Peugeot 308’e teknolojik gençlik aşısı

 Peugeot 308’e teknolojik gençlik aşısı

PEUGEOT_308

Fransız otomobil üreticisi Peugeot,  2013’te lanse edilen ikinci nesil  C hatchback/SW modeli 308’e kapsamlı bir makyaj operasyonu gerçekleştirdi. Tanıtıldığından bu yana 760 bin adet satılan otomobilin lansmanı Bavyera’da gerçekleştirildi. Gövde hatları korunan otomobil, markanın yeni dönem tasarım anlayışına uyarlanan yüzü ve teknolojik özelliklerinin yanında -ülkemizde satılmayacak da olsa- yeni motor ve şanzıman seçenekleriyle dikkat çekti. Yıllık 67 milyon adetlik toplam satışla dünya otomobil pazarının  %38’ini oluşturan en popüler segmentlerinden biri olan C sınıfında bu rakamın %40’ı hatchback modellerin elinde. Peugeot’nun mali açıdan geçirdiği sıkıntılı dönemin ardından yeni modeller ve doğru pazarlama hamleleriyle başladığı yükselişin en önemli adımlarından biri 308 ailesi. Yeni Peugeot 3008 ve 5008 SUV modellerinde de kullanılan tüm gelişmiş sürücü destek sistemlerini kullanıma sunan Yeni Peugeot 308 2017 yılının son çeyreğinde Türkiye pazarına sunulacak. Otomobil Access, Active, Allure, GT Line, GT ve GTi olmak üzere altı farklı donanım seviyesi ile sunuluyor. Yenilenen Peugeot 308, satış başlangıcından itibaren Aluminium Gri’nin yerini alan yeni Bej renk de dahil olmak üzere 10 farklı gövde rengiyle satışa sunuluyor. Yeni Peugeot 308 GTi ise Manyetik Mavi ve İnci Siyah renklerini harmanlayan Çift renk opsiyonuyla da sipariş edilebiliyor.

PEUGEOT_308

Markanın 208, 301, 508, 3008 ve 5008 gibi modellerinde benimsediği yeni tasarım çizgisine uyarlanan otomobil, öncelikle sağlamlık ve gücü ifade eden dik ızgarası, yüksek kaputu ve LED farlarıyla  yeni bir yüze kavuşmuş durumda. Izgara üzerindeki iri logonun verdiği güç mesajı da algıyı yükseltiyor. Kabindeyse Peugeot kullanıcılarını birçok teknolojik yenilik bekliyor. Peugeot 308’in iç mekanı geliştirilirken öncüsünün güçlü yönleri korunurken kullanılan malzemeler ve zekice uygulanan tasarımla konfor, ergonomi ve kalite algısı daha da geliştirilmiş. Yeni grafik efektleriyle 3 boyutlu uydu navigasyona ve tüm fonksiyonlarla kolay erişim sağlayan “kapasitif” dokunmatik ekrana sahip Peugeot i-Cockpit® iç mekanı domine ediyor.

Yeni dokunmatik ekran iklimlendirme sistemini ve TomTom® 3 boyutlu bağlantılı uydu navigasyonu tek bir noktadan kumanda etme imkanı sunuyor. Hala yüzeye bastırarak çalışan rezistif ekran kaldı mı bilemiyorum ama Peugeot tarafından da vurgulandığı üzere 308’de 9.7 inçlik “kapasitif/dokunmatik” ekran yer alıyor. Görüntü keskinliği çok iyi olan ekranın komutlara teğkileri de gecikmesiz. Sadece görsel bir şölen sunmakla kalmayan kokpit her bir detayla kullanım ergonomisini de destekliyor. 30008 ve 5008’de de gördüğümüz ergonomik tasarımlı vites kolu bu detaylardan sadece biri. EAT8 otomatik şanzımanı kumanda eden yeni elektrik kontrollü vites kolu tasarımı kadar kullanım ergonomisiyle de tamamen yeni bir sürüş deneyimi sunuyor.

PEUGEOT_308 PEUGEOT_308

Yeni Peugeot 308, 3008 ve 5008 SUV modellerinde de kullanılan tüm gelişmiş sürücü destek sistemleriyle yollara çıkıyor. Yeni Peugeot 308 fren yaparak aracı durdurabilen (otomatik şanzımanlı versiyonlarda veya manuel şanzımanlı versiyonlarda 30 km/s fonksiyonu ile birlikte) adaptif hız sabitleme sistemine sahip PSA Grubu’nun ilk otomobili olmasıyla öne çıkıyor. Bunun dışında yeni Peugeot 308’de; Aktif güvenlik freni ve Güvenli takip mesafesi uyarısı, Aktif şerit takip sistemi, Yorgunluk tespit sistemi, Akıllı far sistemi, Aktif hız levhası tanıma sistemi, Aktif kör nokta uyarı sistemi, VisioPark 1 ve Park Yardımcısı olmak üzere en güncel sürüş destek sistemleriyle donatılıyor.

