Rapid Spaceback ve makyajlı Yeti sahne alıyor

 Rapid Spaceback ve makyajlı Yeti sahne alıyor

Skoda Spaceback www.e-motoring.com
Çek üretici Skoda, bu yıl 10 Eylül 2013’te başlayan Frankfurt Uluslararası Otomobil Fuarı’nda iki dünya lansmanı birden gerçekleştiriyor. Avrupa’da popüler olan C sınıfı hatchback’lerin en yenisi olacak Skoda Rapid Spaceback ve yenilenen, ilk kez iki farklı tasarımla ayrıştırılan Yeti. Skoda, bu yenilikleriyle marka tarihindeki en büyük model atılımını sürdürürken, sadece bu yıl 8 yeni veya yenilenen modeli piyasaya sunmuş olacak. Skoda, 2018 yılına kadar yıllık satış adedini 1.5 milyona yükseltmeyi hedefliyor.
Frankfurt Fuarı’nda gerek yeni Rapid Spaceback gerekse de yenilenen Yeti ile markanın gücünü göstereceklerini kaydeden Skoda Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Winfried Vahland “Pazarda güç zamanlar yaşandığı dönemlerde bile gelişme stratejimizden asla ödün vermeden devam ettik. Önümüzdeki yıllarda Skoda markasının konumunu güçlendirecek ve Skoda’yı otomotivin önemli bir küresel oyuncusu haline getireceğiz” dedi.

reklam

Rapid Spaceback: Kompakt hatchbackler arasında yeni bir sınıf
Skoda tarihindeki ilk kompakt hatchback olacak Rapid Spaceback, marka açısından bir başka milat anlamına geliyor. Ekim ayından itibaren Avrupa’da, 2014 yılının ilk çeyreğinde ise Türkiye’de satışa sunulması planlanan Rapid Spaceback ile Skoda, Avrupa otomobil pazarındaki en güçlü segmentte de yerini almış olacak.
Görünümü ve fonksiyonelliğiyle farklılık yaratacak Rapid Spaceback, Skoda’nın yeni tasarım dili ve özgün karakteriyle harmanlandı. Rapid Spaceback, isteğe bağlı geniş donanım seçenekleri sayesinde geniş panoramik tavan ve uzatılmış bagaj kapağı camı gibi çok sayıda kişiselleştirme imkanı sunabiliyor. Bununla birlikte aracın kabini de genç ve taze bir stil vadediyor. Rapid Spaceback’te yeni direksiyon simidi seçeneklerinin yanı sıra yeni döşeme ve kumaş alternatifleri de olacak.

reklam
Yeni 208 Advertisement

Skoda Spaceback www.e-motoring.com
Rapid Spaceback, iç mekanının genişliğiyle de kompakt hatchback sınıfına yeni standartlar getirecek. Rapid Sedan modelinden 18 cm daha kısa olmasına karşın iç mekandaki yolcu bölümü “ağabeyi” kadar cömert. Arka koltuklardaki diz mesafesi, 64 mm ile sınıfının en genişi. Ayrıca baş mesafesi de 980 mm. Araçta 415 lt’lik bagaj hacmi, arka koltuklar yatırıldığında 1.380 litreye çıkabiliyor.
Araç zekice düşünülmüş bir kompakt otomobil olduğunu “Simply Clever” çözümlerle kanıtlıyor. İki bölüme ayrılabilen bagaj zemini, çift taraflı kullanılabilen bagaj kaplaması, yakıt kapağı içindeki buz kırıcı, kapı içinde bulunan çöp bölümü, bardak tutucular ve eşya gözleri gibi unsurlar bunlardan birkaçı.
Motor yelpazesi, 4 benzinli ve iki de dizelden oluşuyor. Rapid Spaceback’te kilometrede 99 g CO2 salımına sahip GreenLine versiyonu da bulunacak.
Rapid Spaceback, ayrıca yolcu güvenliği bakımından da eksiksiz aktif ve pasif donanım unsurlarıyla donatıldı.

Skoda Spaceback www.e-motoring.com
Yenilenen Yeti, artık iki farklı kişiliğe sahip
Frankfurt Uluslararası Otomobil Fuarı’nda lanse edilecek yenilenen Yeti ise araca yeni bir ivme kazandıracak. Skoda’nın popüler SUV modeli, bundan böyle iki farklı versiyonla tüketicilerin karşısına çıkacak. Yenilenen Yeti, 2014 yılının ilk çeyreğinde Türkiye pazarında satılmaya başlanacak.
Yeti modeli büyük şehrin ritmine uyacak şekilde tasarlanırken, Yeti Outdoor daha maceracı bir kişilik taşıyacak. Her iki versiyon da tamamen yeni ön ve arka görünüme kavuştu. “Şehirli” Yeti’de tamponlar, yan koruma bantları ve marşpiyeller gövde renginde olurken, Outdoor versiyonunda tüm bunlar siyah renkte.
Bununla birlikte her iki versiyon da geniş donanım seçenekleri sunuyor. Tüm Yeti versiyonlarında 7 değişik motor seçeneği bulunurken, önden çekişli ya da dört tekerlekten çekişli, manuel ya da DSG otomatik şanzımanla satın alınabilecek. Tüm bunların yanı sıra Yeti’de tamamen yeni alaşım jantlar, direksiyon simidi, yeni koltuk kumaşları veya dekoratif döşeme unsurları gibi iç mekan değişiklikleri de yapıldı. Ve Yeti, istenirse geri görüş kamerasıyla satın alınabilen ilk Skoda modeli olacak.

Marka tarihinin en büyük model atağı
Yeni Rapid Spaceback ve yenilenen Yeti, Skoda markasının 118 yıllık tarihindeki en büyük model atağının en son örneklerini oluşturuyor. Bu atak, 2018 yılına kadar yıllık satışları 1.5 milyon adede yükseltmeyi de kapsayan Skoda Büyüme Stratejisi’nin bir ayağını oluşturuyor.
Skoda Auto’nun planları arasında, Çin ve Rusya gibi gelişen pazarlardaki konumunu güçlendirmek de var. Uluslararası gelişen pazarların yanında Skoda, Avrupa’daki varlığını da güçlendirmek ve pazar payını mevcut yüzde 4 seviyesinden yüzde 5’in üzerine taşımayı da arzu ediyor.