Renault Austral hafta içi satışa çıkıyor

 Renault Austral hafta içi satışa çıkıyor

Renault, C-SUV segmentinde yıllanmış temsilcisi Kadjar’ın yerini alan Yeni Austral’i Türk otomobil basınıyla buluşturdu. Yeni Austral, bugüne kadarki en iyi Renault olma iddiasıyla 1 Haziran’da Türkiye’de satışa sunuluyor. Fransız üretici Renault’nun SUV kategorisindeki temsilcisi ve değişen kalite anlayışının en somut göstergesi Yeni Renault Austral, daha dinamik ve sportif Techno Esprit Alpine versiyonuyla ilk kez sunuluyor. İlk aşamada sadece 1.3 litre 160 HP’lik mild hybrid benzinli motor seçeneği ile kullanıcılarla buluşacak olan Austral, 20 farklı gelişmiş sürüş destek sistemi, 12,3” dijital gösterge paneli ve 9” bilgi-eğlence sisteminden oluşan 564 cm2 openR ekranları, multi-sense teknolojisi, 16 cm ileri geri hareket edebilen arka koltuklarıyla sürüş konforunu üst seviyeye taşıyor. Yıl sonuna doğru 200 HP’lik versiyonun da satışına başlanacak. Austral ile yaptığımız kısa test sürüşünde edindiğimiz izlenimleri yazımızın sonunda görebilirsiniz.

reklam

reklam
Yeni 208 Advertisement

Sıra dışı bir lansman kurgusuyla Çanakkale Gökçeada’dan Türkiye yollarına çıkan Renault Austral, lansmana özel 1 milyon 190 bin TL fiyatıyla 1 Haziran’dan itibaren Renault yetkili satıcılarında kullanıcılarla buluşacak.

Yeni Renault Austral lansmanı, “Bu Yolculuk Senin” mottosuyla Türkiye’nin en büyük adası, aynı zamanda da en batısı olan Gökçeada’da gerçekleşti. Benzersiz lansman yolculuğunda, bugüne kadarki en iyi Renault deneyimine odaklanıldı. Sürüş rotasındaki tüm alanlar Renault’nun yeni marka dünyası ve yeni modeli Austral’in ruhuna uygun olarak tasarlandı.

“C-SUV segmentinde Yeni Renault Austral ile liderliği hedefliyoruz”

MAİS A.Ş. Genel Müdürü Dr. Berk Çağdaş, “SUV gövde tipi ve C-SUV alt segmenti Türkiye’de her geçen gün daha da güçleniyor. Bugün Türkiye’de satılan her 2 araçtan 1’ini C segmenti modeller oluştururken, en çok satılan gövde tipinde de SUV modeller yer alıyor. Bugüne kadarki en iyi Renault olarak konumlandırdığımız, aynı zamanda da AUTOBEST jürisinin “2023 Avrupa’nın Satın Alınacak En İyi Otomobili” ödülüne layık gördüğü Yeni Renault Austral ile C segmentindeki hakimiyetimizi güçlendiriyoruz. Türkiye’de daha sportif Esprit Alpine donanımıyla satışa sunulan ilk model olma özelliğine sahip yeni Renault Austral, verimli 160 bg mild hybrid motor seçeneğiyle de çok iddialı. Kullanıcıların tüm ihtiyaçlarına hem teknolojik hem de tasarım özellikleriyle cevap veren yeni Renault Austral ile beklentilerin de üstüne çıkıp C-SUV segmentinde liderliği hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

Gelişmiş kalite algısına sahip dış tasarım

Yeni Renault Austral, duyguları harekete geçiren silüeti ve özenle şekillendirilen güçlü çizgileriyle yüksek kalite algısı sunuyor. 3D derinlik efektli yüksek teknoloji arka farları ve ön farlarda elmas şeklinde desenler gibi detaylarla da Renault’nun yeni ‘duygusal teknoloji’ tasarım ilkeleriyle birleşiyor. Dikkat çekici, atletik ve aynı zamanda zarif bir dış tasarıma sahip Yeni Renault Austral, dışarıdan bakıldığında ideal gövde orantısı ile ferahlık hissi veriyor. Esprit Alpine versiyonuna özel atletik görünümü vurgulayan Saten Mineral Gri renk seçeneği bulunan Yeni Renault Austral; Sedef Beyaz, Alev Kırmızı, Demir Mavi, Yıldız Siyah ve Mineral Gri gövde renkleriyle de satışa sunuluyor. Daha özgün bir görünüm için isteğe bağlı olarak çift renk de uygulanabiliyor. Çift renk uygulamasında tavan Yıldız Siyah renge dönüşürken, bu renk aynı zamanda köpekbalığı anten, ayna kapakları, ön tampondaki hava girişleri ve eşik panelinde kullanılabiliyor.

