Advertisement

Peugeot Sport imzasıyla geliştirildi: RCZ R

 Peugeot Sport imzasıyla geliştirildi: RCZ R

Peugeot RCZ R www.e-motoring.com
Peugeot, Goodwood “Hız Festivali”nde, tasarım ve sürüş deneyimi açısından Peugeot’nun bilgi birikiminin sembolü olan sportif coupe modeli RCZ’nin “supercharged” versiyonu RCZ R modelinin örtüsünü açtı. Peugeot Sport dokunuşlarıyla 270 beygir gücüne ulaştırılan 1.6 litrelik BMW motoru, RCZ kostümü altında olağanüstü bir performans çıkışı sağlıyor. RCZ R versiyonu, 270 HP/199 kW gücüyle Peugeot tarihinin en güçlü seri üretim modeli ünvanına sahip oldu. Bu motor ile uyumlu olarak, Torsen kilitli diferansiyelle eşleşen özel yürüyen aksamı yüksek verimlilik düzeyi ile birlikte dinamik sürüş performansı vaat ediyor. RCZ R, Eylül ayında Frankfurt Otomobil Fuarı’nda dünya prömiyeri ile tanıtılacak ve 2014 yılının başlarında pazara sunulacak. 0’dan 100 km/s hıza 6 saniyeden kısa sürede ulaşarak güçlü bir ivmelenme performansı gösteren yeni versiyon spor coupe sınıfında referans oluşturacak şekilde sadece 145 gr/km’lik CO2 emisyonlarıyla Peugeot’nun bu alandaki uzmanlığını bir kez daha kanıtlıyor.

RCZR_1306STY012Bu etkileyici sonuç, downsizing teknolojisine hâkimiyet, aerodinamik optimizasyon ve hafifletme çalışmaları sayesinde elde edildi. RCZ R Teknik Sorumlusu Cyrille Jourdan, “Downsizing sadece seri üretimde kullanılan güçlü bir eğilim değil, aynı zamanda motor sporlarında da görülüyor. Günümüzde ana branşlarda 1.6l’lik turbo motorlar kullanılıyor, hatta Formula 1’de bile 2014 yılında bu teknoloji kullanılmaya başlanacak” diyor. Otomobili hafifletme arayışı da özel parçaların geliştirilmesinde öncelikle dikkate alındı. Böylece 200 HP’lik RCZ’e kıyasla 17 kg’lık bir kazanç elde edildi. RCZ R versiyonunun 1280 kg ağırlığı ile yalnızca 4.7 kg/HP’lik bir ağırlık/güç oranı sergiliyor.

Peugeot RCZ R www.e-motoring.com
Siyah Mat tavan kuşakları ve koyu Titanyum maskeli Bi-xenon farlarla donatılmış RCZ R, dinamizmi artıran ve özgün olarak tasarlanan sportif unsurları ile ayırt ediliyor. Yol tutuşu ve aynı zamanda çekişi arttıran 10 mm alçaltılmış şasi ve geniş 19 inç alüminyum alaşım jantları RCZ R’ye özgün bir stil katıyor ve araç yere “yapışık” gibi görünüyor. Otomobilin teknik ve sportif tasarımlı çift renkli jantları, doğrudan alaşım içine işlenmiş R harfi ile damgalandı. Jantlar yeni büyük frenleri kapsayacak şekilde soğutmayı maksimize etmek üzere tasarlandı; kırmızı kaliperler Peugeot Sport imzasını taşıyor. Kaputa entegre büyük arka spoyler arkadan bakıldığında silueti uzatırken, aynı zamanda daha yüksek bir ‘downforce (yere basma gücü)’ sağlıyor. Arka difüzör RCZ R’nin arka tasarımını karakterize eden stili ile uyum gösteriyor. Performans ve ses için yeniden tasarlanan egzoz sistemi iki yanda simetrik krom egzoz çıkışları içeriyor. Radyatör ızgarası üzerindeki kırmızı Peugeot yazısı ve ayrıca arkada da bulunan R amblemi RCZ R’nin dış tasarımını tamamlıyor.
Ateş Kırmızısı, İnci Siyahı, Sidobre Grisi ve Buzul Beyazı olmak üzere 4 renk seçeneği: sunulan RCZ R yarı mat ya da parlak karbon tavan, stickerlar ve parlak siyah dikiz aynası kapaklarından oluşan bir kişiselleştirme paketi ile de müşterinin beğenisine sunuluyor.

