Reklam
Reklam

Peugeot 2008 1.5 BlueHDi GT Line

 Peugeot 2008 1.5 BlueHDi GT Line
GLC

Dünyadaki SUV trendini en iyi değerlendiren markalardan biri hiç şüphesiz Peugeot oldu. İlk nesil 2008 ve 3008’in ardından çıkardığı her bir SUV ile doğru kartları oynayan Fransız üretici, tasarım, motor ve ekipman bütünlüğüyle önemli bir başarı hikayesi yazıyor. İkinci jenerasyonun keyfini yaşayan 2008, kritik zamanları geride bırakan Peugeot’nun yükselişinde önemli bir basamak olacak. Geçmişinden bugüne hep özel tasarımlarıyla diğer markalardan ayrılan Peugeot, yeni çizgisiyle belki de en olgun zamanlarını yaşıyor. Özgün çizgileri gerçekten çok dikkat çekici ve beğeni topluyor. Aslında 2008, biraz fazlasıyla yeni 208’in ta kendisi. Gerçi bu defa ön tasarımıyla çok sinirli bir görüntü çiziyor ama toplamda olgun hatlara sahip. Arkasında da Range Rover Velar’dan esintiler taşıyan otomobil, şıklığıyla çok ilgi çekiyor. Birbirine çok benzeyen crossoverler arasında kendini hemen belli edecek özel hatlara sahip.

reklam
mokka-e

reklam
Ford Puma

Otomobilin gövdesindeki füturistik tasarım, kabinde de sürüyor. Kokpitte özellikle sürücü kısmı gerçekten bir konseptin hayata geçirilmiş hali gibi. GT Line donanımlı test otomobilimizde kokpit kevlar kaplı gibi görünüyordu. Bu karbon kevlar görünümlü kaplamalar, deri kaplı kokpitin üzerinden arka kapılara kadar uzanıyor. Gece sürüşlerindeyse aynı şekilde LED aydınlatmaların arka kapılara uzandığını göreceksiniz.

Sürücüye dönük dokunmatik TFT ekran, sanırım en gelişmiş haliyle Peugeot’da yer alıyor. Diğer PSA markaları sıralarını bekleyecek! Ekranda yer alan Mirror Link özelliği akıllı telefondaki uygulamaları otomobil üzerinden kullanıma imkan tanıyor. Orta konsoldaki selefinde ve 3008’de piyano klavyesi gibi dizilmiş düğmeler, bir otomobile daha yakışır forma bürünmüş. Düğmelerin altındaki kapaklı gözde kablosuz şarj pedi yer alıyor. Vazgeçilmezimiz USB girişleri de gizli saklı yerlerde değil, gayet göz önünde.

Ben Peugeot’nun tutkuyla sürdürdüğü bu küçük direksiyon simidi işine hala ısınamadım. Hem simit oyuncak gibi küçük, hem de sürüş sırasında lastiklerin tutunmasına dair geri bildirimlerinin zayıf kalıyor. Bu kadar mühim bir tasarımsa PSA’nın bunu diğer markalara da uygulamasını beklerdim. Yeni 2008’de bu bir adım daha ileri gidiyor, gösterge tablosu üç boyutlu TFT ekranlara henüz alışmışken üç boyutlu ama hologram etkili bir tabloyla karşılaşıyoruz. Kimilerinin gözüne hoş geliyor, kimilerinin derinlik nedeniyle (sanırım daha çok gözleri bozuk olanların!) midesi bulanıyormuş. Bende hiçbiri olmadı ama sanki üç boyutlu TFT ekranlarda kalmak iyi miydi ne? Gözleri yorduğu kesin.