PEUGEOT_308

Öndeki araca veya sürüş yönündeki  yayaya çarpma riski olduğunda sürücüyü uyaran Aktif güvenlik freni ve Güvenli takip mesafesi uyarısı, kameralarla yoldaki kesik veya düz şeritleri algılıyor ve aracın istemsiz bir şekilde şerit dışına çıkması halinde bunu saptayıp sürücüyü uyaran Aktif Şerit Takip Sistemi, yol ve trafik koşuluna bağlı olarak kısa ve uzun huzmeli far geçişini otomatik olarak gerçekleştiren Akıllı Far Sistemi, Hız Sınırı Trafik İşareti Tanımlama Sistemini tamamlayıcı niteliğinde olan Hız Sınırı Önerme Sistemi, Fren yapma özelliğine sahip Adaptif Hız Sabitleme Sistemi, Aktif Şerit Takip Sistemi ile bağlantılı olarak çalışan Aktif Kör Nokta Uyarı Sistemi, VisioPark ve park yardımcısı gibi elektronik destek sistemleri de makyajla 308’e gelen yeniliklerden. Ayrıca Mirror Screen özelliğiyle Apple Carplay, Mirrorlink ve Android Auto kabini akıllı telefonlarla entegre olup bir eğlence merkezine dönüştürebiliyor. Yeni 308’de donanım seviyesine göre Tom Tom navigasyon tercih edilebiliyor.

Yürüyen aksama geldiğimizdeyse yine teknolojiyle karşılaşıyoruz. Peugeot, Euro 6.c egzoz gazı emisyon normunu devreye alan dünyanın ilk otomobil üreticilerinden biri. Eylül ayından itibaren, Gerçek Sürüş Emisyonları (RDE) değerleri sertifika bilgilerinin 2,1 katını geçmemesi gerekiyor. PSA Grubu ancak 2020 yılında yürürlüğe girecek olan 1,5 katını şimdiden yani 3 yıl öncesinden taahhüt ediyor. NOx değerini düşürmek üzere ikinci nesil SRC katalizör ve Dizel partikül filtresi DPF devreye giriyor. Direkt enjeksiyonlu turbo benzinli motorlarda ise üç yollu katalizör dışında GPF, yani benzin partikül filtresi zararlı gazların filtre edilmesinde önemli bir sorumluluk üstleniyor.

PEUGEOT_308

Önemli bir geliştirme aşamasından geçen 3 silindirli benzinli motor, egzozda emisyon kontrolü ile gerçek sürüş koşullarında daha düşük yakıt tüketimi ve daha düşük emisyon değerlerine imza atıyor. PureTech 130 S&S motordaki yüksek hassasiyetli enjeksiyon kontrolü yanma verimliliğini arttırırken, egzoz gazı katalizörün ardından benzin partikül filtresinden geçiyor. Yeni altı ileri vitesli manuel şanzıman yüksek performanslı motorun verimliliğini destekliyor. Euro 6.b normuna uygun PureTech 130 S&S ile karşılaştırıldığında verimlilik açısından optimize edilen motor yüzde 4 yakıt ekonomisi sağlıyor. PureTech 130 S&S altı ileri manuel şanzıman kombinasyonu 2017 yılının sonlarında ürün gamına dahil edilecek.

Yeni Peugeot 308, PSA Grubu’nun yeni BlueHDi 130 S&S dizel motorunu kullanan ilk modeli. Yeni BVM6 gibi, bu benzersiz dört silindirli motor %100 dijital olarak tasarlandı. Bu yeni güç aktarım organları için PSA Grubu tarafından açılan 200’e yakın yeni patent alındı. Sıralı dört silindirli motor PSA Grubu’nun 200 kadar patentini bünyesinde barındırıyor. Yanma verimliliği, patentli yanma odası tasarımı ile geliştirilirken, söz konusu sistem 24 saatlik Le Mans yarışlarındaki yoğun rekabet koşulları altında kendini kanıtladı. Mümkün olan en hızlı akışı elde etmek için motora olabildiğince yakın konumlandırılan egzoz gazı arıtma sistemi SCR ile destekleniyor.

Yeni Peugeot 308 GT’de sunulan BlueHDi 180 S&S dizel motor Japon şanzıman uzmanı Aisin ile birlikte geliştirilen tamamen yeni sekiz kademeli EAT8 tam otomatik şanzıman ile kombine ediliyor. Hızlı ve yumuşak vites geçişleriyle son derece akıcı ve sarsıntısız bir sürüş sunan yeni sekiz kademeli otomatik şanzıman 20 km/s hıza kadar sürüşlerde aktif olan stop&start özelliğiyle sürüş konforunu ve sürüş verimliliğini destekliyor. Yeni EAT8 otomatik şanzıman yerini aldığı EAT6 otomatik şanzımanla karşılaştırıldığında yüzde 7’ye varan bir yakıt ekonomisi sunarken daha kompakt boyutlarının da katkısıyla yerini aldığı EAT6 otomatik şanzımana kıyasla 2 kg’a kadar daha hafif bir yapı sergiliyor. Yüksek verimlilik seviyesine sahip motor ve şanzıman kombinasyonu benzersiz bir sürüş deneyimini beraberinde getiriyor. Sadece daha verimli bir sürüş sunmakla kalmayan yeni EAT8 otomatik şanzıman yumuşak çalışan tork konvertörü sayesinde günlük kullanımda ve park ve manevralarda daha konforlu bir sürüş sunuyor.