Peugeot 308 1.2 Puretech EAT8

 Peugeot 308 1.2 Puretech EAT8

Popüler SUV modelleri sayesinde hem dönemin trendini yakalayıp hem de marka için fırtınalı bir dönemi yükselişle geride bırakan Peugeot, adeta Stellantis lideri gibi bir misyon üstlenmiş durumda. Yenilenerek büyütülmüş marka logosunun ilk kez kullanıldığı 308, değişen teknoloji ve trendlere rağmen hatchbacklerin vazgeçilmez olduğunu kanıtlayan bir model olarak geri döndü. Albenisi yüksek yakışıklı aslan, çizgileri kadar sürüş özellikleriyle de çok konuşulmaya aday.

reklam

Etkileyici görünümde test aracımızdaki Matrix LED teknolojisinin de payı var. Tamponlardaki aslan dişleri, otomobilin sınırlarını da ortaya koyuyor. Logo bu kadar büyütülmeli miydi emin değilim ama sanki o da dönemsel bir akım. Bir ara bagaj kapağına her markanın model ismini iri karakterlerle işlemesi bir gibi bir vurgu kaygısı. Gerçi ön çamurluklarda da yer alan logolar Alfa Romeo ve Ferrari geleneğini anımsatıyor ama fena da durmamışlar doğrusu. Neyse ki ön ızgaradaki büyük logonun bir fonksiyonu da var, otomobilin “akıllı” marifetlerinin başrol oyuncusu sensör, arkasına gizlenmiş olarak görev yapıyor. Yenilenmiş logonun Proton ile fazlasıyla benzeşmesi de bilenleri rahatsız etmiyor değil. Neyse ki aslan ve kaplan farklı yönlere bakan farklı hayvanlar!..

reklam
Yeni 208 Advertisement

Fransız üreticinin C hatchbackler arasındaki havalı temsilcisi 308, selefine göre 11 cm uzatılmış. Buna karşılık 1.6 cm azalan yükseklik otomobile ister istemez sportif bir şıklık getirmiş. Gövde hatlarındaki bu değişime eklenen 5.5 cm’lik aks mesafesi artışı, arka bölüm yolcularına daha fazla rahatlık getirmiş. 308’nin, 412 litrelik bagaj hacmi, asimetrik katlanabilen arka koltuk sayesinde 1323 litreye kadar genişletilebiliyor.

Marka yönetimi, Peugeot’yu bu sınıftan başlayarak premium segmentte görmek istiyor. Zaten kabinden bagaja kullanılan malzemelerin kalitesi, işçilik düzeyi hep bu amacı yansıtıyor. Çekici çizgileriyle kafaları kendisine döndürmeyi başaran otomobilin kabininde bir teknoloji üssü yaratılmaya çalışılmış. Geçmişte elektronik sorunlardan çok başı ağrıyan Peugeot, bu konuya çok önem veriyor. Yeni 308, test aracımız gibi GT donanım seviyesinde, geleneksel klima panelinin yerini alan kişiselleştirilebilir dokunmatik i-Toggles ile donatılmış. Merkezi infotainment ekranın hemen altında konumlandırılan i-Toggles, “teknoloji üssünün” ana aktörü. i-Toggles, kullanıcının tercihine göre klima ayarları, telefon rehberi, radyo istasyonu, uygulama başlatma gibi fonksiyonlara atanabilen dokunmatik bir kısayol ekranı olarak kullanılıyor.

Bu kumandaların iri iri yerleştirilmiş olması gerçekten çok iyi bir düşünce. Çünkü hareket halindeyken küçük dokunmatik kumandaları isabet ettirmek yoldan gelen titreşimlerden dolayı hiç de kolay olmayabiliyor. i-Toggles, daha da kişiselleştirilerek sık aranan bir kişiyi arama veya sık gidilen bir konum için rota oluşturmak üzere de kısayol oluşturma imkanı sunuyor.

