Peugeot 3008 1.6 BlueHDi

 Peugeot 3008 1.6 BlueHDi

Peugeot 3008 1.6 BlueHDi

Son yıllarda Avrupa’da büyük artış gösteren SUV satışları, bütün markaları ardı ardına çeşitli boyutlarda SUV modeller geliştirmeye yöneltti. Yükseltilen modellerden geliştirilen yeni modellerin yanı sıra SUV olarak tasarlanan modeller de arka arkaya geldi. Hemen her segmentte her marka kendi tarzına ve fiyat politikasına uygun crossover ya da SUV modelleri üretti. Peugeot da daha önce MPV olarak tanıttığı 3008’i artık daha SUV kimliğine yakın boyut ve özelliklerle yeniledi. Şık tasarımı ve kalitesiyle ilgiyle karşılanan 3008, daha sert hatlara sahip ve daha dikkat çekici görünüyor. PSA’nın yeni EMP2 platformu üzerinde yapılandırılan 3008, C SUV segmentinde hayli iddialı konfor ve yol tutuşu dengesi vaat ediyor. Daha önce 308’de de kullanılan EMP2 platformu gövde esnemelerini ve titreşimleri minimuma indirerek konforu arttırıyor.

Peugeot 3008 1.6 BlueHDi

reklam

Şık tasarımı ile dikkat çeken yeni 3008, yüksek omuz çizgisi, güçlü ve keskin ön tasarımı ile rakiplerinden farklı ve heybetli bir görünüme sahip. Bu heybetli görüntüyü tamamlayan ızgarası, far tasarımı, 19” aluminyum alaşımlı jantları, krom detayları ve LED ışıkları ile dikkatleri üzerine çekiyor. Gündüz farlarıyla başlayıp tavanı boydan boya geçen kromajlı çıta, bundan böyle Peugeot modellerinin profil çizgisi olacak. Gövdenin çeşitli yerlerinde de kullanılan kromajlı parçalar, elit, dinamik ve şık bir görüntü yaratıyor. Ön kısımda başlayan iddialı tasarım çizgisi, arkada aslan pençesi 3D LED stopları birleştiren parlak siyah bant ile devam ediyor. Otomobilin iç mekanı dış hatlar kadar sert değil ama modern yaklaşımlarla bir konsept modelden alınmış gibi. Genelde yumuşak dokunuşlu plastiğin kullanıldığı ka-binde kalite algısı yüksek. Kokpit, o kadar dijitalize edilmiş ki, gerek gösterge tablosu gerek i-cockpit’in üzerindeki TFT ekran, avangard tasarımlı kokpiti uzay kapsülü kumanda birimine çevirmiş. 8 inçlik ekranın çözünürlüğü de tıpkı gösterge tablosu gibi çok iyi.

reklam

Peugeot 3008 1.6 BlueHDi

Ama bütün bunlara rağmen kokpitte daha çok dikkat çeken iki unsur var; birincisi tam dijital Onyx gösterge tablosuna yukarıdan bakmayı sağlayan küçük direksiyon simidi, ikincisiyse orta konsoldaki piyano tuşları gibi dizilmiş düğmeler. Bu tuşlarla üstteki ekrandaki menülere giriş sağlanıyor. Direksiyon simidinin bazı modellerdekinin aksine hiçbir kumandayı perdelememesi de dikkate değer. Alışana kadar kullanıcını epeyce uğraştıran menüler bir hayli zengin. Ama direkt ulaşım olmadığından biraz daha pratik olması umulabilirdi. Kabinde zaman geçirmek gerek. Dijital gösterge tablosunu kişiselleştirirken geleneksel hız/devir göstergesinin yanı sıra Peugeot’nun geçmişinden dem vuran devir göstergesini seçmek de mümkün! Anlaşılan Peugeot tasarımcıları, herkesin bir Aston Martin fikri olan tersine çalışan devir saatini sevmesini beklememiş. Bu kadar yoğun ve karmaşık görünebilen kumandalar arasında günlük km sayacı hala silecek kolunun ucundan sıfırlanıyor, dakikalarca teknoloji içinde arayıp boğulmayın!

Peugeot 3008 1.6 BlueHDi Peugeot 3008 1.6 BlueHDi

Vites konsolunun arkasında yer alan kol dayanağının kapakları, güncel Mercedes modellerindeki gibi iki parça halinde açılıyor. Geniş kol dayanağı tam da keyif yapmak isteyenlere göre! Önde ve arkada ferah oturma alanları sunabilen araçta panoramik cam tavan bu ambiansta pay sahibi. Arka koltuk zemininin dümdüz olması, üç yolcunun da rahat etmesini garantiliyor. Ama diz mesafesi iddialı değil, sınıf ortalamalarında. Arka koltukların üçü ayrı ayrı katlanma imkanına sahip. 3008’in 520 litrelik geniş bagaj kapağını tampon altından ayak göstererek açıp kapamak da mümkün.

