Shell’den simüle gerçekler

 Shell’den simüle gerçekler

Tüm araç sürücülerinin emniyet bilincini artırmak için yürüttüğü çalışmalar ile Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) trafik kazalarını azaltmak için başlattığı “Yol Güvenliği’nde Eylem 10 Yılı” projesine de güçlü bir katkı sağlayan Shell & Turcas, bu çerçevede gerçekleştirdiği etkinliklere bir yenisini 18. İstanbul Caz Festivali Tünel Şenliği’nde ekledi. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, 5-29 yaş arası çocuk ve gençlerin başta gelen ölüm nedeni, trafik kazaları. Bu kazaların azaltılması için uygulama başlatan DSÖ’nün seçtiği ülkeler arasında Türkiye de yer alıyor. Emniyet kemeri takma alışkanlığının artırılması ve hızdan kaynaklanan kazaların azaltılması için, trafik kazalarındaki hayati etkilerini uygulamalı olarak anlatan devrilme simülatörünü Beyoğlu Tünel’e kuran Shell & Turcas, emniyet bilincinin özellikle İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı’nın etkinliklerinde sıklıkla yer alan genç kitle arasında yaygınlaşması için önemli bir adım daha atmış oldu. Festival katılımcıları arasından özellikle gençlere düşük hızdaki kazalarda bile çarpışma anında araç içindeki savrulmanın boyutlarını ve emniyet kemerini ön ve arka koltukta bağlamanın etkileri kendi etrafında 5 km/s hızla dönen simülatör eşliğinde uygulamalı olarak anlatıldı. Festivalin sürdüğü Cumartesi akşamı boyunca simülatörü 200’den fazla kişi denedi.

Etkinliğe katılan Shell & Turcas Avrupa Yol Güvenliği Müdürü Hülya İnci şirketin emniyete yönelik uygulamalarına ilişkin, “Emniyet” kural ve uygulamalarını tüm faaliyetlerinde içselleştiren ve vazgeçilmez unsur olarak kabul eden Shell & Turcas, emniyet kavramını çeşitli etkinliklerle kurumsallaştırıyor. Bugün burada yüzlerce gencin deneyimleme fırsatı bulduğu devrilme simülatörünü farklı lokasyonlarda başta gençler olmak üzere, toplumun tüm kesimleri ile buluşturmaya devam edeceğiz ” dedi.

Shell & Turcas’ın önceliği “Her Zaman Emniyet”

* Shell & Turcas, operasyonlarını, “Sıfır Kaza” ilkesiyle yürüterek, nakliyeden, satışa kadar tüm aşamaları en az zararla tamamlamak için sürekli eğitim uygulamaları gerçekleştiriyor. Kendi sürücülerinin yol güvenliği ve sağlık konularındaki bilinç düzeyini artırmak için eğitim projesi yürütüyor. 2010 yılında yaklaşık 1000 Shell akaryakıt tankeri sürücüsüne devrilme ve çarpışma simülatörleriyle eğitimler verildi ve emniyet kemeri takmanın önemi konusunda bilinçlendirme sağlandı.

* Bu çerçevede 2 Temmuz 2011 tarihi itibarıyla zaman kayıplı kaza yaşamadan 550 günü geride bıraktı.

* Emniyet bilincinin yaygınlaşması için her yıl “Emniyet Günü” etkinlikleri düzenleyen Shell & Turcas, bu yıl da düzenlediği “etkinliklerle, Dünya Sağlık Örgütü’nün “Yol Güvenliğinde Eylem 10 Yılı” projesine de katkı verdi. Etkinlik kapsamında, Shell istasyonlarında güvenlik ve emniyet kemeri kullanımına ilişkin el ilanları ve boyama kitapları dağıtıldı. Slogan ve şiir yarışmalarıyla, Shell çalışanları, iş ortakları ve çocuklarının, emniyet kuralları hakkındaki farkındalığı artırıldı. Çalışanlar ayrıca, devrilme, çarpışma ve alkollü görüş simülatörleriyle, emniyetin önemini test ederek öğrendiler.

* Emniyet bilincini toplumun tüm katmanlarında yaygınlaştırmayı da sorumlulukları arasında gören Shell & Turcas, düzenlediği farklı etkinliklerle eğitim imkânları yaratıyor.

* İDO ile gerçekleştirilen işbirliği kapsamında, Yenikapı İskelesi’nde gerçekleştirilen Pitstop etkinliğiyle, devrilme simülatörü ile yolculara emniyet eğitimi verilirken, yağ kontrolü ve eğitimi de sağlandı. İDO ile birlikte İstanbul’da düzenlenen “Petrol Döküntüsüne Müdahale ve Kriz Yönetimi” tatbikatı da, büyük ölçekli emniyet etkinliği olarak örnek model oluşturdu.