Yeni 208 Advertisement

Rafale için sahne zamanı

 Rafale için sahne zamanı

Renault, SUV ürün gamını Rafale ile tamamlıyor. Fransız üreticinin coupe SUV modeli Rafale, adını Renault’nun 1933’te ürettiği uçak modelinden alıyor. Segmentasyonda D-SUV olarak pozisyonlandırılacak otomobil, geleceğin coupe Espace’ı olarak nitelendiriliyor.

CMF-CD platformu üzerinde inşa edilen coupe SUV’un uzunluğu 4.71 m, genişliği 1.86 m. Yükseliğiyse 1.61 m. Otomobilin aks mesafesi ise 2.74 m olarak açıklandı. Yüksek formlu burun tasarımı Peugeot 408 ile benzerlik gösteren otomobil, Scénic Vision konseptinden de ilham alan ve yeni Clio’da da lanse edilen gündüz farlarıyla, ışık imzasını da ortaya koyuyor. Izgarasında Clio’da da gördüğümüz yeni Renault logosunu taşıyan Rafale’nin yüksek coupe kuyruk yapısı da dikkat çekiyor.

İlk olarak, iki elektrik motoruyla kombine edilmiş 1.0 litre 3 silindirli 120 HP’lik benzinli motorun oluşturduğu hibrid üniteden 200 HP elde eden E-TECH 200 versiyonu ile satışa sunulacak Rafale’in daha sonra 300 HP’lik dört tekerlekten çekişli daha güçlü modeli de çıkacak.

Cam tavanlı üretilecek Rafale’in teknolojik yeniliklerin eksiksiz yer aldığı kabininde D-SUV segmentine uygun genişlik ve konfora sahip olması öngörülmüş. Kokpitte 12 inçlik iki ayrı ekran yer alıyor. Ön koltukların arasındaysa bir uçağın gaz kelebeği kontrolünü anımsatan bilek desteği yer alıyor.


Zengin ekipman listesine sahip olacak Rafale’de Espirit Alpine donanım paketi de sunulacak.

Yeni modelin ismi, Renault’nun 20. yüzyılın başlarına dayanan havacılık geçmişinden esinleniyor. Renault o zamanlar, savaş endüstrisi gerekliliklerinden dolayı birçok marka gibi otomobiller dışında trenler ve uçaklar için içten yanmalı motorların öncü üreticisiydi.

1933’te bir başka üretici olan Caudron’u devralan marka, Caudron-Renault’yu kurdu ve tüm uçaklara önemli rüzgarların isimleri verildi. Buna göre, rekor kırmak için tasarlanan tek koltuklu yarış uçağı C460, 1934’te Rafale olarak yeniden adlandırılmıştı.