Seat’ın başarısında kadın eli

 Seat’ın başarısında kadın eli

Didem_Altuglu_Tilbe_Polat_006
Erkek egemen olarak bilinen otomotiv sektöründe, satış ve pazarlama yöneticileri kadın olan SEAT Türkiye, üst üste elde ettiği başarılar ile geçen yıl 70 ülke arasında satış oranını en çok artıran ülke oldu. Sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada otomotiv, erkeklerin daha çok rağbet gösterdiği, daha çok söz sahibi olduğu erkek egemen bir sektör olarak görüldü, görülmeye de devam ediyor. Ancak son yıllarda bu algı kırılmaya başlansa da, kat edeceğimiz daha çok yol var. Doğuş Otomotiv-SEAT, ülkemiz için bir istisna. Hem satış hem de pazarlaması, kadınlara emanet. Bu yönüyle Türkiye’deki otomotiv markaları arasında ayrışıyor. Pazarlama Müdürü Tilbe Düğencioğlu Polat ve Satış Müdürü Didem Altuğlu Öztaş, markanın dünyada üst seviyelerde de konumlanmasını sağlıyor.

Daralan pazara rağmen, satışlarını artırdı
SEAT, iki kadın yöneticiyle 2013 yılında, 11 bin 65 adetlik satış ile Türkiye’de en başarılı yılını yaşadı. Bu yıl da daralan pazara rağmen ilk 8 ayda 6 bin 580 adetlik bir satış gerçekleştirerek satış oranlarını geçen yıla göre yüzde 1 artırmayı başardı. Didem Altuğlu Öztaş, “Geçen yıl, satışlarımızı bir önceki yıla göre yüzde 90 oranında artırdık, böylece Türkiye’de en çok büyüyen mass marka olduk (1.000 adet üzerinde satan markalar içinde). Bu büyüme oranıyla, 70 ülke içinde en çok büyüyen SEAT ülkesi de Türkiye oldu. En çok SEAT satan 8’inci ülke olarak SEAT S.A’nın da odağına girdik, ülke olarak ağırlığımız arttı” diyor.

Satışların yüzde 51’i Leon
SEAT’ın, geçen yıl başladığı ve bu yıl da sürdürdüğü başarının altında kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayan yeni modellerin olduğunu söyleyen Tilbe Düğencioğlu Polat, “Geçen sene pazara sunduğumuz Leon, sportif tasarımı ve geniş motor yelpazesi ile satışlarımızın artmasındaki en önemli model olarak ön plana çıkıyor. Geçen sene Ocak – Ağustos arasında segmentinde sekizinci olan Leon, bu sene aynı dönemde kendi segmentinde en çok tercih edilen üçüncü otomobil oldu.” Polat, “Bu yıl Ağustos ve Eylül ayında satışa sunduğumuz Leon ST ve Leon Cupra ile tüm aileyi Türkiye’deki kullanıcılar ile buluşturuyoruz. Satışlarımızın yüzde 51’i de Leon modellerinden oluşuyor.” dedi.

Pazarın yüzde 87’sinine ulaşan SEAT markası
SEAT markasının yapılanmasını tamamladığını belirten Didem Altuğlu Öztaş, “Son iki yılda 3 yeni yetkili satıcının da katılmasıyla, 17 şehirde 25 yetkili satıcımız oldu. Yetkili Satıcı ve Servis teşkilatının yapılanmasının tamamlanması ve filo satışlarımızın da artmasının başarımıza katkısı büyük oldu” diye konuştu. 2014 ilk 8 ayda geçen yıl yüzde 1.6 olan pazar payını yüzde 2’ye yükselten SEAT’ın yıl sonu hedefi, daralan pazarda geçen seneki adedin üzerine çıkmak, istikrarlı büyümesine devam etmek ve pazar payını artırmak olarak açıklandı.