Range Rover Evoque 2.0 Td4

 Range Rover Evoque 2.0 Td4

Range Rover Evoque 2.0 Td4

Yapılan güncellemeler Evoque’un görüntüsünü pek etkilemediyse de başta yeni Ingenium dizel motorla gelişen sürüş özellikleriyle artık çok daha etkileyici.
Geçen yıl Range Rover model gamına “ileri Freelander” kimlikli Discovery Sport’un eklenmesiyle ailede önemli değişiklikler olmuştu. Bu durumda en alt model olan Evoque’un yenilenmesi kaçınılmazdı. Sıralama Evoque, Discovery Sport, Range Rover Sport ve Range Rover şeklinde yenilenmişti. Bundan sonra Evoque Cabrio ile tanışacağız.
Şimdilik yeni Freelander sözü edilmediği için Evoque facelift operasyonuyla minik bir güncellemeden geçirildi. İç ve dış tasarımında yapılan değişiklikler oldukça küçük. 2016 ile beraber yenilenen infotainment sistemine kavuşturulan Evoque’ta kokpitin genel formu aynen korunmuş. Lüks kabinde SE Dynamic, HSE ve HSE Dynamic donanım seviyeleriyle “yok yok” ortamı yaratılabiliyor. Kabinin artırılan yalıtım özellikleri keyifli bir dinginlik ve huzur ortamı sağlıyor. Otomobilin Meridian ses sistemi, sürüşe lezzet katıyor.

Range Rover Evoque 2.0 Td4
Gürültü yalıtımı Evoque’ta ilk dikkat çeken değişiklik. 2.0 litrelik motorun dizel olduğunu yayılan gürültüden anlamak gerçekten zor. Sürüş sırasında dizel sesi artık neredeyse hiç duyulmuyor. Discovery Sport ve Jaguar XE’den tanıdığımız Ingenium dizel motor, kalkışın hemen ardından gelen yüksek tork çıkışı sayesinde 3000 d/d’yi aşmadığınız sürece -ki etkili çekiş için bu devir yüksek bile!- son derece olgun ve dingin sürüş imkanı sağlıyor, Evoque tereddütsüz akıyor gidiyor. Kimi yüzeylerde -büyük lastiklerin etkisiyle- yol sesi duyulsa da genel yalıtım düzeyi oldukça başarılı. Yüksek olsa da araçta rüzgar sesi pek duyulmuyor. 2.2 litrelik dizel motora göre artık tüketim daha düşük, güç değilse de tork daha yüksek.

Range Rover Evoque 2.0 Td4 Range Rover Evoque 2.0 Td4
Aracın 9 ileri vitesli otomatik vitesi, geçmişte 2.2 litrelik motorla da eşleştirilmişti ama 2.0 litrelik motorla uyumu daha başarılı görünüyor, yüksek tork sayesinde akıcılık sarsıntısız geçişler eşliğinde gerçekleşiyor. Direksiyonun arkasındaki elciklerle manuel de yönetilebilen otomatik vites kutusu, sürüş zevkini destekliyor.
Otomobilin iyileştirilen süspansiyon sistemi, olgun tepkiler veriyor, kısa sert kasislerde dahi kabine sarsıntı yansıtmıyor. Frenajlarda dalma etkisi hissettirmeyen süspansiyon yapısı, hafif arazi kullanımında da sessiz çalışıyor. Aracın geliştirilen fren sistemi de eskisinden daha net duruşlar sağlıyor. Ama pedal dozlaması, bazı kullanıcılara keskin gelebilir. Gerçi bu tip yenilenmelere kullandıkça alışılıyor.

Range Rover Evoque 2.0 Td4
Lüks SUV modelleri ile gerçek arazi koşullarında pek karşılaşmadığımız bir gerçek. Ama Evoque’un toprak ya da çamurda çuvallayacağını düşünmeyin. Belki bir Defender gibi gerçek arazi koşullarında hele hele dört mevsim lastiklerle verimli olamayabilir ama 50 cm su birikintisinden geçebilen araç, 25 derecelik yaklaşma, 35 derecelik uzaklaşma açısıyla -kıyabilenler için- sınırlı koşullarda gayet efektif!
Test aracımızın yaklaşık 100 bin Euro’luk fiyatı, onu segmentinde eşsiz kılıyor. Belki BMW X3 ya da Audi Q5 rakip olabilir ama Evoque farklı bir stil, farklı bir imaj.

Range Rover Evoque 2.0 Td4 Range Rover Evoque 2.0 Td4
+ Şehre yakışan zarafet
+ Güçlü çekiş
+ Düşük yakıt tüketimi
+ Sessiz motor
+ Konfor ve pratiklik
+ Lüks kabin
– Sınıf sınırlarını aşan premium bedeli yüksek fiyat

Range Rover Evoque 2.0 Td4
Yakıt tipi: Dizel
Motor hacmi (cc): 1999
Motor gücü (HP): 180@4000
Maksimum tork (Nm): 430 @1750 d/d
Vites kutusu: 9-ileri otomatik
Maksimum hız (km/s): 195
0-100 km/s hızlanma (sn): 9.5
Tüketim (şehiriçi/şehir dışı/karma) (lt/100 km): 6.1/4.5/5.1
Ağırlık (kg): 1674
U/G/Y (mm): 4599/1804/1724
Aks mesafesi (mm): 2660
Bagaj hacmi (lt): 981