in düşük devirlerde dahi akıcı kullanım sunmasını sağlıyor. 167 g/kg’lık düşük karbondioksit salınım değeri dizel motorlu Outback’in çevreye duyarlılığının bir göstergesi oluyor. 6 ileri düz vites ile uyumlu olarak çalışan motor tüm arazi şartlarında kolayca ilerleyen Outback’e 100 km’de 6.4 litrelik (fabrika verileri) ortalama yakıt tüketimi değeri sunuyor.

Dinamik görünüme sahip güçlü kaliteli ve zengin kabin
Aracın içi, aktif ve kaliteyi hissettiren bir karakter temel alınarak geliştirilmiş. Sadece geniş hacme odaklanmak yerine, Outback’in karakterini ortaya çıkarabilecek yüksek kaliteye ve işlevselliğe sahip bir kabin tasarımı hedeflenmiş. Sadece sürücünün değil yolcuların da tüm yolculuk boyunca rahat edebilmeleri için gerekli olan kolay kullanımlı işlevsel özelliklerin konforlu araç kabini içine başarılı şekilde yerleştirilmesi için her detaya dikkat edilmiş.
Kabinde fildişi ve koyu siyah olarak iki farklı renk seçeneği sunuluyor. Orta konsolun yüzeyi, metalik dokunun vurgulanması amacıyla ince işlenmiş. Her modelin farklı bir karakter yapısına sahip olması amacıyla iki dekoratif panel tipi sunuluyor: metalik bir dokunuşla zarif bir görünüm yaratan “gümüş ton” ve “ince işlenmiş ahşap parçaların inci gibi parıldayan yüzeyleriyle yaratılan “ahşap ton”. Gösterge paneli adeta bir heykeltıraşın elinden çıkmışçasına özenle oyularak yaratılmış hissi veren keskin hatlara sahip. İşlev düğmeleri ise sürücünün ulaşmak için çok fazla çaba sarf etmeyeceği ve görüş alanının kısıtlanmayacağı şekilde yerleştirilmiş. Ayrıca, çok işlevli ekran, tüm koltuklardan görülebilmesi için gösterge panelinin en üst kısmına yerleştirilmiş.

Buğulanmayı önleyici segmanı bulunan 4 adet alüminyum gösterge, ortadaki LCD ekranla birlikte kombine edilmiş. Kadranlar ve ekran, gün içinde bile kolayca izlenebilmesi amacıyla aydınlatılmış. Göstergelerin aldıkları renkler; kontak anahtarı AÇIK konuma getirildiğinde açık mavi, kontak anahtarı KAPALI konuma getirildiğinde beyaz oluyor. Ayrıca, kontak anahtarı AÇIK konuma getirildiğinde tüm ibrelerin azami noktalar kadar çıkıp yeniden sıfır konumuna döndüğü, sürüş heyecanını artırmaya yönelik bir işlev testi de mevcut.
Ortam sıcaklığını ve yakıt tüketim bilgilerini gösteren ve bir dijital saati bulunan çok işlevli ekran orta konsolun tam ortasında ve tüm koltuklardan görünebilecek şekilde yerleştirilmiş. Anlık yakıt tüketimini, ortalama yakıt tüketimini ve kalan yakıtla kat edilebilecek mesafeyi gösteren ekranlar seçilebiliyor. Görünürlük ve güvenlik amacıyla, yolcu emniyet kemeri uyarı lambası da mevcut.

Özel ses sistemi ile radyo alım gücü artırıldı
Özel ses sistemi (6-CD ve AM/FM radyo) kullanılan araçta radyo alım gücü önemli oranda arttırılmış. Arka camda iki adet yüksek performanslı cama monte anten kullanılmış. Sıradan tekli ayarlayıcıların yerine (iki farklı anten arasında en iyi alıma sahip olanın tercih edilmesi), çift ayarlayıcıyla faz çeşitliliği metodunu kullanan ve iki antenden gelen sinyalleri birleştirerek alım gücünü ve ses kalitesini artıran özel bir sistem benimsenmiş. SRS CS Auto*1 sistemi ve gösterge tablosunun yanlarına yerleştirilen tweeter’lara sahip 6 adet hoparlör sayesinde son derece gerçekçi ses kalitesi alınıyor. Müzik sistemi, CD – R/RW’ye ek olarak MP3 çalar özelliği ile destekleniyor. Sürüş esnasında kullanılabilirliğin geliştirilmesi adına müzik sistemini kumanda eden düğmeler direksiyon simidi üzerine yerleştirilmiş.

Subaru’ya özgü güvenlik sistemi
Halka şekilli güçlendirme çerçevesi, tüm yönlerden gelebilecek darbelere karşı koruma sağlıyor. Ayrıca, yeni benimsenen kızak tipi bağlantı sistemi, önden çarpışmalardaki koruma alanlarını genişletir ve yolcu korumasına ek katkı sağlıyor.
Gövde tasarımında, pek çok ülkede gerçekleştirilen çarpışma testlerinde büyük bir üne kavuşmuş olan halka şekilli güçlendirme çerçevesi temel alınıyor. Tüm yönlerden gelen darbelere karşı koruma sağlayan bu yapıda, aracın içindeki tüm yolcular, sütunları halka şeklinde sarıp ön/arka kapı arasındaki açıklıkları güçlendiren halka şekilli iskelet tarafından korunuyor. Güvenli gövde yapısı düşüncesi temel alınan yeni Outback’te, çarpışma sırasında enerji emiliminin dengeli bir şekilde yapılabilmesi amacıyla gövdenin tüm kısımlarının sağlamlığı ve dayanıklılığı arasında bir denge kuruluyor.

Fiyatta da avantajlı
Üstün motor performansı ve çevreye duyarlı yeni dizel Outback fiyatta oldukça avantajlı. 2.5 litrelik benzinli motor seçeneği ile aynı fiyata satışa sunulan dizel Outback’in satış fiyatı 117.087 TL. Outback’te İnci Beyazı, Gün Işığı Beji, Çelik Gümüş Metalik, Cam Yeşili Metalik, Galaksi Mavisi, Kırmızı, Grafit Gri Metalik ve Siyah olarak 8 farklı renk seçeneği bulunuyor.