Peugeot 2008 Ağustos’ta geliyor

 Peugeot 2008 Ağustos’ta geliyor
Reklam

Peugeot 2008 www.e-motoring.com
2013 yılının bahar aylarında Avrupa pazarında, yaz sonunda ise Türkiye pazarında satışa sunulacak olan bu yeni crossover modeli, 208 ile başarılı şekilde başlatılan ürün atağı dinamiği içinde yer alıyor. Yeni Peugeot 2008, 82 HP’lik 1.2L VTi, 92 HP’lik 1.6L HDi ve 120 HP’lik 1.6L VTi olmak üzere 3 motor seçeneği, manuel ve otomatik versiyonları ile Türk tüketicisinin beğenisine sunulacak.
Peugeot kullanımı kolay, heyecan veren ve benzersiz bir sürüş deneyimi sunan ilk kompakt şehir SUV modeli ile birçok yeniliği hayata geçiriyor. Markanın yenilikçi bir sürüş mahalli stratejisini destekleyen küçük direksiyon simidi ve göz hizasına konumlandırılan gösterge paneli dikkat çekiyor. Park manevralarını otomatik hale getiren Park Assist donanımı şehir içindeki yolculukları kolaylaştırmak için 2008’in kompaktlığından yararlanıyor. Peugeot’nun yürüyen aksam konusunda genel kabul gören uzmanlığı ile garanti edilen keyifle eş anlamlı dinamik sürüş özelliği sunuluyor. Yol tutuş özellikleri, koruma aksamları ve Grip Control çekiş sistemi sayesinde bildik yollardan çıkma özgürlüğü yaşatıyor.

reklam
Skoda Superb

Uzunluğu sadece 4,16 m ve genişliği 1,74 m olan 2008, binek modellerin heyecan verici sürüş özelliği ile SUV’ların sağlamlığını, iç mekan genişliği, modülerliği ve konforu ile her anın keyfini yaşamaya davet eden kabinle benzersiz şekilde birleştirerek yenilik yapıyor. Gerek şehir içinde gerekse uzun yolda konfor sunan 2008 Grip Control çekiş sistemi sayesinde şehir dışında da tam güven içinde yol almayı biliyor. Yüksek konumlanan 2008 “Mud&Snow” tipi lastikler ve 17’’ özel tasarım jantlar üzerine duruyor. Kemerli çamurlukların özel formu bir yandan 2008’e zemine oturuyormuş görüntüsü verirken, aynı zamanda araca hafiflik kazandırıyor. Siyah renkli tamponlar ve marşpiyeler, ön ve arka kızaklar ve paslanmaz çelikten yan çıtalarla tamamlanarak kaportayı koruyorlar.
2008’in ön yüzü markanın tasarım kodlarını benimsiyor. Her türlü fazlalıktan arındırılmış ve birbirlerine en yakın şekilde birleştirilmiş bölümlerden oluşuyor. Özenle işlenen kaput 2008’in koruyucu kasasının sağlamlık ve hafiflik özelliğini vurguluyor. Gövde içinde biçimlendirilen dinamik görünüşlü ön panjur, hem ince hem de seçkin, ayrıca güçlü ifadesi ile bakışları üzerinde topluyor. Keskin farlar karoser ile işbirliği yaparak adeta bir aslanın gözbebeğiymiş hissini veriyorlar ve ön yüzle bütünleşerek, ona daha özgün, teknolojik ve eşsiz bir karakter kazandırıyor. Otomobilin karakterine özgü bakışı, LED’li gündüz farları ile vurgulanıyor.

reklam

Peugeot 2008 www.e-motoring.com
Kaput ve çamurluklar aracın koruma ve sağlamlık düzeyini tamamlıyorlar, buna rağmen tam bir hafiflik hissi vermeye devam ediyorlar. Yeni kompakt şehirli SUV’un çamurluk ve yan panellerinin son derece şık ve gelişmiş tasarımı aracın atletik niteliklerini açıkça ortaya koyuyor. Geniş camlı yüzeyler ve panoramik tavan tüm yolculara geniş bir iç mekan vaat ediyor.
Arka bölüm ise sağlamlık ve dinamizmi şık bir şekilde bir araya getiriyor. Düşük yükleme eşikli bagaj hacminin üzerinde RCZ’ten esinlenilmiş dinamik bombeli bir tavan yer alıyor. Geniş bagaj kapısı karosere sağlam şekilde kenetlenen lambalarla çevrili. Bu lambalar yuvaları içinde hareketli üç pençe şeklinde LED’lerle aydınlatılmış şekilde sanki havada asılıymış gibi duruyorlar.
Tavanın dinamik ve şık hareketi aynı zamanda profili de biçimlendiriyor. Tavanın dalga biçimi arka koltukların tam üzerinden doğarak sanki metal içinde yontuluymuş gibi özel bir dekoru sahneye koyuyor. Şık tavan barları 2008’in dinamizm ve keyif çağrışımlarını tamamlıyorlar.

Peugeot 2008 www.e-motoring.com
Yeniden tasarlanan sürücü bölmesi
Derinliği, yüksekliği ve eğimi ayarlanabilir koltuğunda rahatça oturan sürücü otomobili ile bir bütün oluyor. Sezgisel olarak sürücü kayda değer ölçüde az hareketle kumandaların tamamına erişiyor.
Ellerindeki derinliği ve yüksekliği ayarlanabilir çok işlevli küçük direksiyon simidi direksiyonun hassasiyetini artırıyor. Gözlerini yoldan ayırmadan, göz hizasındaki gösterge ekranı ona sürüş için gerekli bilgileri sağlıyor. İkinci donanım seviyesinden itibaren SMEG 7 inç dokunmatik ekran sunuluyor. Torpido panelinden başlayan yarı yüksek orta konsol, yapısı sayesinde sürücü bölümündeki alanı serbest bırakan uçak tipi el frenini sürücünün hizmetine sunuyor. Zarif ve sağlam konsol, üst versiyonlarda dikişli deri ile kaplanıyor. Her zaman konsolun üzerinde konumlandırılan panoramik açılır tavanın perdesinin kumandası ise Grip Control düğmesi ile yan yana.
Torpido panelinin gövdesi ipeksi bir malzeme ile kaplandı. Havalandırma menfezleri, el freni kumandası, küçük direksiyonun alt dekoru, vites kolu topuzunun kulakları, dokunmatik ekranın kaplamalarını oluşturan yarı parlak krom parçalar bu alanı canlandırıyor.
Özel ışıklı imza sayesinde kabinde benzersiz bir atmosfer var : üst versiyonlarda çepeçevre LED’li mavi renkli aydınlatmalı gösterge paneli, yumuşak mavi bir ışık yayan LED çerçeveli panoramik cam tavan.
Yeni Peugeot 2008 tavanı ile de eşsiz bir ambiyans sunuyor. Araç lazer kesimle elde edilen çok hassas çizimli motiflerle süslü bir cam tavan ile yenilik yapıyor. Gece, Peugeot LED Track cam tavan LED’lerle yayılan yumuşak beyaz bir ışıkla parıldıyor.