Yeni 208 Advertisement

Skoda’nın elektrik devrimi Türkiye ile tanışıyor

 Skoda’nın elektrik devrimi Türkiye ile tanışıyor

Škoda’nın, önümüzdeki yıldan itibaren ülkemizde satışa sunulması planlanan ilk tam elektrikli SUV ve Coupè SUV modellerinden oluşan Enyaq iV ürün gamı, Türkiye’de gerçekleştirilen bir test sürüşü etkinliğinde basın mensuplarına tanıtıldı. Ayrıca Galataport’ta yer alan Doğuş Otomotiv Plus Deneyim Merkezi’nde sergilenmeye başlanan Enyaq iV, 13 Mart tarihine kadar otomobil meraklıları tarafından da ziyaret edilebilecek. Skoda Enyaq, ülkemizde 2024 yılında satışa sunulacak.

Coupé SUV ve SUV gövdeleriyle kullanma fırsatı sunulan Enyaq iV’ler teknolojileri, güçlü performansları ve sürüş dinamikleriyle bizi etkisi altına alırken görkemli görüntüleriyle İstanbul trafiğine de renk kattılar. Sınırlı sayılı araç olduğundan sadece Coupé SUV modeliyle sürüş gerçekleştirdiğimiz otomobil, elektriğin sessiz büyülü sürüşünü tattırdı. İki saatlik sürüş dilimimizde Galataport’ta yer alan Doğuş Otomotiv Plus Deneyim Merkezi’nden önce Beşiktaş’a doğru yoğun trafikte yol aldık. Yoğun dur kalk trafikte tanışıklığımızı fazla ilerletemeyeceğimizi anlayınca bu kez ters yönde, Eminönü üzerinden Haliç kıyısı boyunca Eyüp’teki Piyer Loti’ye doğru ilerlemeyi seçtik. Tok yapısıyla premium bir SUV görüntüsü çizen Enyaq Coupé, güçlü çekişi ve tutunma karakteriyle beğenimizi topladı. Özellikle Haliç kıyısındaki tatlı sert virajlarda paddle shiftin güç azaltımlarıyla “frenlemeden” süzülmek çok keyifliydi. Çok zengin donanım paketine sahip deneme otomobilimizde head up displayden cam tavana kadar birçok ekipman yer alıyordu.

Elektrikli araçlar için özel olarak geliştirilen MEB platformu üzerine yapılan ilk model olarak öne çıkan Enyaq modeli, Enyaq iV, Enyaq iV Sportline, Enyaq Coupè iV ve Enyaq Coupè iV RS olmak üzere dört farklı versiyona sahip. Enyaq iV modellerinde 148 PS’den 300 PS güce kadar ulaşabilen 5 farklı motor gücü seçeneği sunuluyor. Yüksek performanslı versiyonlardan verimlilik odaklı versiyonlara kadar çok geniş bir ürün yelpazesi sağlıyor. Enyaq iV versiyona göre 4×2 veya 4×4 olarak tercih edilebiliyor.

Pratik, teknolojik ve şık bir elektrikli: Enyaq iV

Son derece şık bir tasarıma sahip olan Enyaq iV, Full LED Matrix ön far grubu, LED ön ızgara, panoramik sunroof, 3D dinamik sinyalleri içeren LED arka far grubu, 21 inç vision aero alaşım jantlar gibi detaylarla dikkat çekiyor. Enyaq iV 4.649 mm uzunluğa, 1.879 mm genişliğe, 1.616 mm yüksekliğe ve 585 litre bagaj hacmine sahip. Bununla birlikte Coupè siluetiyle ve eğimli tavan çizgisiyle dikkat çeken Enyaq Coupè iV ise 4.653 mm uzunluğa, 1.879 mm genişliğe, 1.622 mm yüksekliğe ve 570 litre bagaj hacmiyle öne çıkıyor. Etkileyici ve şık tasarımıyla dikkat çeken Enyaq iV modelleri aynı zamanda aerodinamik tasarımıyla da yüksek verimlilik sağlıyor. Buna göre Škoda Enyaq iV sadece 0.257 cd rüzgar direncine sahipken bu oran Enyaq Coupè iV’de bu rakam yalnızca 0.234 cd oldu.

Kabinde yüksek teknolojiyi, sürdürülebilir malzemeleri ve şıklığı bir arada sunan Enyaq iV, Artırılmış Gerçeklik Özellikli Head-Up Display, 5.3 inç’lik dijital gösterge paneli, 13 inç’lik multimedya ekran, 360 derece çevre görüş kamerası, ısıtmalı direksiyon, ısıtmalı ön-arka koltuklar, elektrikli, hafızalı sürücü koltuğu ve 3 bölgeli otomatik klima gibi birçok teknolojik özellikle donatıldı.

Yüksek verimlilik ve yüksek performans bir arada

Her koşulda yüksek verimlilik ve performans sunacak şekilde geliştirilen Enyaq iV’nin 52, 58 ve 77 kWh boyutlarında üç farklı batarya seçeneği bulunuyor. Versiyona göre 560 kilometreye kadar menzil sunan Enyaq iV’nin en performanslı modeli olan CoupèiV 80x RS ile 0-100 km/s hızlanmasını sadece 6.5 saniye gibi etkileyici bir sürede tamamlıyor. Hızlı şarjı destekleyen alt yapıya sahip Enyaq iV modelini, versiyona göre 135 kW DC şarj ile yüzde 10’den yüzde 80’e 29 dakikada doldurma mümkün oluyor.