Pikapta VW var

 Pikapta VW var

Yenilikçi teknoloji, yüksek güvenlik standartları ve yakıt verimliliğini, konfor ve ergonomideki en iyi değerlerle birleştiren ve bir Avrupalı markanın ürettiği bu sınıftaki ilk araç olan Volkswagen Amarok showroomlarda yerini aldı. Çift turbo şarjlı 2.0 BiTDI 163 HP’lik motoru ve 4×2 ile 4×4 çekiş seçenekleriyle pazara sunulan Amarok’un fiyatı 50.950 TL’den başlıyor. Sunduğu performans, güvenlik ve konfor özellikleriyle sınıfında standartların belirleyicisi olmayı amaçlayan Amarok, sadece en gelişmiş ve sağlam mühendislik özelliklerini değil, aynı zamanda verimli motorları ve güncel Volkswagen tasarımının izlerini de taşıyor. Motorda güçlü ve verimli Common Rail Turbo dizel enjeksiyon (TDI) sisteminin kullanıldığı Amarok’un yakıt tüketimi ve egzoz atıkları, pick-up kategorisindeki yeni en iddialı değerleri oluşturuyor. Sportif ve göz alıcı çizgileri ile dikkat çeken Volkswagen Amarok’un, Trendline donanım seçeneğinde dahi gövde rengi dolgulu geri dönüşümlü tamponlar, elektrik kumandalı ısıtmalı yan aynalar, yükseklik ayarlı halojen farlar ve alaşımlı jantlar gibi üst düzey ekipmanlar standart sunuluyor.

Sınıfının en yüksek güvenlik standartları
Amarok çok sayıdaki donanım özelliği ile en zorlu yol koşullarında bile maksimum güvenlik sağlıyor. Standart olarak sunulan off-road ABS, lüks SUV’lerden tanıdığımız otomatik yokuş çıkış–iniş asistanı ve ESP gibi özellikler Amarok’u sınıfında tek kılıyor.
Volkswagen Amarok’ta güç aktarımı bakımından iki farklı kavram sunuluyor; isteğe bağlı dört tekerlekten çekiş ve arkadan itiş. Dört çeker modellerde, araç hareket halindeyken, tek bir düğmeye basarak kolayca 4 çeker sistemi devreye alınıp çıkartılabiliyor. Bir düğmeye basarak devreye sokulan diğer bir standart özellik de Off-Road ABS (arazi için ABS) özelliği. Bu sistem, arazide ve çakıllı yollarda aracı, zemine gömerek takoz etkisi yaratıyor ve fren mesafelerini önemli oranda azaltıyor. Bu özellik sayesinde Amarok, 45 derecelik yokuşlarda, tam dolu olsa bile rahatlıkla duruyor.
Yokuş yukarı çıkış ve iniş asistanı da Volkswagen Amarok’un tüm versiyonlarında standart olarak sunuluyor. Bu sistem sayesinde hiç bir pedala basmadan 45 derece eğimli araziye bile tırmanıp aynı şekilde inilebiliyor. Bu sistem, sürücünün ayağını frenden çekmesine rağmen aracı kaydırmıyor ve kalkış için yeterli güç oluşana kadar freni bırakmıyor. Hem rampa iniş ve çıkışları kolaylaştırıyor hem de aracın kayarak devrilme riskini azaltıyor. Amarok 49.7º’lik eğim açısıyla mükemmel denge sağlıyor. Aracın 23 derecelik karın açısı da engellere takılmamasını kolaylaştırıyor. Off road araçlarıyla boy ölçüşmesini sağlayan 28º’lik yaklaşma ve 17.6º’lik uzaklaşma açılarının yanı sıra 50 cm’lik sulardan geçebilmesi araca önemli offroad avantajları sağlıyor.


Geniş ve konforlu kabin ve sınıfındaki en geniş yük alanı
Sınıfının en genişi olan büyük ve ergonomik tasarımlı kabin, diğer Volkswagen modellerinde olduğu gibi oldukça kullanışlı. Amarok’un tüm üstün özelliklerini tamamlayan standart konfor elemanları arasında yol bilgisayarı, klima, hız sabitleyici, CD ve MP3 çalarlı radyo, yan aynaya entegre anten, elektrik kumandalı ve sıkışmayı önleyen akıllı ön camlar, çok fonksiyonlu uzaktan kumandalı merkezi kilit, yükseklik ve derinlik ayarlı direksiyon, yüksekliği ayarlanabilir sürücü ve yolcu koltuğu, çok sayıda eşya gözü, rezistanlı arka cam gibi pek çok ekipman buluyor.
Amarok’un yük alanı da kendi sınıfının en genişi. Sadece 525 milimetre yüksekliğindeki tabanıyla, 2.52 metrekare yük alanına sahip. Ayrıca tekerlek çıkıntıları arasındaki 1222 milimetre genişlik de sınıfının en iyisi. Orta boy bir pick up’ta ilk kez Euro paletleri yanlamasına yüklemenin mümkün olduğu Amarok, böylece yükleme alanından daha çok faydalanılmasını da sağlıyor.