Yeni Renault Austral, Techno Esprit Alpine versiyonunda elmas kesimli Daytona Siyahı 20” alaşım jantlar sunulurken, tüm jant modellerinin merkezinde yeni Renault logosu yer alıyor.

İç tasarım: Bir teknoloji kozası

Yeni Austral, 564 cm2 OpenR Link bilgi-eğlence sistemiyle sürüş keyfinden ödün vermeden herkes için en iyi teknolojiyi içeriyor. 12,3” dijital gösterge ekranı, geliştirilmiş 3 boyutlu araç grafiklerine ek olarak sürüş destek sistemleri uyarılarını da ekrana yansıtıyor. Kendi kendini ayarlayan parlaklık ve optimize edilen yansıtma özellikleri sayesinde, OpenR ekranı iç mekâna daha teknolojik, daha şık ve daha çekici bir görünüm kazandırıyor. Yeni Austral şık ve modern yapılı orta konsoluyla sürücü ve ön yolcunun yaşam alanlarını net bir şekilde ayırıyor. Pratik bir depolama alanına sahip ileri geri ayarlanabilir el desteği, 9” OpenR bilgi-eğlence ekranını konforlu bir şekilde kumanda etmenizi sağlarken ayrıca telefonunuzu kablosuz şarj edebileceğiniz bir alan olarak da işlev görüyor.

Yeni Austral’ın iç mekânı, deri, Alcantara, dolgulu kumaşlar ve dokunma hissi uyandıran malzemeler içeriyor. Kabin içini Derin Parlak Siyah ve Saten Krom detaylar tamamlıyor. Kaliteli malzemeler otomobilin iç mekânındaki kalite algısını ve sıcaklığı arttırıyor. İç ortam aydınlatması, direksiyon üzerindeki düğmeden erişilebilen multi-sense ayarları ile kişiselleştirilebiliyor. Sürücü, 48 farklı renk arasından seçim yapmaya yardımcı olan bir kaydırma çubuğunun bulunduğu OpenR ekranı aracılığıyla aydınlatmanın rengini ve yoğunluğunu ayarlayabiliyor.

Renault’nun ‘yaşanası otomobiller’ yaklaşımına sahip Yeni Austral, tüm aileyi rahat ettirecek şekilde tasarlandı. Kendi kategorisinde öne çıkan geniş diz mesafesiyle arka bölüm konforu üst seviyeye çıkarılıyor. Koltuk sırası 16 cm kaydırıldığında, daha geniş bir bagaj alanı elde ediliyor. Koltuklar gerideyken bagaj hacmi 500 dm3 VDA olup, elektrikli bagaj kapağı kullanım kolaylığı sunuyor. Koltuklar 16 cm ileri kaydırıldığında bagaj hacmi 575 dm3 VDA’ya yükseliyor. Arka koltuk sırası katlandığında bagaj hacmi 1.525 dm3 VDA’ya kadar çıkabiliyor. İç mekânda ayrıca çok sayıda pratik saklama alanı bulunuyor. Yeni Austral’daki toplam saklama alanı yaklaşık 35 litreyi buluyor.

Yeni platform, yeni performans

Yeni Renault Austral, yeni nesil CMF-CD platformunu kullanan ilk Renault modeli. Yeni Austral’ın sağlamlaştırılan gövdesi ile yana yatma eğilimleri iyileştirildi ve şasi, pazarda öne çıkan konfor/verimlilik/tepki oranı için daha hafif ve daha sağlam hale getirildi.

Yakıt verimliliği ve emisyon açısından iddialı motor seçeneği

Yeni Austral’da kullanılan 12V mild hybrid teknolojisi, geliştirilmiş bir Stop & Start ve Sailing Stop işleviyle verimliliği destekliyor. Bu, özellikle fren anında enerjinin geri kazanılmasına yardımcı oluyor ve otomatik şanzımanda yavaşlarken motoru durduruyor. Tüm bunlar yakıt tüketimini ve emisyonları azaltırken aynı zamanda günlük kullanım konforunu da destekliyor. Yeni Austral’daki 160 HP 12V mild hybrid motor, 1.600 ile 3.250 d/d aralığında 270 Nm maksimum tork kullanıma sunuyor ve ortalama 6,3 lt/100 km yakıt tüketirken 142 gr/km’lik CO2 emisyon değerlerine imza atıyor.

Daha fazla konfor ve güvenlik için yenilikçi teknolojiler 

Multi-sense daha keyifli ve gelişmiş bir sürüş deneyimi için Yeni Austral’ın araç içi deneyimini kişiselleştirmeye yardımcı oluyor. Multi-Sense teknolojisi; Eco, Comfort ve Sport olmak üzere üç sürüş moduna sahip. Dördüncü mod Perso (Kişisel) ise her ayarın kontrolünü sürücüye bırakıyor. Yeni Austral ayrıca, yakıt tüketimini azaltmaya yardımcı olmak üzere otomatik olarak Eco moduna geçilmesini öneren yeni bir proaktif işleve de sahip.