Peugeot 3008 1.6 BlueHDi Peugeot 3008 1.6 BlueHDi

Otomobilde kullanılan 1.6 litrelik BlueHDi dizel motor 120 HP gücünde. Diğer Peugeot modellerinde de kullanılan dört silindirli motor, tork konvertörlü EAT6 otomatik şanzımanla kombine edilmiş. Aracın joystick benzeri vites kolu, BMW’lerin 8 ileri vitesli şanzımanının kolunu hatırlatıyor. Manuel kullanım için üzerindeki M butonuna basmak gerekiyor. Dizel tıkırtısı kabinde duyuluyor ama rahatsız edici seviyede değil. Yüksek tork çıkışı sayesinde güçlü çekiş karakterine sahip motorun en önemli becerisi, hiç şüphesiz düşük yakıt tüketimi. Yıllardır kendisini kanıtlayan PSA motorları haklı bir şöhrete sahip.

Peugeot 3008 1.6 BlueHDi

Peugeot 3008’in küçük direksiyon simidi, geleneksel direksiyonlara göre virajlarda daha fazla hakimiyet hissi veriyor. Bu da özellikle dinamik sürücüleri daha iyi hissettirebilir. Ama uzun yol sürüşlerinde küçük çaplı simit, sıkıcılık yaratabilir. Araçtaki genel yalıtım oldukça iyi. Ama yan aynalardan 120 km/s civarı hızlarda rüzgar sesi duyulabiliyor. Tabii otomobilde sunulan Focal müzik sistemi, kaliteli ses sağlarken bu rüzgar sesini de kamufle edebiliyor!

Peugeot 3008 1.6 BlueHDi

Otomobilin süspansiyon sistemi, gövdeye sportif bir sertlik sağlıyor. 19 inçlik lastiklerin de artırdığı sertlik, kompakt 3008’de segment lideri Qashqai’den daha diri ve atletik kimlikte. Viraj-larda yanal esnemeler veya kalkışlarda ve frenlemelerde dalma ya da yığılma gözlenmiyor. Önden çekişli olan 3008’in farklı yüzeylerde kullanım imkanlarını artıran Grip Control sistemi de olsa tam bir arazi karakteri göstermesini beklememek gerek. 3008’in off-road yetenekleri, ancak toprak yollar ya da çamurda ilerlemekten ibaret. Onu bir off-road aracı gibi değerlendirmek beklenmedik engebelerde takılmaya yol açabilir. Ama fiyakalı gece kulüplerinin önünde kapınızın açılacağını garanti edebilirim… 3008’in SUV olduğunu en çok da tarifenin arttığı yıkamacılarda anlıyorsunuz!

Peugeot 3008 1.6 BlueHDi Peugeot 3008 1.6 BlueHDi

Peugeot 3008’de aktif şerit takip sistemi, aktif kör nokta uyarı sistemi, adaptif hız sabitleme sistemi (tamamen durdurma özelliği ile), aktif güvenlik frenleme sistemi, yorgunluk algılama sistemi, aktif trafik işareti tanıma sistemi, güvenli takip mesafe uyarı sistemi, akıllı far sistemi gibi onlarca ileri sürüş destek sistemleri yer alıyor.

 

+ Kabin ferahlığı

+ Düşük tüketim

+ Sürüş kalitesi

+ Malzeme ve işçilik kalitesi

+ Çok zengin donanım

+ Güvenlik ekipmanları

– Alışana kadar karmaşık gelebilen

menüler

– Sınırlı arazi yetenekleri

 

Yakıt tipi: Dizel

Motor hacmi (cc): 1560

Motor gücü (HP/d/d): 120@3500

Maksimum tork (Nm/d/d): 300@1750

Vites kutusu: 6-ileri otomatik

Maksimum hız (km/s): 185

0-100 km/s hızlanma (sn): 11.6

Tüketim (şehiriçi/şehir dışı/karma) (lt/100 km): 4.7/3.9/4.2

Ağırlık (kg): 1315

U/G/Y (mm): 4447/1906/1624

Aks mesafesi (mm): 2675

Bagaj kapasitesi (kg): 520/1482 kg