Yeni 208 Advertisement

Siparişler çıldırdı, Mazda üretimi artırıyor

 Siparişler çıldırdı, Mazda üretimi artırıyor


Mazda yeni crossover SUV modeli Mazda CX-5’in üretim kapasitesini yılda 200.000 adetten 240.000 adede çıkaracağını duyurdu. Dünyanın dört bir yanındaki tüm ülkelerde CX-5 modeline olan yoğun talebe karşılık vermek için gerçekleştirilecek bu artış, 2 Nolu Ujina Fabrikası’nın üretiminin 1 Nolu Ujina Fabrikası’nı da kapsayacak şekilde artırılması ile gerçekleştirilecek. Seri üretim hattı üzerinde yapılacak yükseltmeler Mazda’nın Monotsukuri Innovation adı verilen üretim sistemi yeniliğine dayanacak ve 1 Nolu Ujina Fabrikası’nda yeni nesil SKYACTIV ürünlerinin üretiminin beklenenden daha erken gerçekleşmesini sağlayacak.

Bilindiği gibi CX-5, SKYACTIV teknolojisini tam olarak bünyesinde barındıran ilk model. Hem mükemmel bir yakıt ekonomisi hem de heyecan verici bir sürüş deneyimi sunması ile ün kazanmış olan sistem segmentin de ilklerinden. Şubat ayında satışlar başladığından beri, Mazda ilk tahminlerin çok üzerinde sipariş aldı ve 2012 mali yılı için yıllık global satış hedefini 160.000’den 190.000 adede yükseltti.

SKYACTIV motorların yıllık üretim kapasitesini ikiye katlanacak
2012 yılının Ekim ayında, üretim hacmi yıllık 400.000 adetten 800.000 adede çıkarılacak. Fabrika SKYACTIV-D dizel motorlarını ve SKYACTIV-G benzinli motorlarını üretiyor. Kapasite artışının nedeni, şirketin SKYACTIV teknolojilerine sahip olan araçlara olan giderek artan talebi karşılamak olarak açıklandı.
SKYACTIV-G; yüksek verimli, yeni nesil direkt enjeksiyonlu bir benzinli motor olarak biliniyor. Araçlar için kullanılan seri üretimli bir motorun dünyanın en yüksek sıkıştırma oranına ulaşmasını sağlamak amacıyla, Mazda mühendisleri genel olarak “vuruntu” olarak bilinen anormal yanma sorununu çözüme kavuşturdular. Bu motor, dünyanın dört bir yanında piyasaya çıkacak olan Mazda CX-5 modelinde kullanılıyor. Bu yılın sonlarında çıkarılacak olan yeni nesil Mazda6’da da kullanılacak.

SKYACTIV-D ise pahalı bir nitrojen oksit (NOx) son işlem sistemine gerek olmaksızın global egzoz gazı düzenlemelerine uyan bir yeni nesil temiz dizel motor. Seri üretimi yapılan dizel motorlar arasında dünyanın düşük sıkıştırma oranına sahip olan SKYACTIV-D motorun kullanıldığı ilk model de zaten CX-5 olmuştu. Bu yılın sonlarında çıkarılacak olan yeni nesil Mazda6’da da kullanılacak.