Gelişmiş pasif güvenlik

Yeni Austral, geliştirilmiş pasif güvenlik ekipmanlarıyla sürücü, yolcular ve trafikteki herkes için en iyi koruma seviyesini sunuyor. Tipik güvenlik özellikleri iyileştirilen ve yandan çarpışma durumunda sürücü ile ön yolcu arasına konumlandırılan orta konsol hava yastığı da eklenen Austral, Euro NCAP testlerinde aldığı 5 yıldız ile Türkiye yollarına çıkıyor.

Akıllı ve proaktif sürüş yardımcıları

Yeni Renault Austral’de sunulan 20 adet sürüş destek sistemi, Sürüş, Park Etme ve Güvenlik olmak üzere üç kategoriye ayrılıyor.

  • Yaya ve bisiklet algılama fonksiyonlu Aktif Acil Fren Destek Sistemi
  • Gelişmiş Şerit Takip Sistemi
  • Güvenli Mesafe Uyarı Sistemi
  • Kör Nokta Uyarı sistemi
  • Güvenli Çıkış Asistanı
  • Geri görüş kamerası ve ön, arka, yan park sensörleri
  • Adaptif LED Pure vision ön farlar gibi işlevler ile sürüş güvenliğini ve konforunu geliştiriyor.

İlk izlenimler

Gökçeada’da gerçekleştirilen sıra dışı lansmanla otomotiv basınıyla buluşturulan Yeni Austral, Kadjar’ın yıllar boyu oluşturduğu güçlü alt yapının yerine kurulmakta pek zorlanmayacak gibi görünüyor. Belki Fuego, 25, Safrane gibi modeller düşünüldüğünde markanın en güzel modeli değil ama en kaliteli, en yüksek teknolojili, en kullanıcı dostu modeli diyebileceğimiz Austral, sadece telaffuzu zor ismiyle zorluk çıkaracakmış gibi görünüyor. “Güneye doğru” anlamına gelen Latince kelime, “ostral” şeklinde söyleniyor. Burnunda soyut görünen yeni Renault elması logosunu taşıyan C-SUV, güçlü bir tasarıma sahip. Ön çamurluklardaki Esprit Alpine etiketleri, ülkemizde satılacak tek donanım seviyesini ifade ediyor. Renault’nun performans ayağını ifade eden Alpine markasını günlük kullanılacak bir araçta taşımak çok zevkli bir durum. Güçlü bir siluete sahip otomobilin iç tasarımıysa kaliteli görünen dijital ekranla oldukça etkileyici görünüyor. Gerek menüler gerekse çözünürlüğüyle Renault’nun bugüne kadar alıştıklarımızdan başka bir dünyada olduğunu hissettiriyor.

Renault Austral’in direksiyon simidi, ender rastlanır bir şekilde 1970’lerin Austin Allegro’su ve günümüzün BMW iX modelinde olduğu gibi tam yuvarlak değil, altıgen forma daha yakın. Ama köşeler bu iki modele göre daha yuvarlatılmış. Bu ilginç form kullanımda bir avantaj ya da dezavantaj yaratmıyor. Sadece değişik görünüyor.

Kabinde konfor seviyesi de yüksek tutulmuş. Konfor kullanışlılık dengesi çok iyi sağlanmış. Arka koltuğun 16 cm ileri geri kaydırılabilmesi kabinde fazladan bir bavulluk yer açmaya olanak sağlıyor. Bagaj kapağı elektrikli olarak açılık kapatılabiliyor.

Austral’in kaputunun altındaki “elektrik takviyeli” 1.3 litrelik turbo beslemeli motor, canlı olmasına karşın çok güçlü değil. Hacim sınırlı olduğundan yüksek hız performansı çok da etkileyici değil. Ama zaten SUV segmentlerinde -gerekli sportif donanımlara sahip modeller haricinde- yol güvenliği açısından yüksek performans peşinde olmamak gerek. Otomobilin süspansiyon sistemi, günlük kullanıcıların beklentilerini karşılamak üzere öncelikle konfor üzerine kurulu. Ama sürüş modları direksiyon üzerinden Multi Sense düğmesiyle tek dokunuşla değiştirilebiliyor.

Özellikle kalite seviyesiyle Austral’in otomobil severleri şaşırtıp etkileceğine şüphe yok. Bizim etkilenmediğimiz tek unsur ise her noktasıyla yepyeni bir otomobil olan Austral’de Renault Grubu’nun tüm markalarında yıllardır kullandığı kumandanın kariyerini sürdürüyor olması oldu.