Peugeot 2008 Türkiye’de

 Peugeot 2008 Türkiye’de

Peugeot 2008 www.e-motoring.com
2008 küçük otomobiller segmentinde hacimli araçların standartlarını yeniden tanımlıyor. Değişen otomobil algısı, artan kullanıcı bilici ve tabii ki ve yüksek yakıt fiyatlarıyla belki de bulunan en akılcı modellerden biri oldu cross overlar. Artık halk arasından kimse neredeyse hiç çıkmayacağı arazi koşulları için heybetli SUV’lara para vermek istemiyor ama onların cazibesine ve sağladığı görece güvenlik avantajlarına karşı koymuyor. Durum böyle olunca şehir tipi SUV’lar ya da popüler söylemiyle cross overlar birbirini izliyor. Bir çok marka ardı ardına küçük ya de kompakt hatchbacklerini yükseltip güçlendiriyor. Hızla genişleyen bu kulvarın son oyuncularından Peugeot 2008, ülkemizde de satışa sunuldu. Renault Captur, Opel Mokka, Fiat 500L’nin ardından Peugeot da 42.500 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu. Görünen o ki önümüzdeki dönemde bu kulvarda büyük rekabet yaşanacak.

Peugeot 2008, 82 HP’lik 1.2L VTi, 92 HP’lik 1.6L HDi ve 120 HP’lik 1.6L VTi olmak üzere 3 motor seçeneği, manuel ve otomatik versiyonları sunuluyor. Ayrıca 2013 yılı sonunda pazara sunulacak olan e-VTi motor seçeneği ile benzinli motoru tercih eden müşterilerin de Stop & Start teknolojisinin düşük yakıt tüketimi, otomatik motor stop sistemi, gürültüsüz ve titreşimsiz neredeyse anında yeniden çalıştırma ve kullanım keyfi gibi avantajlarından yararlanma imkanı olacak.

Peugeot 2008 www.e-motoring.com
208’in yükseltilmiş platformu üzerinde ve genel olarak onun tasarım diliyle şekillendirilmiş 2008’de küçük kardeşiyle ortak elemanlar bolca kullanılmış ama kaliteye yönelik bir artış olduğunu gözlememek imkansız. Kabindeki konforun ardında üst seviyedeki süspansiyon ve yürüyen aksam uyumu fark ediliyor. Bu aracın şehir içinde olduğu kadar toprak yollarda da veriminin yüksek olması amaçlanmış. Önde McPherson tipi süspansiyon ile helezon yaylı esnek arka kiriş ve direksiyon sistemi ile özel olarak ayarlanmış amortisörler 2008 için konfor, stabilite ve dinamizm miksajı yapmayı başarıyor.

Peugeot kullanımı kolay, heyecan veren ve benzersiz bir sürüş deneyimi sunan ilk kompakt şehir SUV modeli ile birçok yeniliği hayata geçiriyor. Markanın yenilikçi bir sürüş mahalli stratejisini teyit eden küçük direksiyon simidi ve göz hizasına konumlandırılan gösterge paneli dikkat çekiyor. Park manevralarını otomatik hale getiren Park Assist donanımı şehir içindeki yolculukları kolaylaştırmak için 2008’in kompaktlığından yararlanıyor. Peugeot’nun yürüyen aksam konusunda genel kabul gören uzmanlığı ile garanti edilen keyifle eş anlamlı dinamik sürüş özelliği sunuluyor. Yol tutuş özellikleri, koruma aksamları ve Grip Control çekiş sistemi sayesinde bildik yollardan çıkma özgürlüğü yaşatıyor. 2008’in tüm versiyonlarında ASR anti patinaj sistemi, CDS denge kontrolü, AFU acil fren yardımı ve EBD elektronik fren dağıtıcı gibi çok sayıda fonksiyonu bir araya getiren ve 50 km/saate kadar servis dışı bırakılabilen ESP standart olarak bulunuyor. Herhanbi bir kaza durumunda, yolcular iki ön, iki yan, iki perde olmak üzere altı hava yastığı grubu ile korunuyor. Ön koltuk sırtlıklarında bulunan yan hava yastıkları, koltukların ayarı ne olursa olsun ideal bir koruma sağlıyor. Çocukların güvenliği için, ön yolcu hava yastığı kullanım dışı bırakılabiliyor ve arka yan koltuklarda üç bağlantı noktalı Isofix sabitleme sistemi bulunuyor.

