Renault pikap pazarında Alaskan ile iddialı

 Renault pikap pazarında Alaskan ile iddialı

RENAULT ALASKAN

Renault, Alaskan ile pick-up segmentine iddialı bir giriş yapıyor. Hem sağlam hem de konforlu olan Alaskan en yeni teknoloji ürünü sağlam bir şasi ile sıra dışı bir sürüş konforu sunuyor. Alaskan, üst düzey off-road kabiliyeti ile 2.3 litre dCi motoru sayesinde sınıfının en iyi yakıt tüketimini başarıyla bir araya getirecek biçimde tasarlanmış. Profesyonel müşterilerin gereksinimlerini karşılamanın dışında hem keyif hem de günlük kullanıma uygun. Ayrıca hafif ticari araçlar alanında sahip olduğu deneyim sayesinde Renault, müşterilerinin gereksinimlerine uygun geniş bir servis, dönüşüm ve aksesuar yelpazesi sunuyor. Eylül 2015 tarihinde Fransa, Paris’te gözler önüne serilen 1 tonluk Renault ALASKAN Concept gerçeğe dönüştü. Haziran 2016 tarihinde Kolombiya’da lanse edilen Renault Alaskan, Cuernavaca, Meksika’da üretiliyor. Ayrıca Barcelona, İspanya’da ve Cordoba, Arjantin’de de üretilecek.

Pick-up pazarı tüm dünyada beş milyondan fazla araç anlamına geliyor. Global hafif ticari araç pazarının büyümesi büyük oranda üç sınıftan oluşan ve sürekli genişleyen pick-up pazarına dayanıyor: Yarım tonluk pick-up’lar: küresel pazarın %3’ünü oluşturuyor ve 2014 ile 2019 arasında %35 büyüme sergileyeceği ön görülüyor. Bir tonluk pick-up’lar: küresel pazarın %17’sini oluşturuyor ve 2014 ile 2019 arasında %19 büyüme sergileyeceği ön görülüyor.

Renault son 18 yıldır Avrupa’nın bir numaralı hafif ticari markası durumunda. Renault, Latin Amerika ve Afrika pazarlarında sahip olduğu güçlü pozisyonlara ek olarak hafif ticari araçlar konusunda üst düzey bölgesel oyuncu olmaktan çıkıp üst düzey bir global oyuncu haline gelme yolunda emin adımlarla ilerliyor. 2015 senesinde 15 milyon adet satılan hafif ticari araçlar önemli bir stratejik pazar durumunda. Söz konusu pazarda her sene beş milyon adetlik satış gerçekleştiriliyor; yani tüm dünyadaki hafif ticari araç satışlarının üçte birinden fazlası. 18 yıldır Avrupa’nın bir numaralı hafif ticari markası ünvanıyla ve hem Güney Amerika’da hem de Afrika’da güçlü konumuyla Renault Grubu üç tesiste üretilecek olan Alaskan ile birlikte adeta vites yükseltiyor. Alaskan, Renault’nun uzun süredir varlığını sürdürdüğü Latin Amerikalı pick-up pazarlarında lanse ediliyor. Araç ilk kez, ilk gösteriminin gerçekleştirildiği Kolombiya’da satışa sunulacak.

Renault Grubu 2015 senesinde hafif ticari araç pazarında güçlü bir yıl geçirdi ve 387,00 adetlik satış rakamına ulaştı. Söz konusu rakam, toplam pazarda %6,3’lük azalmaya rağmen %12,4’lük artış anlamına geliyor.Mayıs 2016 sonunda tüm dünyadaki hafif ticari araç satışları 167 bin adet olarak gerçekleşti: Bu, Mayıs 2015 sonu ile kıyaslandığında daralma gösteren bir pazarda (-%4) +%15’lik artış anlamına geliyor.

RENAULT ALASKAN

“Bu göz kamaştırıcı pick-up tüm dünyadaki ticari ve bireysel müşterilerin ihtiyaçlarını karşılayacak. ALASKAN ile birlikte Renault’nun hafif ticari araçlarını üst düzey bölgesel oyuncu olmaktan çıkarıp üst düzey global bir oyuncu haline getireceğiz.” Ashwani Gupta – Başkan Yardımcısı, Hafif Ticari Araçlar Bölümü Global Başkanı

Alaskan: göz kamaştırıcı bir pick-up

Sağlam olduğu kadar konforlu da olan Alaskan son derece güçlü, her ayrıntısı düşünülmüş bir araç. Fransa, Japonya ve Latin Amerika’da yürütülen çalışmalarla geliştirilen Alaskan dünyanın her yerindeki müşterilerin çok çeşitlilik gösteren gereksinimlerini karşılayacak özelliklere sahip. Upuzun bir listeden oluşan gövde tipleri çift kabinliden şasi kabinine, uzun veya kısa şasiden geniş ya da dar gövdeye kadar uzanıyor. Renault aynı zamanda müşterilerinin ihtiyaçlarını eksiksiz biçimde karşılamak için çok geniş bir servis, kişiye özel dönüşüm ve aksesuarlar yelpazesi sunuyor.

