Peugeot 208 GTI

 Peugeot 208 GTI

Peugeot 208 GTI

1980’lerde 1990’lara uzanan Peugeot 205 GTi inanılmaz bir otomobildi. O yılların adeta tozunu atan efsane otomobil, o üç kutsal harfi keşfeden ve ünlendiren VW’nin Golf GTI’sinden daha öne çıkmayı başarmıştı. Ne var ki onu takip eden 206 ve 207 GTi, onun ruhunu da havasını da taşımıyordu. Her ikisi de model isimlerinin peşinde taşıdıkları harfleri yansıtamayan evcilleşmiş aslanlardı. 2013 yılında 200 HP’lik motorla tanıtılan 208 GTi, 205 GTi’den sonra o coşkuyu yansıtan bir otomobil olarak çıktı geldi. Şimdiyse elimizdeki performansı artırılmış, makyajı tazelenmiş ve teknolojik olarak güncellenmiş 208 GTi, bugün Renault Clio RS ve Ford Fiesta ST ile beraber GTi ruhunu tüm unsurlarıyla en ekonomik fiyata sunabilen seçenek durumunda. 3962 mm’lik boyuyla Ford Fiesta ST’den 7 cm kısa olan 208 GTi, Renault Clio RS’ten ise 10 cm kısa. 208 GTi, diğer 208 versiyonlarına göre 8 mm daha alçaltılmış.

Peugeot 208 GTI

Beş kapılı ağabeyi 308 GTi’den farklı olarak, tıpkı rakibi Ford Fiesta ST gibi sadece 3 kapılı gövdeyle üretilen 208 GTi, ardında kırmızı fren kaliperlerinin göründüğü 17 inçlik jantlar, tavan spoyleri, 3 boyutlu görünen ızgarası ve gövde rengi plastik korumalarıyla 208 ailesinin diğer üyelerinden ayrılıyor. Makyajla beraber yenilenen farlar, yeni gündüz farları, standart modellere göre daha geniş ızgara ve daha agresif tampon burundaki temel değişiklikler. Karoserdeki kromajlı çıtalar ve yan aynaların kapakları otomobili daha üst sınıfa ait gösterme amaçlı olabilir ama bu sporcuların haydut görünümü daha etkileyici kabul ediliyor. C sütunlarındaki GTi logoları 205 GTi’ye modern birer gönderme durumunda. Arkada da yeni lens dizaynlarıyla aydınlatma grubu ve çift egzoz çıkışı dikkat çekiyor. Otomobilin 285 litrelik bagajı, koltuk sırtlıkları yatırılarak 1076 litreye kadar genişletilebiliyor.

Peugeot 208 GTI Peugeot 208 GTI

Özgün gövde renkleriyle vurgulanan karakter, kabinde sportif koltuklarla destekleniyor. Kalite hissi yüksek olan kabinde kokpit, koltuk ve direksiyondaki kırmızı dikişler, alüminyum pedal kiti, gösterge tablosu, vites ve el freni kolu ile kapı kolçaklarındaki kırmızı çizgiler de sportif ruhu destekleyen geleneksel unsurlar. Gösterişli koltuğa oturan herkesin kendi-sini ralli pilotu hissetmesi için tüm gerekenler yapılmış. Kabinde daha koltuğa yerleşince insanı gaza getiren bir ambians hakim. Motor çalıştırıldığında duyulan homurtu, böbrek üstü bezlerinden ilk adrenalin damlalarının salgılanmasına yetiyor! i-Cockpit üzerindeki kumandalar ergonomi açısından hala çok pratik değil ama alışınca sorunsuz kullanılabiliyor. Bu dijitalleşme meselesi, pratikleşmezse otomobil üreticilerinin başına dert olacak sanki! Geleneksel kumandaları özleyen kullanıcıların sayısı hızla artıyor! Otomobilin sigorta kutusunun torpido gözüne yerleştirilmiş olması izolasyon açısından iyi bir fikir olsa da kapasiteyi azalttığını kabullenmek gerekiyor.

