Rusya atağı

 Rusya atağı

Hyundai Motor Company’nin denizaşırı ülkelerdeki 6’ncı fabrikası konumunda bulunan ve en modern özelliklere sahip olan Rusya-St. Petersburg kentindeki yeni tesisi resmi olarak üretime başladı. Hyundai Motor Manufacturing Russia (HMMR) ismine sahip olan tesislerde, ülkenin zorlu iklim koşullarını en üst seviyede karşılamak üzere özel olarak geliştirilen, göz alıcı tasarımı ve yenilikçi özellikleri ile öne çıkan Solaris modeli üretiliyor. Tamamı Hyundai Motor Company yatırımı olan Hyundai Motor Manufacturing Russia’nın Genel Müdürü Gui-il Chun, fabrikanın açılış töreninde yaptığı konuşmada, bu fabrikanın sadece Hyundai için değil, Rusya için de önemli bir gelişme olduğunu belirtti ve sözlerine şöyle devam etti; “Artık biz de Rusya’nın bir parçası olduk. Bugünden itibaren tesislerimizde Rus tüketicilerine en iyi ürünleri, en iyi zamanda ulaştırmak üzere çalışmalarımıza yoğunlaşacağız.”
St. Petersburg’daki tesis, birçoğu Kore ve Çek Cumhuriyeti’ndeki üretim tesislerinde eğitim almış toplam 1.300 kişiye iş imkanı sağlıyor. Hyundai, 2012 yılında 11 ana tedarikçisi ile birlikte Rusya’da toplam 5 bin 300 kişiye istihdam sağlayacak. HMMR, en son teknoloji ile donatılmış yüksek seviyede otomasyona sahip üretim bandına sahip. Üretim bandının yüzde 85’lik kısmında otomasyona dayalı montaj gerçekleşiyor. Yıllık 150 bin adetlik üretim kapasitesine sahip tesis, bu yıl sonuna kadar 105 bin adetlik üretim planlıyor.
Türkiye, Çek Cumhuriyeti, Çin, Hindistan ve Amerika Birleşik Devletleri gibi denizaşırı ülkelerde üretim gerçekleştiren Hyundai, Rusya fabrikasıyla birlikte ülkedeki satışlarını da artırmayı hedefliyor. Son yıllarda büyük bir hızla büyümeye devam eden Rusya pazarında 2010 yılı satışları bakımından en çok tercih edilen 5’inci marka olan Hyundai, 2011 yılında satışlarını 130 bin adedin üstüne çıkararak ülkede en çok satış gerçekleştiren yabancı marka olmayı planlıyor.

Rusya fabrikası, Hyundai Motor Company’nin gelişmekte olan BRIC ülkelerine olan yatırım planı çerçevesinde hizmete açıldı. Bu plan çerçevesinde geçtiğimiz yıl Çin’de üçüncü üretim tesisinin inşasına başlayan Hyundai, 2011 yılı içinde Brezilya’da yeni bir fabrikanın temellerini atmaya hazırlanıyor. Rusya şartlarına özel olarak geliştirilen Solaris’in ismi Rusya’da düzenlenen yerel bir oylama ile halk tarafından belirlendi. Hyundai Solaris, yüksek beygir gücü ve tork ile birlikte düşük yakıt tüketimi sunarak Hyundai’yi global pazarda çevre dostu otomobil konusunda liderliğe taşıyan, kompakt ve hafif tasarıma sahip Gamma serisi motor seçeneklerine sahip olacak. Üstten çift egzantrikli, sıralı 4 silindirli ve çok noktadan püskürtmeli CVVT teknolojisine sahip Gamma serisi motorlar 1,4 ve 1,6 litre hacimlerinde olmak üzere iki farklı versiyonda tercih edilebilecek.

Rusya’nın sert iklimi, zorlu yol şartları ve sürücü beklentilerine göre özel olarak tasarlanan Solaris’in yüksekliği bu geliştirme çerçevesinde 160 mm artırıldı. Standarttan daha büyük olan ve özel bir ısıtıcıya sahip olan 4 litrelik silecek suyu deposu, su seviyesinin azalmasını sürücüye gösterge panelindeki bir uyarı ile bildiriyor. Soğuk havalarda ilk çalıştırmayı kolaylaştırmak üzere geliştirilen güçlü bir akü ve soğuk havalara karşı ekstradan arka koltuklarda havalandırma ızgaraları ile donatılan Solaris, ayrıca ısıtmalı ön koltuklara, buz çözücülü yan dikiz aynalarına ve Rusya’da bir ilk olarak ait olduğu segmentin standartlarının çok üstünde olan ve motor çalıştırma/kapatma düğmesi, anahtarsız giriş, Bluetooth araç kiti ve 6 hava yastığı gibi özelliklerin bulunduğu donanıma da sahip.