Sir Frank Williams hayata veda etti

 Sir Frank Williams hayata veda etti
Reklam

Williams F1 takımının kurucusu, motorsporları efsanesi Sir Frank Owen Garbatt Williams, 79 yaşında hayatını kaybetti. Yaygın kullanılan adıyla Frank Williams, Formula 1 tarihinin en uzun süre takım patronluğunu yapan kişiydi. Kariyerinde Williams’la takımı yedi sürücü şampiyonluğu ve dokuz takımlar şampiyonluğu kazandı. İngiliz efsane, 2012’ye kadar Williams takımının yönetiminde yer aldı. İlk Grand Prix galibiyetlerini 1979’da alan takım, Sir Frank Williams’ın kurucu ve takım patronu olarak liderliği altında 80’ler ve 90’larda da baskın bir güçtüler. Didcot’taki bir depodaki uğursuz başlangıçlardan, William’ın rekabet etme ve muzaffer olma konusundaki şiddetli kararlılığı, F1 tarihinin en başarılı takımlarından birini oluştururken meyvesini vermişti. Takım adına Alan Jones ilk şampiyonluklarını 1980’de aldı ve Keke Rosberg, Nelson Piquet, Nigel Mansell, Alain Prost, Damon Hill ve Jacques Villeneuve, yine Williams adına şampiyonluklar kazanmıştı.

reklam
Skoda Superb

reklam

2016’da zatürre sebebi ile hastaneye kaldırılan Williams, yürüme yetisini de kaybetmiş ve bir süredir takımla yarışlara da seyahat edemiyordu. Williams, geçen yıl Aralık ayında da hastaneye kaldırılmıştı. Sir Frank Williams, soyadını taşıyan İngiliz ekibin kurucularından birisiydi ve uzun yıllar takımın başında yer almıştı. Takım, geçen yıl Dorilton Capital’e satıldı ve Sir Frank Williams da padoktan tamamen koptu. Formula 1 tarihine yaptıkları altın harflerle işlenen Sir Frank Williams, cuma günü acil şekilde hastaneye kaldırıldı ve tüm çabalara karşın yaşam savaşını kaybetti.

Kurucusu olduğu Williams takmından yapılan açıklamada şöyle denildi: “Williams ailesi olarak Williams Racing’in kurucusu ve eski takım patronu Sir Frank Williams’ın 79 yaşında vefat ettiğini açıklamaktan büyük üzüntü duyuyoruz.”