reklam

Peugeot RCZ R www.e-motoring.com
Dinamik ve sportif sürüş
RCZ R Proje Yöneticisi Budar Pierre, “Yarış ‘koşullarında’ performans ve verimlilik arayışı, deneyimli ve hırslı pilotların pistte derece yapmalarını sağlamak üzere, çekiş ünitesinin, yürüyen aksamın, frenlerin ve lastiklerin alışılmış seri üretim kriterlerinin ötesinde boyutlandırılması ve geliştirilmesi başta olmak üzere, geliştirme sürecinde çok sayıda seçimimize yön verdi” diye özetliyor RCZ R’ye. Otomobilin sportif karakteri rakamlara da yansıyor: 250 km/h maksimum hıza ulaşan araç (elektronik olarak sınırlı) 0-100 km /h hızlanmasını 5.9 saniyede tamamlıyor, start aldıktan sonra 400 m mesafeyi 14,2 saniyede, 1000 metre mesafeyi 25,4 saniyede kat ediyor. Otomobilin ara hızlanmaları da üst düzeyde: Son viteste 80 km/h’den 120 km/h hıza 6,8 saniyede ulaşıyor. 6 ileri manuel vites kutusunun özel dişli oranları aracın ivmelenme ve ara hızlanma performansını artırıyor.

reklam

Alçaltılmış ağırlık merkezi, gelişmiş aerodinamizm (downforce-yere basma gücü), özel yürüyen aksam ayarları (tekerlek izleri, kaster ve kamber açıları + 0,5 inç genişletilmiş jantlar) ve 235/40 R19 ebatlı lastikler tutunmayı maksimize ediyor ve üstün yol tutuşu sağlıyor. Süspansiyonda yay sertliği arttırılarak yeni amortisör ayarları kullanıldı ve viraj demiri daha geride merkezlenerek araca daha fazla çeviklik kazandırıldı. Torsen kilitli diferansiyel, yüksek motor torkunun 1900 d/d’dan itibaren maksimum ölçüde değerlendirilmesini ve bu şekilde çekişin artırılmasını sağlıyor ve bu arada RCZ R’ye virajlarda yüksek denge ve hassas yol tutuşu özelliği kazandırıyor.

Peugeot RCZ R www.e-motoring.com
Başdöndürücü performans
RCZ R Çekiş Ünitesi Geliştirme sorumlusu Thierry Chauvet, “1.6 litre silindir hacimli ve pistte sportif kullanım koşullarına dayanabilecek seri üretim bir motordan 270 hp güç ve 330 Nm tork elde etmek için, çok üst gam veya yarış dünyasından alınan yeni çözümlerin benimsenmesi gerekiyordu. Peugeot Sport bunu yapmak için gerekli tüm yetkinliğe sahiptir, Grubun Araştırma ve Geliştirme ekipleri de sürdürülebilirlik ve endüstriyel uygulama sağlamak için kendi deneyim ve uzmanlıklarını ortaya koydular” diyor motor için. RCZ R versiyonu yeni direkt enjeksiyonlu 1.6 THP turbo benzinli motor ile donatıldı. Motor 199kw (270hp) maksimum gücünü 6000 d/d’da ve 330 Nm maksimum torkunu 1900 d/d ila 5500 d/d arasında üretiyor. Bu yeni motor ‘EP6CDTR’ kapsamlı bir geliştirmeden yararlandı; bu düzeyde yüksek bir performansı elde etmek ve seri üretim motorların sağlamlığı ile sportif kullanım koşullarını karşılamak için birçok parçası değiştirildi veya tamamen yeniden geliştirildi. Motor bloğu da özel bir işlem ile takviye edilerek, dayanıklılığı arttırıldı. Twin-scroll turbo bu uygulama ve yüksek performans seviyesi için ideal bir boyutlandırmadan yararlanmak üzere özel olarak geliştirildi. Yarışlardan esinlenen benzersiz tasarımlı bir çelik egzoz manifoldu ile birleşen turbo daha yüksek çalışma sıcaklıklarına dayanabiliyor.