Peugeot 508 1.6 THP Allure

 Peugeot 508 1.6 THP Allure

Fransız üreticinin tüm modellerinde kalitesini artırıp “krizden sıyrılma” harekatı, yenilenen 508 ile zirveye ulaşıyor. Peugeot 508İlk lansmanından bu yana tüm dünyada 370.000 adedin üzerinde satılan Peugeot’nun D segmenti oyuncusu 508, geçirdiği makyajın ardından sınıfında ağırlığını daha fazla hissettirecek. 2010 yılında tanıtılan ilk hali özellikle arka tasarımı yarım bırakılmış gibi görünen 508, şimdi asıl kimliğine kavuştu, tamamlandı. Şimdi bu hazırlıklarla Passat’ı karşılamaya hazır.
Burun yapısında far, ızgara, tampon ve kaputu yeniden tasarlanan otomobilin arka kısmında da “yarıda kalanlar” tamamlanmış. Selefinden daha kişilikli görüntü kazandıran yeni tasarımının ardında ‘mavi’ ışıması hemen fark edilen %100 LED’li far grubu, gerçekten “göz kamaştırıyor”. Peugeot mühendisleri farların içine her biri 4 LED içeren 3 modül yerleştirmiş. Bunların yanısıra virajda ek aydınlatma sağlayan 3 ilave LED var. Kaput da farların yeni formuna uygun olarak yeniden daha düz olarak tasarlanmış. Arka kısımda tampon ve aydınlatma grubu yenilenirken koruyucu fonksiyonu arttırılmış. Yeni 508’in 36 adet LED’den oluşan arka aydınlatmaları daha yoğun ışıyor, genel tasarımdaysa daha olgun bir görüntü içerisinde. Bu değişimlerle otomobil sınıfının ağırlığına yakışır, çok daha olgun bir kimlik kazanmış.

reklam
Reklam

Peugeot 508
Peugeot 508’de kalite düzeyi zaten yeterince yüksekti. Bu yönde önemli bir değişikliğe gerek duyulmamış. Kabinde yapılan en kayda değer yenilik kokpitte kullanılan dijital ekranın arayüzü. Selefinde vites konsolunda olan kumanda birimleri de orta konsola taşınmış. Düğme kalabalığından kurtulmak için olumlu bir seçim. Bu arada ESP düğmesine ulaşmak isteyenler epeyce aramak zorunda kalabilir. Çünkü bu önemli düğme, sol taraftaki gizli bir çekmecenin içinde. Otomobilin kabin konforu ve kalitesinde çıta korunmuş, herhangi bir sıkıntı yok. Motoru çalıştırmak için Start/Stop düğmesi alışılmışın dışında Porsche-vari bir şekilde solda, bilmeyenlere kendisini biraz aratsa da 508 ile beraber anahtardan kurtulmuşken yerini de değiştirmeyi seçmişti Peugeot. Müzik sisteminin de çok iyi olduğunu belirtmek gerek. Arka koltuk yolcuları için sunulan havalandırma kumandaları ve arka kapı perdeleri, 508’den makam aracı bile yapılabileceği mesajını veriyor. Ön koltuklarda baldır destekleri spor otomobillerdeki kadar güçlü, arka koltuklar ise geniş ve rahat. 473 litrelik bagaj, dört kişilik bir ailenin bütün eşyalarını alabilecek kadar geniş ve kullanışlı.

reklam

Peugeot 508
Makyajlı Peugeot 508’de ilk kez kullanılan Euro 6 egzoz emisyon normlarına uygun 1.6 litrelik THP motor yer alıyor. 155 HP’lik Euro5 motorun yerini alan bu motor, gücü 10 HP artırılmış ikiz turbolu 200 bar’lık direkt enjeksiyonlu hale getirilmiş. Bu bir ürün geliştirme ama asıl değişiklik, eşleştirildiği vites kutusunda. Japon şanzıman üreticisi AISIN tarafından geliştirilen altı kademeli yeni otomatik vites kutusu EAT6 (Efficient Automatic Transmission – Verimli Otomatik Şanzıman), otomatikleştirilmiş vites kutularının dezavantajlarını ortadan kaldırıyor. Sarsıntısız vites geçişleri, geri kaydırmaması ve yumuşak sürüş karakterine verdiği destekle otomobilin kullanımını daha keyifli hale getirmiş. AISIN’ın geri kaymaları konvertörlerle önlediği belirtiliyor. Yüksek tork çıkışı ve alt devirden gelen turbo desteği, 508’in güçlü bir çekiş sergilemesini sağlıyor. İstekle hızlanan otomobil, cüssesinden beklenmedik kadar çevik. Geçtiği şeride ağırlığını koyuyor, gövde prestjinin arkası boş değil.

Peugeot 508
Otomobilin süspansiyon sistemi konfor ve yol tutuşta yeterince dengeli, rahat ettiriyor ve gürültüsüz çalışıyor. Uzun virajlarda yüksek hızla dönerken çok stabil görüntü çizen 508, dar ve kombine virajlarda da güven veriyor, güvende hissettiriyor.
Peugeot’nun Mercedes’i 508, zengin donanım özellikleri, makul sayılabilecek fiyat listesiyle seçenekler arasında yer alması gereken bir model.

+ Yüksek imaj
+ Lüks kabin, yüksek konfor
+ Makul tüketim
+ Yeterli performans
+ Uygun fiyat, zengin donanım
– Alışana kadar kendisini aratan kumandalarAISIN

Peugeot 508 1.6 THP Allure
Yakıt tipi: Benzin
Motor hacmi (cc): 1598
Motor gücü (HP): 165@6000
Maksimum tork (Nm): 240@1400 d/d
Vites kutusu: 6-ileri otomatik
Maksimum hız (km/s): 210
0-100 km/s hızlanma (sn): 8.9
Tüketim (şehiriçi/şehir dışı/karma) (lt/100 km): 7.5/5.8/5.8
Ağırlık (kg): 1410
U/G/Y (mm): 4830/1828/1456
Aks mesafesi (mm): 2817