Renault, Clio’nun 30 yaşını kutluyor

 Renault, Clio’nun 30 yaşını kutluyor

Fransız üretici Renault, efsanevi R5 modelinin yerini alan Clio’nun 30 yaşını kutluyor. 1970 ve 80’li yıllarda fırtına gibi estikten sonra son dönemlerinde İran’a kaydırdığı R5’in yerini alan Clio, 1990’dan bugüne dünya çapında 15 milyon adetlik satış rakamına ulaştı.

Beş jenerasyonda B segmentinin liderliğini yakalamayı başaran otomobil, Renault’da farklı varyasyonların yanı sıra Dacia modellerinin de alt yapılarını oluşturdu. Bütün jenerasyonlarda her dönemin trendlerini yaratan ya da yakalayan Clio versiyonları, getirdiği teknolojiler, sunduğu yenilikler ve geniş kapasitelerle beklentilerin ötesine geçmeyi başarırken otomobil tarihine en başarılı modellerden biri olarak adını yazdırdı.

Sağladığı yakıt ekonomisinden en hızlı pist rekorlarına adını yazdıran R.S. versiyonlarına kadar farklı kullanıcıları memnun etmeyi başardı. Hatchback olarak doğan Clio’nun farklı pazarlara yönelik sedan ve station wagon versiyonları da geliştirildi. Bu versiyonların tamamı, farklı jenerasyonlarda Bursa’daki OYAK-Renault fabrikalarında da üretildi.

Özellikle bütün Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Türkiye’de de en popüler modellerden biri oldu. Renault Clio, dördüncü jenerasyondan itibaren EuroNCAP çarpışma testlerinde 5 yıldız almayı da başardı.

Kokpitinde dokunmatik ekranın kullanıldığı beşinci jenerasyonda E-TECH Hybrid teknolojisine ulaştırılan Clio, sadece Renault’nun değil, tüm dünyada B segmentini en önde gelen modellerinden biri olmayı sürdürüyor.