 

Ama birçok markada tam karşımıza çıkan parlayan ekranlar sorunu yeni 308’de de gözümüzü alıyor. Ekranın yanı sıra farklı açıyla yerleştirilmiş dokunmatik düğmelerde de yansıma göz alıyor. Ama gece sürüşlerinde bu yansımalar yerlerini etkileyici bir görünüme bırakıyor. Malzeme kalitesine önem verildiğini hissettiren kokpit ve koltukların yanı sıra tüm kabin işçiliğinde de fark edilir bir titizlik var. Otomobilin sportif koltukları, deri/alkantara kaplı. Yanal destekleri görsellikten ileri gitmiyorsa da koltukların görüntüsü çok hoş.

Otomobilde kullanılan 1.2 litrelik 3 silindirli motor, PSA Grubu’nun yıllardır markalarında kullandığı canlı bir makine. Bu motor en azından belli bir ağırlığa kadar otomotiv sektörünün artık dört silindirden vazgeçtiğini adeta ilan ediyor. Turbo desteğini arkasına alan motor, otomobili istekle hızlandırıyor. Sürüş iştahı daha önce hiç bu kadar dinamik gelmedi diyebilirim. Bunda sanki motor ve EAT8 şanzımanın işletim yazılımlarında da geliştirmeler yapılmış gibi. Ama yine de aynı motor ve aynı şanzıman  tüm PSA modellerinde yer aldığından özgün bir karakterden söz edemiyoruz. 1.2 litre 130 HP’lik motor, 5500 d/d’de 130 HP, 1750 d/d’de de 230 Nm üretiyor. 0-100 km/s hızlanmasını 9.7 saniyede gerçekleştirebilen otomobil, fabrika verilerine göre 100 km’de 5.8 litre benzin tüketiyor. Gerçek kullanımdaysa şehir trafiğinde 6.2-6.3 litre aralığında seyretmek mümkün.

Üç silindir, EAT8 çift kavramalı vites kutusuyla uyum içerisinde görev yapıyor. Ne turbo boşluğu hissediliyor ne de vites değişimlerinde sarsıntı var. Direksiyon arkasındaki paddle shift elcikleriyle manuel kumanda edilebilen şanzımanın vites konsolundaki kumandasıysa, PSA raflarından alınma. Daha önce Opel Mokka ve yeni Astra’da da karşılaştığımız kumanda, vites kavramını başka bir kimliğe büründürmüş durumda. Geleneksel vites kolu kavramının çok uzağında bir kumanda.

Yüksek hızlarda bile sessiz olduğunu söyleyebileceğim otomobilin yürüyen aksamı bozuk yollarda bile pek sesini çıkarmıyor. Kabinde rüzgar sesi yalıtımı da gayet iyi. Otomobilin sürüşüyle ilgili ilk dikkatimi çeken, manevra kolaylığı. Hafif direksiyon simidi ve dar dönüş açısı, az turla çok seri manevralar yapmaya olanak veriyor. Buna karşılık sürüşte ilk tanıtıldığından beri sevemediğim bir unsur var ki o da Peugeot’nun çok övdüğü i-cockpit. Gösterge tablosunu küçük çaplı direksiyon simidinin üzerinden görmemizi isteyen tasarım, yeni 308’de de ayarlarken çok da kullanıcı dostu görüntü çizmiyor. herkese uygun değil. Koltuk ve direksiyon yükseklik ayarını birlikte yapmak gerekiyor. Gene de tam olmuyor.

