Renault ve Nissan, Alliance’ın 15. yılını kutluyor

 Renault ve Nissan, Alliance’ın 15. yılını kutluyor

Renault-Nissan Alliance www.e-motoring.com
Renault-Nissan İttifakı, 14. yaşını kutluyor. 1999 yılında kurulan bu İttifakın bir benzeri bulunmuyor. Yıllar içerisinde, her iki grubun kültürlerine ve kimliklerine karşılıklı saygı ile gelişen, iki büyük üretici arasındaki işbirliği, otomotiv sektörüne kalıcı olarak yerleşen iki farklı uluslu bir ortaklık haline geldi. Bu ittifak, bugün her iki şirket için ve özellikle Renault lehine esaslı bir rekabet avantajı getiriyor.

reklam

Nitekim bu ittifak sayesinde, globalleşen ve ultra rekabetçi bir otomotiv endüstrisinde, Renault uluslararası büyük bir üreticinin kritik büyüklüğüne ulaşmış bulunuyor. Avrupa’da hüküm süren gerileme ve Çin’de yavaşlayan satışlara rağmen, İttifakın dünya satışları 2012 yılında 8.1 milyon araç gibi rekor bir seviyeye ulaştı (8.097.197 adet). Renault grubu tüm dünyada 2.550.286 adet, Nissan 4.940.133 adet ve AVTOVAZ 606.778 adet satış yaptılar. Bu rakam, tüm dünyada satılan yeni araçların yüzde 10’una tekabül ediyor. 2012 yılında, İttifak böylece Toyota, General Motors ve Volkswagen’in arkasında dünyada en çok satış yapan dördüncü otomobil grubu oldu.
Bu kritik büyüklük Renault’nun uluslararası satışlarını artırmasını sağladı. Renault-Nissan İttifakı’nın 1999’daki başlangıcından bu yana gelişmekte olan pazarlar otomotiv endüstrisinin büyümesinin temel taşlarından biri oldu. 1999 yılında, Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin (BRIC) dünya otomobil pazarının sadece yüzde 8’ini temsil ediyordu. 2012 yılında ise, bu dört ülke toplam dünya otomobil satışlarının yüzde 36’sını oluşturdu. İttifak, Renault’nun ve Nissan’ın BRIC ülkelerinde üretim ve satışlarını hızlandırma stratejisi izliyor. Her ülkede strateji, Renault’nun veya Nissan’ın daha önce orada mevcut olup olmamasına ve Rusya’da AVTOVAZ ve Çin’de Dongfeng gibi başka üreticilerle ortaklık ve işbirliği fırsatlarına bağlı olarak değişiyor.
Hindistan, İttifakın en iddialı platform paylaşım projesi. İttifakın ortak ilk fabrikası olan 2010 Mart ayında açılan Chennai fabrikası, Renault’nun yerel üretim yapmasını ve Hindistan pazarına girmesini sağladı. Renault, böylelikle 17 ayda 5 modeli bu ülkede satışa sundu (2011’de Fluence ve Koleos, 2012’de Pulse, Duster ve Scala). Renault ve Nissan, Hindistan’da yüzde 5’i Renault olmak üzere 2016’da yüzde 10 pazar payı hedefliyor. Rusya’da, AVTOVAZ ile ortaklık Renault’nun bu pazara girişini ve satışlarını artırmasını sağladı. 2012 Nisan ayında Togliatti fabrikasında hizmete alınan B0 ismi verilen yeni üretim hattında Renault, Nissan ve LADA üretimleri gerçekleşiyor ve bu hat Renault grubunun Rusya’daki üretim kapasitesini iki katına çıkarmasını sağlayacak. Renault ve Nissan, ortakları AVTOVAZ ile birlikte 2016’da yüzde 8’i Renault olmak üzere yüzde 40 pazar payı hedefliyorlar. Çin‘de ise Renault 2016 yılına kadar üretime geçmek için Nissan’ın 10 yıldan beri yerli ortağı olan Dongfeng’ten destek alacak.

reklam
Yeni 208 Advertisement

İki grubun coğrafi konumları da birbirini tamamlıyor ve dolayısıyla coğrafi risklerin dağılımı bakımından İttifak’ın gücünü oluşturuyor. Birkaç yıldır, Renault merkezi olan Avrupa’da otomobil pazarlarının küçülmesinden olumsuz etkilendi. Yine birkaç yıldır, Nissan da Çin’de otomobil pazarının hızlı büyümesinden ve A.B.D.’de otomobil satışlarının canlanmasından yararlandı. Nissan’ın sermayesindeki yüzde 43,4’lük iştiraki Renault’nun Nissan’ın yerleşik olduğu pazarların büyümesinden yararlanmasına olanak veriyor. Çünkü satılan her Nissan için, gelirlerin yüzde 43,4’ü Renault hesabına yazılıyor.