Renault’dan Ertelenmiş Double Clutch!

 Renault’dan Ertelenmiş Double Clutch!

2006 yılından bu yana birçok markanın birbiri ardına kullanıma aldığı çift kavramalı otomatik şanzıman nihayet Renault modellerinde! EDC (Efficient Dual Clutch) olarak adlandırılan altı ileri vitesli şanzıman, klasik otomatik vites kutularına göre %17’ye kadar yakıt düşüşü ve km’de yaklaşık 30 g daha az karbondioksit salımları sergiliyor. Lansmanı Mégane HB ve Fluence modellerinde gerçekleştirilen otomatik EDC vites kutusu, 2011’in ilk yarısında Grand Scénic, Mégane Sport Tourer ve Mégane Coupé modellerinde de yer alacak. Ülkemizde Nisan 2011’de satışa sunulacak olan Mégane Coupé Cabriolet modelinde de, EDC vites kutusu seçenekler arasında yerini alacak.
Fluence’ın 1.5 EDC 110bg motor seçeneği Extreme, Dynamique ve Privilège versiyonlarında sunuluyor. Mégane HB 1.5 EDC 110bg seçeneği ise Expression, Sport Edition, Dynamique ve Privilège donanım seviyeleriyle tüketicinin beğenisine sunuluyor. Renaut’nun Fluence 1.5 EDC 110 HP için açıkladığı fiyat 46.650TL iken Mégane 1.5 EDC 110 HP içinse 45.350TL’den başlayan fiyatlar açıklandı.

Otomatik vites kutusu EDC’nin özellikleri:
Renault’nun elektronik kontrollü yeni otomatik vites kutusu EDC, hem geleneksel otokatik modunda hem de manuel olarak kullanılabilen bir ünite. İdeal vitesi seçen bir işlemciyle kumada edilen vites geçişleri, otomatik ve yumuşak şekilde yapılıyor. Çift kavramalı olarak açıklayabileceğimiz sistem, tıpkı DSG (VW), TCT (Alfa Romeo), SMG (BMW) gibi benzerlerine benzer şekilde, motorun verimini ve yakıt tüketimini optimize etmek amacıyla vites dişlilerini dört mil üzerinde taşıyor. Kuru tip kavramalı sistemde birinci kavrama tek viteslere (1., 3. ve 5.), ikincisi ise çift viteslere (2., 4., 6.) ve geri vitese ayrılmış bulunuyor. Vites seçimi, aynı manuel vites kutusunda olduğu gibi senkromeçlerle yapılıyor. Bir işlemcinin kumanda ettiği elektrikli iticiler senkromeçlerle kavramaları yönetiyor.

Temel kullanım avantajı hızlı ama sarsıntısız değişimler
EDC’nin vites geçişleri son derece esnek ve sarsıntısız gerçekleşirken rahat ve güvenli seyahatler için akıcı bir sürüş sağlıyor. Sürücünün komutlarına anında cevap verebilen sistem, 290 milisaniyede gerçekleşen vites değişimleriyle hem otomatik modda hem de manuel kullanım modunda mekanik vites kutularınınkine benzer bir sürüş keyfi sağlıyor. Klasik bir otomatik vites kutusunda olduğu gibi, rölantide fren pedalı serbest bırakıldığında hareket eden otomobil, aşamalı şekilde hızlanıyor. Bu sistem özellikle trafik sıkışıklığında veya park manevralarında son derece işlevsel oluyor. Sistem ayrıca yokuşta kalkışlarda sürücü pedal frenini bıraktığında, otomobili birkaç saniye hareketsiz tutmak için tekerlekler üzerindeki fren basıncını sürdürüyor. Böylece sistem otomobilin geri hareketinin önlerken rampada güven içinde kalkışları garanti ediyor.