Peugeot 208 GTI

Otomobilin görüş açılarında önemli bir sorun yok, sadece arka çapraz görüş açısı kalın C sütunu nedeniyle biraz kısıtlanıyor. Arka koltuk yolcularıyla küçük camlar nedeniyle biraz sıkılabilir. Ama bir GTi’de kim arkada oturmak isteyebilir, o da ayrı konu!

Küçük sporcunun direksiyonunun küçük olduğuna bakmayın, düz alt kısmındaki GTi logosu, üstlendiği sorumluluğun farkında olduğunu gösteriyor. Keskin yönlendirme tepkileri veren direksiyon, performansta başrol oyuncularından biri. Standart 208 versiyonlarına göre daha sert olmakla birlikte sürücüye otomobile tam hakimiyet hissini tattırıyor. İlk tanıtıldığında yadırgadığımız direksiyonun üzerinden görülen göstergeler, belki de en çok bu otomobilde işe yarıyor!

Peugeot 208 GTI

208 GTi’nin motoru MINI Cooper S’ten de tanıdığımız ateşli bir makine. Boş yol bulabildiğinizde coşkulu bir performans sunan 1.6 litre hacimli turbo beslemeli motor, sakin kullanımlarda ekonomik kullanım imkanı da veriyor. Öfkeli motor makyajla beraber sadece 8 HP kazanmamış, maksimum tork çıkışında da 25 Nm’lik artış var ki ulaştığı nokta 300 Nm. Bu önden çekişli bir otomobilde güçlü kalkışların yanında daha erken bitecek ön las-tikler anlamına geliyor! Yüksek devir çevirmeyi seven motor, yaydığı sinirli seslerle sürücüye coşku veriyor, frenler efektif olsa da yine de çok gaza gelmemek lazım. Altı ileri manuel vitesli şanzımanın yolları kısa, geçişleriyse yeterince net. Tüketim verilerine gelirsek, İstanbul trafiğinde 8 litrenin altını yakalamak pek mümkün değil ama sakin kalabildiğiniz uzun yol sürüşlerinde 6.0 litre civarında şaşırtıcı değerler elde edebilirsiniz. Yoğun trafik koşullarındaysa 100 km’de 9 litreyi bulacak tüketim ortalamalarına hazırlanmalısınız!

Peugeot 208 GTI

208 GTi’nin süspansiyon sistemi, ilginç bir şekilde günlük kullanıma uygun yumuşaklıkta. Sportif otomobillerin konforsuz olduğu önyargısını kırabiliyor. Sakin kullanımlarda konfor tadı bile alınabiliyor. Gerçi bu dozaj hızlı kalkışlarda torque steer etkisi yaratabiliyor ama yaşanan kolay kontrol edilebilir kısa bir gezinme. Amortisörlerin darbe emişi çok iyi, tutunma kararlılığına sağladığı destek yüksek. Gazlı geçilen virajlarda dışa doğru açılan otomobil, hızlı direksiyon tepkileriyle kolayca çizgisine döndürülebiliyor. Tabii ESP desteği de her an sürücünün yanında.

Serinin en donanımlı versiyonu olan Peugeot 208 GTi by Peugeot Sport, tam anlamıyla bir hot hatch olan otomobilin sportif karakterini yansıtan “süslü” ekipmanlara sahip. Bunların yanında zengin güvenlik donanımları da dikkat çekici. 208 GTi’nin 93.500 TL’den başlayan fiyatı, bu özelliklerde var olan en uygun fiyat olarak görünüyor ama bu rakam bakalım zamanında çok rağbet gören 205 GTi gibi popüler olmasını sağlayabilecek mi?

 

+ Performans

+ Yol tutuş

+ GTi ruhu

+ Direksiyon tepkileri

+ GTi’de arayan olursa konfor!

+ Zengin donanım

– Yüksek fiyat