Yeni 208 Advertisement

Renault Kadjar Haziran’da satışa çıkıyor

 Renault Kadjar Haziran’da satışa çıkıyor

Renault Kadjar
Renault, markanın ilk C segmenti crossover modeli Kadjar’ın Türkiye prömiyerini İstanbul Autoshow’da gerçekleştirdi. 4×2 veya 4×4 versiyonları ile Haziran ayında 79.500 TL’den başlayan fiyatlarla satılmaya başlayacak olan Kadjar, Energy serisi motorlarla donatılmış durumda. Renault, Fuarda ayrıca performans için üretilmiş göz alıcı tasarıma sahip bir yarış otomobili Renault Sport R.S. 01 de sergileniyor. Yeni marka kimliği “Renault, passion for life” konseptinin vurgulandığı Renault standındaki yenilikler, Eurasia Bölge Başkanı Jean-Christophe Kugler’in katılımıyla İstanbul Autoshow’da otomobilseverlerle buluşuyor. 1488 m2 Renault standında Clio & Clio Sport Tourer, Megane HB, Captur, Fluence, Clio & Megane R.S., Twizy ve Zoe’nin de yer aldığı 17 araç sergileniyor.

Renault Sport R.S. 01
Renault-Nissan İttifakı’nın CMF C/D platformu üzerinde yükselen Kadjar, İttifak’ın crossover segmentindeki uzmanlığını yansıtıyor. Captur ve Koleos arasındaki boşluğa yerleştirdiği bu C Crossover modeliyle daha da genişletiyor. Kadjar, Renault’nun yeni tasarım imzasının ve yeni marka kimliğinin DNA’sını başarı ile yansıtıyor. Kabinde yüksek kalite düzeyi ve gelişmiş donanımlarıyla dikkat çeken Kadjar, sezgisel ve kişiselleştirilebilir ve internete bağlantı imkanı veren Renault R-Link 2 multimedya sistemi ile donatıldı. Araçta yer alan kapasitif ekran sayesinde netlik en üst düzeye ulaşıyor ve güçlenen tepki hızı sayesinde kullanım çok kolay hale geliyor. İki dizel (Energy dCi 110 ve dCi 130) ve bir benzinli (Energy TCe 130) olmak üzere üç farklı motor seçeneği ile pazara sunulacak olan araç, yeni R-Link 2 kişiselleştirilebilir ve internete bağlantı imkanı veren multimedya sistemine de sahip. Kadjar, Haziran ayından itibaren Türkiye pazarında Touch ve Icon olarak iki farklı ekipman seviyesi ile satışa sunulacak. Kadjar aynı zamanda 2016 yılında dünyanın lider otomobil pazarı konumundaki Çin’de üretilecek ilk Renault otomobili unvanını taşıyacak. Otomobilin aktif ve pasif güvenlik donanımları da hayli dikkat çekici. Aktif Acil Fren Destek Sistemi (AEBS), ön sensör aracılığı ile hareket oranını hesaba katarak Kadjar ve önündeki araç arasındaki mesafeyi algılıyor, öndeki araç ile çarpışma riski algılandığında sürücüyü uyarıyor. Eğer sürücü herhangi bir tepki vermezse güçlü bir frenajla çarpışmayı engelliyor. Kadjar’da Şerit Takip Sistemi, Kör Nokta Uyarı Sistemi, 360° Park Destek Sistemi gibi özellikler yer alıyor.

Motor ailesine gelince, Renault Kadjar’da iki adet dizel bir de benzinli motor seçeneği sunuluyor. Dizellerden ilki Energy dCi 110. Renault-Nissan İttifakı’nın en çok satan motoru olan Energy dCi 110, emisyon değerleri (CO2 emisyonu: 99g/km) ve karma NEDC döngüsündeki yakıt tüketimi (3.8 litre/100km) bakımından Kadjar’ı segmentin en üst noktasına yerleştiriyor. 6 ileri manuel vites kutusu birlikte kullanılan Energy dCi 110 aynı zamanda altı ileri EDC çift kavramalı otomatik bir vites kutusu ile de sunuluyor.

Diğer dizel motor seçeneği Energy dCi 130 ise, Renault’nun Formula 1’de edindiği deneyimleri bünyesinde barındırıyor. Downsizing işlemi sayesinde söz konusu 16 valfli dizel motor 96kW’lik (130bg) maksimum güç üretiyor. Bu motor 4X4 çekiş sistemi ve altı vitesli düz vites kutusu ile birlikte kullanılıyor. Çok geniş bir devir bandında elde edilen 320 Nm düzeyindeki maksimum tork değeri sayesinde güçlü tepki sağlanıyor. Söz konusu motorlar, Euro 6b emisyon normuna uygun.

Kadjar’da bir adet de benzinli motor seçeneği bulunuyor. Altı ileri manuel vites kutusu ile eşleştirilen 1.2-litrelik turbo şarjlı benzinli Energy TCe 130, 5500 d/d’de 130 HP güç ve 2000 d/d’den itibaren 205 Nm tork üretiyor. 20. litrelik motorlara benzer performas sunabilen motora 2016’da yedi ileri EDC çift kavramalı otomatik vites kutusu eklenecek.