Peugeot model isimlendirmelerini değiştiriyor

 Peugeot model isimlendirmelerini değiştiriyor

Uluslararası büyüme süreci Peugeot’yu isimlendirme politikasını gözden geçirmeye yöneltti. Fransız otomobil üreticisi, faaliyette bulunduğu bütün pazarlardaki müşterilerinin beklentilerini karşılamak üzere ortada bulunan “0” etrafında ürün isimlendirme politikasını yeniden belirledi. Globalleşme stratejisi kapsamında, Peugeot yeni modelleri için “1” son rakamını seçti ve gelecekte yenilenecek modelleri için “8”li isimleri sabitledi. Peugeot ortadaki “0”ın iki yanına eklenen üç rakamlı numaralandırmayı 1929 yılında 201* modeli ile başlatmıştı.

Peugeot’nun güncel olarak kullandığı ve tarihinden gelen isimlendirme sistemi şu şekilde yapılanıyor:
– Ortadaki sıfır (0) Peugeot markasının kimliğini simgeliyor,
– İlk numara segmentin büyüklüğünü temsil ediyor,
– Birler hanesindeki rakam ise aracın neslini belirtiyor.

Bu sistem, türev gövde siluetleri nitelendirmek üzere çift harfler eklenerek (CC ve SW) 90’lı yılların sonunda değişiklik görmüştü. 2005 yılından bu yana, 3008 veya 5008 gibi yüksek gövde yapılı modelleri nitelendiren ortadaki çift sıfır ile zenginleşti.

Bundan böyle ise, Peugeot modellerinin isimleri yenilenmeleri sırasında değiştirilmeyecek. Ürün adlarının sabitlenmesi ürün gamının okunmasını ve pazara yerleşmelerini kolaylaştıracak. Buna göre ortadaki “0” Peugeot’nun genetik kodunu ifade etmeye devam edecek. Bu numaralandırma Peugeot Markası’nın tarihini temsil ediyor ve bilinirliğini sürdürmek için muhafaza edilecek.

İlk rakam : Segmentin sembolü
Satışa sunulduğu pazar hangisi olursa olsun, aracın segmentini gösteren birinci rakam muhafaza ediliyor. Son rakam ise yeni hedefleri, yeni iddiaları yansıtıyor. Uluslararası düzeyde daha geniş pazar elde etme hedefi, pazarın kalbindeki yüksek satış volümlü segmentlerde yeni modellerin lansmanını gerektiriyor. Bu modeller Peugeot ürün gamına dahil oluyor ve “1” rakamı ile sonlanan yeni isimler taşıyorlar.

Özel olarak yeni müşteri beklentilerini karşılamak üzere tasarlanmış olan, erişilebilir ve prestijli bu yeni Pazar kazanma modelleri “8” rakamıyla sonlanan model arzını tamamlayacak. Yeni Peugeot 301’de olduğu gibi, Peugeot’nun çağdaş tasarım kodlarını taşıyan bu modeller kendi segmentlerinde markaya özgü dinamik sürüş özellikleri ve kullanım keyifleri ile ayırt ediliyorlar; bunlara ayrıca daha da geliştirilmiş sağlamlık özellikleri ve kullanım rahatlığı ekleniyor.

“1” rakamı ile sonlanan isimlerin yapılanması da tamamen “8”’li modellerinkiyle aynı olacak. Bu doğrultuda, aracın konseptine göre 3 veya 4 rakamlı numaralandırmada:
– ilk rakam aracın dahil olduğu segmenti belirtiyor,
– ortadaki 0 veya çift 0 Peugeot kimliğini temsil ediyor,
– son rakam ise “1” veya “8” olacak.

“1”li modeller
Zamanında sağlam ve ekonomik olarak nitelendirilen 201 modelinde olduğu gibi, “1” rakamı Peugeot Markası’nın kullanım rahatlığı, çok yönlü ve akılcı özelliklerine yönelik müşteri beklentilerini karşılayan, erişilebilir ve prestijli modellerini temsil edecek. Bu yeni modeller “8” rakamıyla sonlanan Peugeot ürün gamını tamamlayacak.

“8”li modeller
308 veya 3008 gibi şu an “8” rakamıyla sonlanan bir numara taşıyan bütün modeller yenilenmeleri sırasında isimlerini muhafaza edecekler; “7. Nesil” modeller ise yenilenmeleri sonrasında “8” rakamıyla isimlendirilecek.

1 Yorum

  • Bana biraz karmaşık geldi..

    Ama 207 ‘mi seviyorum.. 🙂

Bu yazı yorumlara kapalıdır.