Schumi komadan çıktı ama…

 Schumi komadan çıktı ama…

Michael-Schumacher-Skiing www.e-motoring.comMichael Schumacher´in menajeri Sabine Kehm yazılı bir açıklama ile efsane pilotun komadan çıktığını duyurmuştu. Açıklamada Michael Schumacher’in “uzun sürecek olan rehabilitasyon periyoduna başlamak üzere CHU Grenoble hastanesinden ayrıldığı ve artık komada olmadığı belirtilirken “ailesi, onu tedavi eden tüm doktorlara, hemşirelere, terapi uzmanlarına ve kaza yerinde ilk müdahaleyi yapan görevlilere, bu ilk aylarda ortaya koydukları harika işten ötürü teşekkür etmek istiyor” denilmişti. Kehm’in açıklaması “Rehabilitasyon sürecinin kamuoyunun bilgisinden uzakta yürütüleceğini bildirerek bu konuda anlayış göstermenizi de rica ediyoruz.” diye bitiyordu. Ünlü pilotun menajerinin açıklamasının ardından F1’in Eski Doktoru Gary Hartstein de önemli bir açıklama yaptı:

“Michael’in hastaneden çıkması, tabii ki iyi bir haber. Michael’in yaralanmasından bu yana geçen süre ve yoğun bakım ünitesinin vücudun ana sistemlerini besleme ve destekleme rolü göz önüne alındığında, Schumacher’in yoğun bakım ünitesinden çıkıp hemen rehabilitasyona yollanmadığı düşünülebilir; yani arada normal bir klinikte geçmiş olan bir süre bulunmalı. Beş ay boyunca yoğun bakımda kaldıktan hemen sonra rehabilitasyona giren bir hasta görmedim şimdiye kadar. Bu arada vantilasyonla nefes alan hastaların da rehabilite edilebildiği pek çok merkez var; dolayısıyla şu anda Michael’in kendi başına nefes alıp alamadığını, hala bilemiyoruz.

Sabine, daha önce Michael’in gözlerini açtığı anların olduğunu duyurduğu anda, Schumacher’in artık komada olmadığını anlamıştık. Tanım gereği koma ‘bilincin olmaması, gözlerin açılmaması’ demek. Hasta gözlerini açar ama bilincini yakalayamazsa, buna ‘bitkisel hayat’ denir. Bu duruma çevreyle sınırlı bir iletişim kurulmasını da eklersek, durum ‘minimum bilinç seviyesi’ haline gelir.

Peki tüm bunlar ne anlama geliyor? Sabine, tam bir profesyonel. Nisan ayının başında ‘Michael’in uyandığı ve bilincini yakaladığı anlar olduğunu’ söylemişti. Bunları bize söylerken, tıbbi açıdan kusursuz bir dille Michael’in artık komada olmadığını anlatmıştı zaten. Ancak, bu açıklamada, sadece tıp konusunda deneyimli insanların algılayabileceği iki tabir kullanmıştı; sıradan insanlar için uyanık olmakla, bilinçli olmak aynı şeydir. Bu durumda kullanılan ifadeler, Michael’in doktorları tarafından seçilmiş ve muhtemelen onun ‘minimum bilinç seviyesinde’ olduğunu gösteriyor.

Şu anda, sanki bir zafer kazanılmışçasına Michael’in komada olmadığı haberi bize verildi. Yukarıda da yazdığım gibi, aslında bu bir haber değil. Burada çok özenle seçilmiş kelimelerle, sanki gerçek durum yerine farklı bir algı yaratılıyor. Eğer Michael, Nisan ayında belirtildiği gibi ‘minimum bilinç seviyesinden’ bir adım daha ileride olsaydı, Schumacher’in rehabilitasyona başladığı, kendisini ifade etmekte zorlandığı ve daha iyi olabilmek için çok çalışması gerektiği söylenirdi. Veya yürümeyi, okumayı, yazmayı, konuşmayı yeniden öğrenmesini gerekeceği söylenebilirdi. Ama, hayır. Bunların hiçbiri söylenmedi. Zaten bildiğimiz bir şey söylendi ve gelecekte bu durula ilgili güncel bir haber beklememek gerektiği de belirtildi. Tam da düşündüğüm gibi. Tüm bunlar, bende acı bir tat bıraktı. Michael’in ailesi ve siz F1 fanları için gerçekten üzüntü duyuyorum.”