Peugeot 2008 www.e-motoring.com
Uzunluğu 4160 m ve genişliği 1740 m olan 2008, binek modellerin heyecan verici sürüş özelliği ile SUV’ların sağlamlığını, iç mekan genişliği, modülerliği ve konforu ile her anın keyfini yaşamaya davet eden kabinle benzersiz şekilde birleştirerek yenilik yapıyor. Gerek şehir içinde gerekse uzun yolda konfor sunan 2008 Grip Control çekiş sistemi sayesinde şehir dışında da tam güven içinde yol almayı biliyor. Patenti PSA Grubuna ait olan bu sistem, zayıf tutunma koşullarında takviyeli bir çekiş sayesinde 2008’in kullanım alanının genişletilmesini sağlıyor. Otomobilde zaten mevcut olan elektronik aksamlardan yararlanan Grip Control çekiş sistemi 16 cm’lik cömert zemin yüksekliği ile mat vernikli farklı tasarımlı jantlar üzerine monte edilen Çamur&Kar tipi lastiklerle birleşiyor.

Peugeot 2008 www.e-motoring.com
Çok yönlü ve esnek sistem, ön tekerlekler üzerinde etki ederek karşılaşılan zemine uyum sağlıyor ancak kontrolü sürekli olarak sürücüye bırakıyor. Nitekim sürücü her an bu akıllı donanımın Standart moda göre çalışmasına karar verebiliyor ya da orta konsolda bulunan düğme ile kullanmak istediği modu seçebiliyor : Kar, Arazi, Kum, ESP Off. Grip Control 215/60 R16 veya 205/50 R17 olmak üzere iki farklı ebatta lastikler ile kullanılıyor. Hafif -ama gerçekten hafif!- arazi koşullarında araca bu marifetler yüklenmişken şehir konforu da unutulmamış, 68 HP’lik 1.4 HDi ve 82 HP’lik 1.2 VTi manuel dışındaki motor seçeneklerinin tamamında bulunan Hill Assist fonksiyonu sayesinde yokuşta bile akıllı Park Assist sistemi devreye sokulabiliyor. Park manevralarını otomatik hale getiren bu donanım, 2008’i sürücünün yerine park ediyor ay da parktan çıkarıyor. Park işlemi sırasında sürücünün otomobilin ilerleme hızını ve çevresini kontrol etmekten başka bir şey yapmasına gerek kalmıyor.

Peugeot 2008 www.e-motoring.comOtomobilin Nemrut Dağı’nda gerçekleştirilen etkileyici lansmanında bütün versiyonları hem kombine virajlı asfalt hem de toprak yollarda kullandık. Özellikle toprak yollarda yaptığımız hızlı tırmanış ve inişler kullanırken otomobilin çok etkilendiğini düşündürse de asfalta dönüldüğünde en ufak bir trim sesinin duyulmaması çok etkileyiciydi. Malatya-Nemrut arasında gidiş geliş yaklaşık 200 km’lik parkurda adeta birbiriyle yarışan kafilenin zorlu sürüşüne karşın otomobillerden hiçbirinin sıkıntı yaratmaması da Peugeot’nun ciddi bir çalışma yaptığını ortaya koydu.

Access donanım paketli 82 HP’lik 1.2 VTi 42.500 TL’den satılırken aynı paketete sahip 92 HP’lik 1.6 e-HDi 49.100 TL’ye, Active donanımlı 120 HP’lik 1.6 litrelik otomatik vitesli VTi 51.500 TL’ye, yine Active donanımlı 92 HP’lik robotize şanzımanlı e-HDi 54.500 TL’ye satılıyor. Peugeot 2008’in top modeli Allure donanımlı 1.6 e-HDi ise 58.500 TL’ye satılıyor.