Zengin donanımlardan oluşan donanım paketleri ve yaklaşık fiyatıyla öncelikle grup içinde rekabete dahil olan yeni 308, VW Grubu markalarının da uykularını kaçırabilecek bir otomobil olarak geri dönmüş. Bu otomobilden, örneğin 306’nın zamanındaki ağırlığını beklememek gerek. Çünkü daha yüksekleri hedefliyor. Yeni 308’de, Active Prime, Allure ve GT adı verilen 3 ayrı donanım paketi sunuluyor. Active Prime donanım seviyesinde; Sürücü ve Ön Yolcu Hava Yastıkları (Yolcu tarafı kapatılabilir), Sürücü ve Ön Yolcu Yan Hava Yastıkları, Perde Hava Yastıkları, Cruise Control / Hız Sabitleme ve Sınırlama, Şerit Takip Sistemi, Sürücü Dikkat Uyarısı (3. seviye), Tam Otomatik Klima, Ön Koltuklar Arası Çift Kapaklı Kol Dayama & Bardaklık, Direksiyon Arkası Vites Değiştirme Pedalları, Parçalı Deri Kaplı Direksiyon, 10″ Dijital Ön Gösterge Paneli, Anahtarsız Çalıştırma, Arka Park Sensörü, Otomatik Silecekler (Magic Wash), Elektrikli ve Tek Dokunuşlu 4 Cam, 10″ Dokunmatik Multimedya Ekranı, 1 USB Bağlantısı (C Type), Mirror Screen (Kablosuz), LED Sinyalli Yan Aynalar ve LED ‘Aslan Pençesi’ Arka Stoplar gibi donanımlar standart olarak sunuluyor. Allure donanım seviyesinde, Active Prime’a ek olarak; Akıllı Far Sistemi (Aktif Uzun Far), Aktif Tam Durdurma Güvenlik Freni, Ambiyans aydınlatması, TEXA Kumaş Ön Panel ve Kapı Kaplamaları, 2. Sıra Havalandırma, Çerçevesiz Elektrokrom Dikiz Aynası, Anahtarsız Giriş ve Çalıştırma Sistemi, Ön Park Sensörü, 180° Geri Görüş Kamerası & 3 Görüntü Modu, Follow-Me Home, Welcome/Bye-Bye Lightining, 10″ Kapasitif Dokunmatik Ekran, 4 USB Bağlantısı (C Type), Parlak Krom Ön Izgara, Parlak Siyah Arka Tampon Eklentisi ve Krom Egzoz Çıkışları ve Karartılmış Arka Camlar gibi donanımlar sunuluyor. GT donanım seviyesindeyse Allure’ye ek olarak; Dur & Kalk Fonksiyonlu Adaptif Cruise Control, Şerit Konumlama Asistanı, Kör Nokta Uyarı Sistemi (75m’ye kadar algılama), Genişletilmiş Trafik Levhaları Tanıma Sistemi, Geri Manevra Trafik Uyarı Sistemi, GT Logolu ve Isıtmalı Deri Kaplı Direksiyon, i-Dome Aydınlatma (Ön/Arka LED lambalar), Adamite Yeşili Dikiş Detaylı Alüminyum Ön Panel ve Kapı Kaplamaları, Isıtmalı Ön Koltuklar, Açılır Cam Tavan, Siyah İç Tavan Kaplaması, 3D Ön Gösterge Paneli, i-Toggles, 3D Navigasyon sistemi, Kablosuz Şarj Sistemi, Spor Sürüş Paketi, Özel GT Tasarımı Parlak Krom Ön Izgara, Yan Gövde PEUGEOT logosu, Gövde altı genişleticileri (Marşpiyeler), GT Tasarımı 3D LED Arka Stoplar ve MATRIX Full LED Farlar gibi donanımlar sunuluyor.

Yeni 308’de 7 farklı gövde rengi seçeneği sunuluyor. Olivin Yeşil, Tekno Gri, İnci Siyah, Sedef Beyaz, Elixir Kırmızı, Vertigo Mavi tüm donanım seviyelerinde sunuluyor. İç mekan kombinasyonları donanım seviyelerine göre değişiklik gösteriyor. Active Prime’da RENZE Kumaş Döşeme, Zephyr Gri Dikişli Koltuklar ile sunuluyor. Allure donanım seviyesinde FALGO Yarı Deri Kumaş Döşeme, Mint Yeşili Dikişli Koltuklar ile birleştiriliyor. GT’de ise Alcantara Yarı Deri Kumaş Döşeme, Adamite Yeşili Dikişli Koltuklar ile daha sportif ve üst seviyede bir iç mekân sunulabilmesini sağlıyor. Donanımlara göre lastik ve jantlarda da farklılıklar mevcut. Active Prime’da 205/55/R16 ölçüsündeki AUCKLAND alaşım jantlar sunuluyor. Allure donanımında 225/45/R17 ölçüsünde lastikler ve CALGARY alaşım jantlar var. GT donanımındaysa 225/40/R18 ölçülerinde lastikler ve KAMAKURA jantlar ile kombine edilmiş.