Skoda Octavia 1.6 CR DSG

 Skoda Octavia 1.6 CR DSG

20. yüzyılın başlarında Avrupa’nın endüstri devi olan Skoda’nın şanlı geçmişi, Soğuk Savaş yıllarında yok edilmiş, teknoloji fakiri durumuna düşmüştü. Ama Skoda artık ciddi ciddi geri dönüyor. Üçüncü nesil Octavia, bu algıyı daha da geliştirecek müthiş bir C sınıfı liftback’i… İnceleyin, kayıp yıllara demir perde çekiyor, tercihlerinizi değiştirir.

Skoda Octavia 1.6 CR DSG www.e-motoring.com
İkinci Dünya Savaşı’nın ardından Naziler’e yedirilmeyen toprakların Doğu Avrupa’da kalan neredeyse tamamı, 1947 yılında Moskova’dan direktifle “emperyalizme karşı” birleştirilmiş büyük bir blok oluşturulmuştu. Genelde devlet acımasızca bloğa zoraki dahil diğer devletleri de yönetti, halk mutlu olacaktı olamadı ama Amerika’nın başını çektiği emperyalizme karşı dünyanın dengesi o dönem bu bloğun ardından yrütülen Soğuk Savaş ile sağlandı. KGB ün kazandı, trajediler yaşanırken müthiş filmler çekildi. Çekoslovakya’nın asırlık markası Skoda, bu dönemde Doğu Bloku insanlarının sınırlı mobilitelerinin sembolüydü Trabant ile birlikte. Belki 1920’lerde teknoloji yaratan gücünü yitirmişti ama baskılar içinde özgürlüğün sembolüydü. Glasnost geldi, duvar yıkıldı, blok çözüldü Berlinler, Almanyalar birleşti, 1990’lara ulaşıldığında. Doğu Bloku kapış müsabakalarına dahil edilirken Skoda da Volkswagen’in eline geçti. Geçmişine duyulan saygıyla elinden tutuldu ve hayatta kaldı Çek markası. Ondan sonra Skoda’nın yeniden yükselişini izlemeye başladık, görünen o ki daha da yükselmeye devam edecek, gelen her yeni ürün, geçmişten uzanan marka kimliğine daha uygunlaşıyor.

Skoda Octavia 1.6 CR DSG www.e-motoring.com
Bloğun içinde geçen yıllar, teknoloji geliştirmesini engellemiş olsa da, çarpık bacaklarla alay konusu olsa da düşük gelirli kesimin favorisi olan Skoda 1996’da çıkarttığı modern Octavia ile yeni bir yola giriyordu. İlk Octavia demiyorum, çünkü bu isim ilk kez 1959-1971 arası üretilen modelde kullanılmıştı. VW Golf platformu üzerinde üretilen liftback gövdeli modern Octavia, güvenilirlik, sağlamlık, sorunsuzluk konularında yıllarca ödülleri toplarken doğrusu teknolojisini aldığı Golf, Bora, A3 kıskançlık krizleri geçiriyordu! Ödenen paranın karşılığında sağlanan memnuniyet ve tatmin tarifsizdi! Bu formül, 2004’te tanıtılan ikinci nesil Octavia’da da işledi, 2013 ilkbaharında tanıtılan 3. nesilde de işliyor. Bu formül Skoda’nın üretim felsefesi aslında. Ödenen abartısız paranın karşılığını abartılı olarak geri vermek!

Skoda Octavia 1.6 CR DSG www.e-motoring.com Skoda Octavia 1.6 CR DSG www.e-motoring.com
Jozef Kabaň’ın tasarladığı üçüncü Octavia gövdesi, Mlada Boleslav tesislerinde canlanırken VW Golf’ün MQB platformunun üzerine VW Golf, Audi A3 ve Seat Leon aksamları harmanlanarak yerleştirildi. Ortaya gerçekten daha samimi, km’leri devirdikçe daha iyi hissettiren, aslına bakarsanız kendisini rakip saymayan “elit”leri küçümseyen bir otomobil çıktı. Liftback formunun ardında sunduğu devasa bagaj kapasitesi bir kenara, geniş iç hacmi, koltuk mesafeleri, kabin içi gözleriyle C segmentinin herhalde en kullanıcı dostu otomobiliyle karşı karşıyayız. Ne sac ne plastik ne de başka bir materyalin, işçiliğin kalitesiyle ilgili soru işareti yok, gayet net, gayet dürüst bir otomobil Octavia. Ve Türkiye’de marka imajı hala geriden, biraz gölgeli geliyor olsun, Avrupa’da mantıklı tüketiciler yollarını Octavia ile ışıl ışıl çiziyor. Gerçi tasarımı birçok beğenmeyen de çıktı ama Jozef Kabaň’ın buruna yerleştirdiği “Operadaki Hayalet” bakışları, tipik hatasız Volkswagen kabin ergonomisi, şüphe yaratmayan kalite düzeyi ve bagaj kapağı çekme kolu gibi Skoda orijinallikleri, kullanıcıyı bir anda otomobile bağlıyor. Kimi Uzakdoğu otomobillerinde anında algılanan sahtelik hissi hiç yanından bile geçmiyor, “toplama” bir araç olduğunuysa hiç düşündürmüyor, kendi açımdan bilakis takdirle karşılıyorum, daha uygun fiyata ulaşılabilmesinden büyük keyif alıyorum Tour de France’ın sponsoru Skoda’dan. Bulunduğu yerler hep doğru Skoda’nın, kendisini ifade ediyor.

