Sedan C4 C-Elysée Kasım’da geliyor

 Sedan C4 C-Elysée Kasım’da geliyor


Citroën, dünyada ilk kez Türkiye pazarında satışa sunacağı yeni sedanı C-Elysée ile pazara yeni bir soluk getiriyor. Citroën C-Elysée, başta Türkiye olmak üzere öncelikli olarak uluslararası pazarların ihtiyaçlarını ve müşteri beklentilerini karşılamak üzere tasarlandı. Citroën teknolojisini yansıtan donanım seviyesi, ekonomik motorları, avantajlı fiyat seviyesi ve çarpıcı tasarımıyla sedan segmentinde önemli bir yer edinmeyi hedefleyen Citroën C- Elysée, Auto Show fuarında sahneye çıkıp Kasım ayı başında Türkiye’de satışa sunulacak.
Hatchback olarak tanıdığımız C4’ten “türetilen” C-Elysée, Citroën’in teknoloji ve tasarımdaki tüm uzmanlığından faydalanılarak özel olarak tasarlanmış iddialı bir sedan. Citroen’in bu en yeni modeli C-Elysée, markanın yol tutuş, üstün kalite ve motor teknolojilerindeki tüm deneyimlerini bir arada sunabiliyor. Performans, yakıt verimliliği ve dayanıklılık için tasarlanmış olan yeni benzinli VTi 72 motoru ve 92 HP gücündeki dizel motoru ile öne çıkan yeni sedan, düşük yakıt tüketim değerleri, uygun bakım maliyetleri, sağlamlığı ile işletme maliyetlerinde iddiasını ortaya koyuyor.

Gerçi vurgulanarak otomobilin sedan olarak tasarlandığı belirtiliyor ama bir sedan için küçük modifikasyonlar yapılmış ölçüleri Citroën C-Elysée’in C4’te kullanılan platformda geliştirildiğini ortaya koyuyor. Citroën C-Elysée sınıfında geniş dış boyutlara sahip bir araç: 4.43 m uzunluk (C4:4.33 m), 1.71 m genişlik (C4: 1.79 m), 1.47 m yükseklik (C4: 1.49 m) ve 2.65 m.lik dingil mesafesi (C4: 2.61 m) ile segmentinin en uzunu aracı.

Zaten son dönemde “uluslararası pazarlar” olarak sunulmaya başlanan sedan egemen Türkiye, Doğu Avrupa ve Kuzey Avrupa öncelikli hedef ülkeler için yepyeni bir tasarım maliyetine hiç bir marka girişmez! Ortaya çıkan sedan uyarlaması ise hem göz alıcı, hem de dengeli görünüyor! Kaslı gövde yapısı büyük krom ızgara ile tamamlanıyor ve Citroën markasının bir üyesi olduğu hemen anlaşılıyor. Aracın genel görünümü hem göz alıcı bir çekiciliğe, hem de sağlam, güven veren bir yapıya sahip; yüksek kapı hizası, genişliği ve güçlü kıvrımlara sahip çamurluklar ile sağlamlık hissi pekişiyor. 7 farklı renk seçeneği sunan Citroën C-Elysée, krom detaylarıyla şık bir görünüme sahip.

reklam

Araç içerisinde yer alan göz alıcı ve güçlü tasarım yolcular tarafından hemen algılanıyor. Ön konsolda üzerinde, ön yolcu koltuğuna kadar uzayan dekoratif bir şerit, şık bir tasarım detay olarak görünüyor. Kullanılan tüm malzemeler otomobili sadece çekici kılmak için değil, aynı zamanda sağlamlık hissi uyandırmak için özenle seçilmiş. C-Elysée, sürüş özelliklerinin yanı sıra çok ferah bir iç alan da sunuyor. Arka yolcu bölmesi ile sınıfının en iyisi olan araç, toplam iç mekan ferahlığı konusunda da kendi segmentinde öne çıkıyor. Hem genişlik hem de uzunluk açısından arka koltuktaki yolculara sunulan diz boşluğu dikkat çekiyor (120 mm.lik ). Aracın iç tasarımındaki ferahlık, bagaj bölümünü daraltmıyor. 506 lt kapasiteli bagaj, sınıfında en genişler arasında. Bu özellikleri ile Citroën C-Elysée, bir “aile otomobili”nden beklenen tüm özelliklere sahip.

reklam


Sedan gövde için güçlendirilen kasanın tasarımı Fransa’da, üretimi İspanya’daki Vigo tesislerinde gerçekleşen otomobil, tüm dünya genelinde, farklı yol ve iklim şartlarında 4 Milyon km.’den fazla sürüş testine tabi tutulmuş.

Citroën C-Elysée, özellikle yol hakimiyeti başta olmak üzere markanın sahip olduğu tüm deneyimlerden faydalanıyor. Aracın yüksek yan genişliği, özel olarak tasarlanan yürüyen aksamı, elektrik destekli direksiyonu sayesinde en zor koşullarda bile güçlü bir yol tutuşu ve tüm yolcular için emniyet hissi sağlıyor. Farklı pazarların yapısına bağlı olarak standart veya opsiyon olarak sunulan ABS ve ESP ve dört adede kadar hava yastığı ekipmanları bu güvenlik hissini pekiştiriyor.

Donanım özellikleri
İç alan ve boyut açısından optimize edilmiş tasarımın yanı sıra, Citroën C-Elysée farklı pazar ihtiyaçlarına bağlı olarak standart veya opsiyonel olmak üzere bir dizi konfor ve güvenlik ekipmanlarına da sahip. Öne çıkan donanımlar arasında 16” alüminyum alışımlı jant, yarı otomatik klima, USB girişi, Bluetooth, ESP, hız sabitleyici ve sınırlayıcı bulunuyor. Ayrıca zarif krom ayrıntılar (sis lambası ve dikiz aynası çerçevesi, egzoz borusu) otomobilin dış görünümüne ekstra bir değer katıyor.


Motorlar
Citroën C-Elysée, özellikle gelişmemiş pazarlardaki sürüş koşullarına ve yakıt özelliklerine göre geliştirilmiş olan yeni motor seçenekleri sunuyor; 72 HP gücündeki,VTi motor, 3000 d/d’de 110 Nm tork üretirken 100 km’de 5.0 lt’ye kadar düşen ve 115 g CO2/km’lik emisyon değerleriyle dikkat çekiyor. Bu versiyon beş vitesli manuel veya otomatik şanzımanla sunuluyor.
Citroën C-Elysée ayrıca şu ana kadar PSA Grubu’nun ürettiği altı milyon araçta kullanılan ve performans (düşük motor hızlarında yüksek tork) ile düşük yakıt tüketimini (4.1 l/100 km ve 108 g CO2/km) bir araya getiren, 1.6 litre 92 HP’lik HDi motor seçeneği de sunuyor.