Dikkat çekici tasarım

Alaskan’ın statü yükseltici görüntüsü söz konusu segmentteki müşterilerin estetik taleplerini kusursuzca yerine getirdiği gibi Renault markasının kimliğini de yansıtıyor. Aracın sahip olduğu endamlı ve güzel hatlar Renault tasarım anlayışını bünyesinde barındırıyor ve bu haliyle pick-up dünyasına görsel açıdan hoş bir dokunuş getiriyor. Alaskan’ın göz alıcı ön kısmı ve kaslı hatları gücü ve kuvveti simgeliyor.

Güçlü ve ekonomik

Renault 2.3-litrelik dCi motoru sayesinde segmentinin en iyi yakıt tüketimi

ALASKAN gücünü Renault’nun kendini çoktan kanıtlamış olan dört silindirli, çift turbolu 2.3 litrelik dCi dizel motorundan alıyor. Nissan Navara’dan tanıdığımız 160 ve 190 HP’lik versiyonları bulunan bu motor Renault Master serisinde de kullanılıyor. Çift-turbo teknolojisi düşük motor devrinde pürüzsüz hızlanma için küçük bir turbo ile birlikte daha yüksek devirlerde performans için daha büyük bir turbo yer alıyor. Altı vitesli düz vites kutusu veya yedi vitesli otomatik vites kutusu seçeneği ile birlikte iki veya dört tekerlekten çekiş seçeneği bulunan Alaskan,

-2WD: günlük kullanım ve kaplanmış yollar için – daha iyi yakıt tasarrufu ve daha iyi kullanım,

-4H (60 km/s’ye kadar hızlarda devreye girer): yol tutuşu kısmen kaybolduğunda (ıslak yol, kayalık yerler, vs.) 100 km/s’ye kadar,

-4LO (araç durağan haldeyken deveye girer): yol tutuşu tamamen kaybolduğunda (kum, kar, derin çamur, vs.). kullanım imkanı sağlıyor.

RENAULT ALASKAN

Elektronik Sınırlı Kaymalı Diferansiyel (eLSD): 4WD ile birlikte daha emniyetli, daha emin bir sürüş sağlıyor. Söz konusu ileri sistem tekerlek hızlarını sürekli gözlem altında tutan frenleme sensörlerinden istifade ediyor. Sistem her hangi bir akstaki iki tekerlekten bir tanesinin diğerine oranla daha hızlı döndüğünü saptarsa, hafifçe fren uyguluyor ve daha iyi yol tutuşu için daha hızlı dönen tekerlek yavaşlatılıyor. Böylece viraj alma kabiliyeti artırılıyor ve emniyetli bir sürüş sağlanıyor.

Arka kilitli diferansiyel: zorlu durumlara karşı arka diferansiyelin mekanik olarak kilitlenmesi.

Araç kontrol yardımcıları: tehlikeli manevralar esnasında sürücüye yardımcı olur, sürüş konforunu ve emniyeti artırır:

– Yokuş Kalkış Desteği (HSA): yokuşta kalkış yaparken frenleri kısa süreliğine devreye sokarak aracın geri kaymasını engeller,

– (HDC): yokuşta seyrederken aracın hızlanmasını engellemek maksadıyla frenleri kontrol atında tutar.

Artı: Kilitlenme Önleyici Fren Sistemi (ABS), Elektronik Fren Dağılımı (EBD), Fren Desteği (BA), Elektronik Stabilite Programı (ESP).

Geniş bir servis, dönüşüm ve aksesuar yelpazesi

Ticari müşterilere yönelik özel servisler

Uzman Renault Pro+ şebekesi tüm profesyonellerin gereksinimlerini karşılıyor. Aracını ticari amaçla kullanan bir ALASKAN müşterisi tüm bu hizmetlerden istifade edebiliyor.

Dünya çapında uzmanlaşmış Renault Pro+ şebekesine 2016 sonuna kadar 4 ülkede 700 Renault Pro+ merkezi dâhil olacak. Latin Amerika’da: 65 tanesi Brezilya’da; 18 tanesi Arjantin’de; 9 tanesi Kolombiya’da ve 3 tanesi de Şili’de.

Kişiselleştirmeye yönelik aksesuarlar

Yükleme ve boşaltmayı kolaylaştıracak bir dizi özellik: kayar tabla, metal basamak, yatak ayırıcı; vs.

Yatağı korumaya ve bu yolla yükü emniyete almaya yönelik teklifler: yatak kaplaması, c-kanalı ve kayar kancalar, alet kutusu, vs.

Kişiselleştirme pick-up sahiplerinin çok düşkün olduğu stil aksesuarlarıyla da mümkün hale getiriliyor.