Skoda Octavia 1.6 CR DSG www.e-motoring.com
Skoda Octavia 1.6 CR DSG www.e-motoring.com Skoda Octavia 1.6 CR DSG www.e-motoring.com
Otomobilin 1.6 litrelik TDI motoru, tereddütsüz VW teknolojisine sahip. Alman üreticinin direkt yakıt enjeksiyonunda ulaştığı son noktayı keyifle daha ucuza kullanmak sürücü için büyük tatmin. Dahası bu motorla kombine edilmiş çift kavramalı DSG şanzıman, Octavia’nın rütbesini daha da yükseltiyor. Daha iyilerini kullandım ama 1.6 litrelik motorun 250 Nm’lik torkunu pürüzsüzce yönetmek böylesi hatasız olmamalı, kesinlikle çok başarılı. Sarsıntısız değişimler, geri kaymamalar, kullanıcılar sadece bu şanzımana bile fit olmalı, Skoda’yı rakipten saymayanlar yokuşlarda el freniyle kalkarken…

Skoda Octavia 1.6 CR DSG www.e-motoring.com
VW Group markalarında yer alan turbo dizel motor, 250 Nm’lik maksimum tork çıkışını 1500-2750 d/d arasında sürekli verebildiğinden Octavia tahminlerden çok daha akışkan. Motor şanzıman uyumu da dikkat çekici, güzel dans ediyorlar, birbirlerinin ayaklarına basmıyorlar. Octavia’nın TDI motoru, 1330 kg’lık ağırlığı taşırken teknik verilerin biraz üzerinde seyrediyor. Bunda çeşitli faktörler var, birincisi İstanbul trafiği, ikincisi ülkemizdeki yakıt kalitesi, üçüncüsü de otomobilin akıcılığa karşı koyamayan test sürücünüz! Ama değerler, sakin kullanımda yaklaşılabilecek değerleri amaç edinmenize yarayabilir. Bu otomobil, C sedanları aşabilecek potansiyele sahip, Focus ile boy ölçüşebilir, Jetta’ya tercih edilebilir ama örneğin bir Mondeo ya da Exeo’ya da boyu yetmeyebilir. Bu arada kalması belki de avantajı olacaktır.

Skoda Octavia www.e-motoring.com
Yeni ÖTV düzenlemeleri öncesi 1.2 litrelik versiyonda 48.000 TL’den başlayan Octavia fiyat skalası, en üst donanımlı test aracımızda 70.000 TL’ye kadar çıkıyor. Arada daha ekonomik versiyonlar yok değil. “70 bin TL’yi Skoda’ya mı bağlayacağım” diyenler çıkabilir, onlara “O zaman gidip aynı özelliklerle 90.000 TL’ye VW alın” derim. DSG pahalı bir donanımdır, bu versiyon da Octavia model gamının top modelidir. Daha uygun fiyatlı seçenekler mevcut.
Skoda’nın girdiği yeni yol, Rapid’lerle, Superb ile, gelecek yıl tanıtılacak Fabia ile, Yeti ile yepyeni müşterilere ulaşacak. Octavia da modern ürün gamının en güçlü modellerinden biri olacak.

(+) Tasarım, kalite hissi, ferah iç mekan, devasa bagaj
(-) Ne yazsak zoraki olur ama yalıtım daha iyi olabilirmiş…

Skoda Octavia 1.6 CR DSG Elegance
Yakıt tipi: Dizel
Motor hacmi (cc): 1598
Motor gücü (HP): 105 HP/3000-4000 d/d
Maksimum tork (Nm): 250 Nm/1500-2750 d/d
Vites kutusu: 7 ileri DSG
Maksimum hız (km/s): 195
0-100 km/s hızlanma (sn): 10.9
Tüketim (şehiriçi/şehir dışı/karma) (lt/100 km): 4.6/3.5/3.9
Ağırlık (kg): 1330