S90 Amerika sahnesinde

 S90 Amerika sahnesinde

Volvo S90
Volvo Cars, başarılı olduğu ABD pazarında planlarının uzun vadeli olduğunu vurgulamak amacıyla yeni premium sedan otomobili Volvo S90’ı Detroit’te tanıttı. Volvo P1800’e hürmeten konkav bir ızgarayla karakterize olan, gururlu ama agresif olmayan yüzü, Volvo’nun yeni iron mark logosunu taşıyor. T şeklindeki Thor’un çekici şeklindeki ön farlar Volvo S90’ı ile yolda belirgin hale getiren güçlü bir hissiyat yaratıyor.
Bu alçak ve dört kapılı coupe‘de başarılı XC90 modelindeki bazı ayrıntıları kullanıldı. Ön panelde ve kumanda panelinde, Sensus kullanıcı ara yüzünün her iki bölümünde dikey olarak yer alan hava kanatları gibi, çarpıcı ayrıntılar çıtayı daha da yukarı taşıdı. IntelliSafe Assist özelliği Volvo S90’da standart olarak yer alıyor. Buna, Adaptif Hız Sabitleyici (Adaptive Cruise Control), Mesafe ikazı ve ileri düzey yarı-otonom sürüş özelliği Pilot Assist de dahil.
Pilot Assist fonksiyonu, otomobil 130 km/h hızla seyrederken, şerit çizgileri içerisinde kalması için hafif direksiyon uyarıları sağlıyor ve başka bir aracı izleme gerekliliği kalmıyor. Pilot Assist, Volvo’nun önem verdiği yenilik alanlarından biri olan, tam otonom sürüşe geçişte önemli basamak oluşturuyor.
Volvo S90’da, Pure, Hybrid ve Power olmak üzere üç ayrı otomobil deneyimini bir arada yaşatan, ve 410 HP’lik güç sunan T8 Twin Engine plug-in hybrid bir motor yer alıyor. Volvo S90’da bir dünya ilki olan büyük hayvan algılama City Safety (Şehirde Güvenlik Sistemi) ile birlikte sunuluyor. Bu teknoloji gece ya da gündüz boyunca geyik, at, inek gibi büyük hayvanları algılayabiliyor. Aynı zamanda, sürücüyü uyarıyor ve çarpışmayı önlemek için fren desteği sağlıyor.