Paris’te ev sahibinin yeni vizyonu: Exalt

 Paris’te ev sahibinin yeni vizyonu: Exalt

PEUGEOT_EXALT www.e-motoring.com
Peugeot, Paris Otomobil Fuarı’nda yeni tasarımı ile ilgili vizyonunu ön plana çıkaracak. Exalt konsept modelinin yeni malzeme seçenekleriyle şaşırtacak. Aracın karoseri ham çelikten Shark Skin’e (Köpekbalığı Derisi) kadar değişen gri tonlarıyla göze çarpıyor. İç mekanda, Newspaper Wood rengini büyük günlük gazetelerin ekonomi sayfalarından alıyor. Yolcuların konforu açısından, Peugeot Exalt’ta Pure Blue adı verilen yenilikçi bir hava arıtma sistemi bulunuyor. Araç durduğunda, boşken, Pure Blue sistemi bakteri ve mantar öldürücüleri dağıtarak kabin yüzeylerini temizliyor. Araç hareket halinde iken, aktif bir filtre uçucu organik bileşikleri ve ince parçacıkları eleyerek kabine girmeden önce havayı temizliyor. Yenilikçi bir kinematiğe sahip olan bagaj kapağı, zemin altına yerleştirilen yenilikçi akülü kaykay HYbrid-kick’e erişim sağlıyor.

PEUGEOT_EXALT www.e-motoring.com
Exalt konsept modeli, malzemeler konusunda ONYX konsepti ile 2012’de başlatılan yaklaşım doğrultusunda ilerliyor. 1700 kg ağırlığı sahip Exalt dört tekerleği arasında dağıtılan 340 beygirlik toplam güce sahip HYbrid4 plug-in çekiş ünitesine sahip. Peugeot Sport tarafından geliştirilen 1.6 THP 270 motor 6 kademeli otomatik vites kutusuyla eşleşiyor. Bu 4 silindirli benzinli motor dünyanın en iyileri arasındaki, yaklaşık 170 HP/l’lik bir özgül güç sunuyor.

PEUGEOT_EXALT www.e-motoring.com
Arkada, çok salıncaklı dingil elektrikli veya hibrit sürüş fazlarında aktive olan 50 kW’lık bir elektrik motorunu taşıyor. Bu makine aynı zamanda rejeneratif frenleme yoluyla bataryayı şarj etmek için de devreye giriyor. Ayak gaz pedalından çekildiğinde, frenleme elektrik motorunun direnç torku ile gerçekleşiyor.

PEUGEOT_EXALT www.e-motoring.com