Renault ve Vinci Autoroutes işbirliği

 Renault ve Vinci Autoroutes işbirliği

Fransız otoyol işletme şirketi Vinci Autoroutes ve Renault, Vinci Autoroutes otoyol ağında elektrik motorlu araç şarj altyapıları ile buna bağlı hizmetleri hayata geçirmek üzere bir araya geliyor. Bu işbirliği üç ana eksende gerçekleşecek:
• Oto paylaşım park alanlarında, Vinci Autoroutes elektrik motorlu araç şarj noktalarının yerleşimini sağlamak üzere Renault’nun uzmanlığından destek alacak. Her park alanında elektrik motorlu araçlara en az 5 park yeri ayrılacak. 2013 yılına kadar, Vinci Autoroutes şirketi, 738 oto paylaşım park alanı oluşturacak.
• Vinci Autoroutes ve Renault aynı zamanda bazı hizmet alanlarının hızlı şarj istasyonları ile donatılması konusunda çalışacaklar. Bu proje, özellikle evden-işe güzergâhlarını kapsayan kısa mesafeli yolculuklarla ilgili olarak, Vinci Autoroutes ağında en fazla kullanılan yollar üzerinde yoğunlaşacak. Örnek olarak, Paris-Orléans-Tours, Paris-Chartres -Le Mans veya Arles–Montpellier otoyolları söz konusu olabilecek.
• Ayrıca, Vinci Autoroutes hizmet araçları filosuna elektrik motorlu araçları da dahil edecek.

Taraflar, 2011 sonuna kadar ilk somut uygulamaları hayata geçirmeyi hedefliyor.
Bu uygulama, Çevre, Ulaştırma ve Sanayi bakanlıklarının girişimiyle 13 Nisan 2010 tarihinde imzalanan “Elektrik motorlu araç şarj istasyonları kamu altyapılarının kurulması ve yaygınlaştırmasıyla ilgili ulusal sözleşme” kapsamında Vinci ve Renault tarafından hayata geçiriliyor.
Vinci Autoroutes Genel Müdür Yardımcısı André BROTO: “Renault ile bu işbirliğimiz müşterilerimize daha güvenli, daha donanımlı ve çevreye daha saygılı otoyollar sunarak ve onları daha farklı şekilde otomobil kullanmaya teşvik ederek, sürdürülebilir ulaşımın önde gelen oyuncularından biri olma niyetimizi ortaya koyuyor” dedi. Renault Fransa Ticari Direktörü Bernard CAMBIER de “Vinci Autoroutes ile bu işbirliğinden en az iki nedenden dolayı mutluyum: Birincisi, şarj altyapısı uygulandığında elektrik motorlu araçların şehirlerarası otoyollara da uygun olduğunu kanıtlıyor olmamız. İkincisi de, Vinci Autoroutes şirketinin elektrikli araç filosu için Renault’yu seçme kararı. Bireysel müşterilere olduğu kadar kurumsal müşterilere de yönelik 4 farklı elektrik motorlu modelden oluşan eksiksiz bir ürün gamı sunma stratejimizin ne kadar isabetli olduğunu gösteriyor» şeklinde açıklamada bulundu.