Skoda-VW işbirliği 20 yaşında

20.yüzyılın başından beri Çek Cumhuriyeti’nin otomotivdeki kalite simgesi Skoda ile Alman otomotiv devi Volkswagen, işbirliklerinin 20. yılını kutluyor. Skoda’nın üretim tesislerinde düzenlenen kutlamalar, başta Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Vaclav Klaus ve Çek Parlamentosu Başkanı Milan Stech olmak üzere uluslararası düzeyde katılımla gerçekleşti. Kutlamaların ev sahipliğini Skoda Yönetim Kurulu Başkanı Winfried Vahland ile Skoda Denetleme Kurulu ve Volkswagen Yönetim Kurulu Başkanı Martin Winterkorn yaparken, 2018 yılına kadar satış adetlerinin en az 1.5 milyon adet seviyesine çıkarılması hedefi belirlendi.
20’nci yılını kutlayan Skoda VW işbirliği ile gelen başarının artarak sürdüğünü söyleyen Skoda Auto Yönetim Kurulu Başkanı, Prof. Dr. Winfried Vahland “Mlada Boleslav’daki ana fabrikamızdaki kapasitelerimizin önemli boyuttaki artışı, bu büyüme stratejisinin uygulamaya konulması açısından önemli bir adımdır. Kapasite artırımlarının sonuçlanmasının ardından, ana fabrikada en çok satan Octavia ve Fabia modellerine yakın olan üçüncü bir modeli imal etmeyi planlamaktayız. Aynı zamanda da, Octavia ile ilgili üretim kapasitesi günlük 800 araçtan 1.200 araca çıkarılmıştır.” derken Skoda’nın 1991 yılında sadece Favorit modelini ürettiğini hatırlattı. Gerçekten de 1991 yılında Skoda, VW desteğiyle modern ama ekonomik bir otomobil olarak Favorit’i geliştirmişti… Vahland sözlerine “Bugün, Fabia, Octavia, Roomster, Yeti ve Superb modellerimizi üreterek bütün modern otomobil segmentlerinde yerimizi alıyoruz. Kalite, donanım, teknoloji, konfor ile fiyat/değer oranı söz konusu olduğunda Skoda’nın farkı ortaya çıkmaktadır” diyerek devam etti.
Volkswagen grubunu temsilen Volkswagen CEO’su Prof. Dr. Martin Winterkorn ise Skoda’nın 1991’den bu yana Volkswagen işbirliği ile satışlarını 4’e katladığını belirterek “Skoda bugün 100’den fazla uluslararası pazarda temsil edilmeye başlanmıştır. Sadece bir ürünü olan üretici geniş bir ürün yelpazesine sahip bir markaya dönüşmüştür. Şirketin tümü ve çalışanların bu işbirliğinden gurur duymakta olup gelecek yıllarda eforlarını bu işbirliğinin devamı için harcayacaktır” dedi.