Otomobil çok yüksek değilse de oturma pozisyonları yüksek sayılabilir. Bu da gerçek bir arazi aracındaymış gibi hakimiyet hissi veriyor. Yeni 2008 yolcularını eskisinden daha rahat ettirmeye niyetli. Sürücü ve ön yolcu için bağlanabilirlikten müzikaliteye her şey düşünülmüş, özellikle koltukların yanal destekleri sportif otomobilleri aratmıyor. Otomobilde sunulan Focal hi-end müzik sistemi, dijital amfisi ve güçlü hoparlörleriyle yolculukların müzik keyfini doruklara çıkartıyor. Kokpitin üzerindeki merkezi hoparlör görsel açıdan da doyurucu.

Arkadaysa en büyük beklenti olan bacaklar için daha çok hareket alanı, artırılan diz mesafesiyle sağlanmış. Arkadaki yolcular için de iki USB girişi sunuluyor. İlk 2008’e göre uzunluğu artırılan otomobilde arka koltuk yolcularına jest yapılırken bagaj hacminde de fark edilir bir artış elde edilmiş. Bagajda ilk yardım setine entegre yangın söndürücü iyi bir fikir. Yeterince geniş olan hacim, Renault Captur’un gerisinde ama VW T-Roc ya da Audi Q2’den daha büyük. Bagaj zeminin altında bir kademe daha yer alıyor.

Kompakt Peugeot SUV’una enerji sağlayan dört silindirli, marka ve grup gamında yaygın olarak kullanılan etkileyici bir turbo dizel. Sürükleyici tork çıkışı sağlayan motor, akıcı bir sürüşe imkan tanıyor. Ama en büyük kozu bu değil, bir PSA üyesi olarak tabii ki yakıt tüketimi. Şehir trafiğinde bile 100 km ortalaması 5.0 litreyi bulmayan bulmayan otomobille uzun yolculukları neredeyse bedavaya getirmek mümkün! Kabinin yalıtımı kadar motorun sessizliği de dikkat çekici. Dizele gerçekten veda edilirse en fazla özlenecek motorlardan biri bu ödüllü Peugeot HDi makineleri olacak.

Geniş kasislerden geçerken süspansiyon sanki bir afallamış gibi davranıyor, ama konfor seviyesini sabit tutma çabası işe yarıyor. Bu otomobilde rahat ediyorsunuz.

Yeni Peugeot SUV 2008’de, yarı otonom bir deneyim sunan Peugeot Drive Assist Plus özelliği de bulunuyor. Şerit konumlandırma sistemi ve Stop & Start özelliğine sahip Adaptif Cruise Control Sistemi ile hızınızı otomatik olarak öndeki araca göre uyarlayarak güvenli durma mesafesini koruyor. Ancak bu modern donanımlar medeni trafik koşullarında yararı görülebilen unsurlar. Ne yazık ki ülkemizin ilkel trafik koşullarında ve kalabalık yollarında faydalanmak çok mümkün olmuyor!

Peugeot, 2008’de Active, Allure ve GT Line donanım seviyelerini sunuyor. Ayrılan bütçeye gore fantastik özelliklerle dolu bir otomobil satın almak mümkün olabiliyor. SUV meraklılarına görsel ve teknik olarak gerçekten çok tatmin edici bir seçenek.

+ Sürüş konforu

+ Donanım zenginliği

+ Füturistik tasarım

+ Arka koltuk diz mesafesi

– Sinirli yüz ifadesi

– Küçük direksiyon simidi

– Hologram etkili gösterge tablosu

 

 

Yakıt tipi: Dizel

Motor hacmi (cc): 1499

Motor gücü (HP/d/d): 130@3750

Maksimum tork (Nm/d/d): 300@1750

Vites kutusu: 8 ileri otomatik

Maksimum hız (km/s): 195

0-100 km/s hızlanma (sn): 9.3

Tüketim (şehiriçi/şehir dışı/karma) (lt/100 km): 3.5/4.2/3.8

Ağırlık (kg): 1235

U/G/Y (mm): 4300/1815/1530

Aks mesafesi (mm): 2605

Bagaj hacmi (lt): 434/1496