Yeni 208

Son dizel motorlu Volvo banttan çıktı

 Son dizel motorlu Volvo banttan çıktı

2010 yılından beri Çinli Geely’nin sahibi olduğu İsveçli Volvo, son dizel motorlu aracı olarak XC90’ı üretim bantlarından yere indirdi.

Şirketten yapılan açıklamada “Bu hafta İsveç’teki Torslanda fabrikamızda tarihi bir an yaşandı. 45 yıl sonra, son dizel otomobil olan XC90 üretim hattından çıktı ve bir dönemin resmi sonunu işaret etti. Mirasımızı kutlama ruhuyla, bu güzelliği ilk dizel otomobillerimizden biri olan Volvo 244 ile yeniden buluşturduk. Bu da fabrikada ilgi uyandırdı.
Etkinlik, şirketimizin 97 yıllık uzun geçmişinde büyük bir dönüm noktasına işaret ediyor. Bu hamleyle, tamamen elektrikli bir otomobil üreticisi olma ve 2040 yılına kadar net sıfır sera gazı emisyonuna ulaşma hedeflerimize doğru dev bir adım atıyoruz.”  denildi.
1991 yılından beri 9 milyondan fazla dizel otomobil üreten Volvo’nun, 2012 ile 2016 yılları arasındaki küresel satışlarının yarısı dizel motorlu araçlardı. Elektrifikasyon sürecinde geleceğe doğru ilerleyen Volvo için o günler artık geride kaldı.

Turboşarjlı 2 It, 4 silindirli dizel motora sahip XC90’ın yeni adresi bundan böyle Gothenburg’daki Volvo Müzesi olacak.
Sadece 7 yıl önce Avrupa’da yola çıkan her 100 otomobilin neredeyse yarısı dizel motorluydu. Böyle bir ortamda Volvo CEO’su Hakan Samuelsson, Volvo’nun rotasını tam elektrikliye çevirmişti. Volvo, 2030 yılına kadar sadece elektrikli otomobil üreten en eski otomobil markalarından ilki olma hedefine ilerliyor.

Bir dönem %45’lerde seyreden Avrupa Birliği ülkelerindeki dizel satışları, günümüzde %15’e kadar gerilemiş durumda.

 

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir