Pontiac’a veda

 Pontiac’a veda

ABD’nin bir zamanlar en gözde otomobil markalarından olan Pontiac’ın üretimine son veriliyor. Türkiye‘de “Kara Şimşek” adıyla yayınlanan dizinin akıllı otomobili Kitt de bir Pontiac’tı. GM’nin bu kararı bir efsaneyi daha tarihe gömdü…
Üretici firma General Motors, dün yeniden yapılanma planları kapsamında Pontiac marka otomobillerin artık üretilmeyeceğini açıkladı. 
İlk kez 1926 yılında piyasaya sürülen Pontiac, ismini Michigan eyaletinde şirketin açıldığı kentten alıyor. 
Gözde modeller Pontiac, bir zamanlar Hollywood filmlerinin vazgeçilmez performans aracıydı.

Bonneville, GTO ve Firebird TransAm en popüler modelleriydi. 1968 yılında Pontiac satışları, yaklaşık bir milyona ulaşmıştı.
Amerikalı aktör Burt Reynolds’ın “Smokey and the Bandit” filminde bir Firebird modeli kullanması ise Pontiac’ın küresel bir marka olmasında etkili oldu.
1960’lı ve 70’li yıllarda büyük ilgi gören otomobilin satışları son yıllarda düşmüştü.
GM, Kanada‘daki fabrikalarında üretime devam edebilmek için Kanada’dan 7 milyar dolarlık yardım talebinde bulunmuş ancak bu talebi reddedilmişti.

GM’in kararı binlerce kişinin işsiz kalmasına sebep olabilir. Ama şunu da unutmamak gerekir ki, zaman zaman bu tip stratejik hamleler yapılabilir. Buick de zaman zaman üretimi durdurulan bir marka olmuştur ve tazelenmiş olarak geri dönüşleri görülmüştü.